w

Hosting stron – słowniczek pojęć, które musisz znać

Hosting stron – słowniczek pojęć, które musisz znać
modern server room with black servers and hardwares in a internet data center

Zakup pierwszej usługi hostingowej może być problematyczny dla początkującego webmastera, ponieważ w opisie oferty znajdzie on wiele pojęć, które mogą być dla niego nieczytelne. Te pojęcia są związane przede wszystkim z parametrami usługi, zatem webmaster powinien znać ich znaczenie. Poświęcenie kilku chwil na poznanie pojęć pozwoli nam wybrać hosting stron, który nie zawiedzie naszych oczekiwań.

Słowniczek pojęć, czyli określenia, które musisz znać

Firmy hostingowe bardzo dokładnie opisują swoje oferty. Poniżej wyjaśnimy, co oznaczają poszczególne pojęcia i jakie mają znaczenie dla webmastera. Pojęcia te opiszemy na podstawie oferty hostingu Az.pl, firmy znanej m.in. z szybkiej wyszukiwarki domen. Sprawdzając ich ofertę na hosting stron, zobaczymy następujące określenia:

  • Powierzchnia – zazwyczaj wyrażona w GB. Jej zadanie jest identyczne jak powierzchni dysku twardego naszego komputera – po prostu na naszym koncie hostingowym może się znaleźć tyle GB danych.
  • Transfer – czyli liczba danych, jakie mogą być przesłane na nasze konto i z niego pobrane. Tutaj najczęściej spotkamy się z transferem określonym w liczbie GB lub z informacją „bez limitu”. Oznacza to, że nie mamy żadnych ograniczeń pod tym względem.
  • Baza danych – baza danych to zbiór informacji. Bazy są niezbędne, jeśli chcemy prowadzić witrynę opartą na systemach WordPress, Joomla czy Drupal, czyli na popularnych CMS-ach. Zazwyczaj spotkamy się z ofertą bez limitu lub określoną liczbą baz.
  • Instalator CMS – bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku początkujących użytkowników. Pozwala ono kilkoma kliknięciami zainstalować jeden z wielu popularnych CMS-ów. Nie musimy m.in. ręcznie tworzyć bazy danych. Podajemy jedynie podstawowe informacje niezbędne do instalacji.
  • Konta e-mail – dzięki temu będziemy mogli założyć w danej domenie własne adresy mailowe. Tutaj możemy mieć ograniczenia pod względem liczby zakładanych skrzynek e-mail, a także pod względem liczby wysyłanych dziennie wiadomości. W przypadku systemu DirectAdmin zaraz po zalogowaniu widzimy, jaki mamy limit i ile wiadomości wysłaliśmy danego dnia:
  • Dostęp do SSH – SSH to szyfrowany protokół komunikacyjny, a sama usługa SSH umożliwia bezpośrednie zarządzanie serwerem – możemy uzyskać dostęp do powłoki systemowej. W przypadku kont współdzielonych SSH służy zarządzaniu z użyciem przykładowych komend plikami opublikowanymi na serwerze.
  • Certyfikat SSL – umożliwia wdrożenie na naszej stronie szyfrowanego, bezpiecznego połączenia. Po wdrożeniu certyfikatu adres naszej strony będzie się rozpoczynać od https, a nie od http. Zazwyczaj SSL wymaga dodatkowej płatności, chyba że możliwa jest instalacja darmowego certyfikatu Let’s Encrypt.
  • Obsługiwane technologie – informacja ważna dla specjalistów, przy czym popularne serwery zapewnią obsługę wszystkich najnowszych technologii. Przykład technologii to PHP 5 i 7, Perl, Python.
  • Cykliczne zadania CRON – menadżer zadań CRON umożliwia ustawienie cyklicznych zadań, które ma wykonywać serwer w określonej częstotliwości. Nie wszystkie usługi hostingowe pozwalają na korzystanie z tej funkcji.
  • Funkcja catch-all – bardzo przydatna funkcja związana z wiadomościami e-mail. Jeśli nadawca wiadomości pomyli nasz adres, np. zamiast na kontakt@nazwafirmy.pl wyśle wiadomość na nieistniejący adres kontakty@nazwafirmy.pl, to i tak wiadomość do nas dotrze. O ile funkcja będzie włączona dla danej domeny.
  • SLA – ciągłość w dostępie do usług. Oznacza to czas nieprzerwanego działania serwera. Parametr ten to bardziej informacja dla kupującego wskazująca, jaki jest wynik danego serwera. Oczywiście im wyższy wynik, tym lepiej, ale nie oczekujmy poziomu 100 proc. Pamiętajmy, że serwery mają m.in. aktualizowane oprogramowanie.
  • Bazy PostgreSQL – to alternatywa dla bardziej popularnych baz MySQL. Bazy te są bardziej rozbudowane i obsługują więcej funkcji języka SQL. Liczba tych baz danych jest często ograniczona w ramach ofert hostingowych, ale znajdziemy też opcję bez limitu. Nie jest to element niezbędny, szczególnie dla początkującego użytkownika.

    Świadomy zakup hostingu

    Oczywiście nie są to wszystkie pojęcia, które znajdziemy w opisach ofert hostingowych, jednak znajomość wymienionych będzie zdecydowanie wystarczająca dla zakupu serwera współdzielonego dla użytkownika, który ma podstawowe wymagania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamil_wiszowaty_managing_director_value_media

Value Media zwycięzcą przetargu Poczty Polskiej

Shootme eye

SHOOTME Visual Artists wychodzi z nowatorską propozycją dla agencji reklamowych i marketerów – SHOOTME Eye