Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Polskie studentki w najlepszej dwójce Ericsson Application Awards

Anna Mendak i Izabela Płokita awansowały do najlepszej dwójki w konkursie Ericsson Application Awards 2013 w kategorii Student. Aplikacja „Straż sąsiedzka”, stworzona przez dziewczyny z zespołu Girlpower, powalczy o zwycięstwo na gali finałowej 22 maja w Sztokholmie. Pula nagród Ericsson Application Awards to 25 000 euro. 

Ericsson Application Awards 2013

Dwie studentki z Krakowa i Wrocławia wpadły na pomysł aplikacji o nazwie „Straż sąsiedzka” (ang. Neighborhood Watch). Zgodnie z ich pomysłem, osoba która dostrzeże niebezpieczny incydent lub podejrzane zachowanie zgłasza go przy użyciu aplikacji mobilnej. Wówczas sąsiedzi mogą reagować jeszcze przed przyjazdem policji, zwłaszcza w przypadku drobnych, ale uciążliwych spraw.

Polskie uczestniczki konkursu zdobywały doświadczenie w firmie informatycznej związanej z aplikacjami mobilnymi. Koordynator i pomysłodawca całego projektu – Anna Mendak jest studentką architektury wnętrz na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Skupiająca się na stronie technicznej projektu Izabela Płokita studiuje na kierunku Informatyka Stosowana na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– O konkursie dowiedziałyśmy się ze strony internetowej firmy Ericsson. Pomysł na aplikację pojawił się w wyniku obserwacji otoczenia miejskiego i różnych zagrożeń, które w nim się coraz częściej pojawiają. Aplikacja ma na celu zmobilizowanie ludzi do wzięcia czynnego udziału w tworzeniu miejsc bezpiecznych do życia. – powiedziała Anna Mendak, studentka z zespołu Girlpower.
W finałowej rozgrywce Ericsson Application Awards 2013 rywalami polskich studentek będzie zespół GreenSpark z Portugali. Dwóch studentów z Uniwersytetu na Maderze zaprojektowało aplikację „Sun Monitor” opartą o technologie w chmurze, która pozwalałaby w tani i bezpieczny sposób zarządzać i monitorować produkcją energii w przydomowych panelach słonecznych.

Po dwa najlepsze zespoły z kategori Student i Firma pojawią się na gali finałowej – 22 maja w Sztokholmie. Tam projektanci przedstawią swoje pomysły finałowemu jury.

Idea konkursu Ericsson Application Awards współgra z wizją firmy Ericsson dotyczącą społeczeństwa sieciowego (ang. Networked Society), w którym technologie teleinformatyczne zmianiają sposób naszego funkcjonowania, szczególnie w miastach. Według analiz firmy Ericsson 70% ludzi na swiecie w 2050 roku będzie żyć w miastach.

źródło: inf. pras.