Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Skandynawski sposób na biznes jak magnes przyciąga polskie startupy

Poza pięknymi biurami i komfortowymi warunkami pracy łączy ich ta sama filozofia robienia biznesu. Na 20 piętrze jednego z warszawskich wieżowców, w Białymstoku i w Oslo, grupa norweskich inwestorów rozwija Explorer HQ – skandynawski hub dla firm technologicznych. Do współpracy w Polsce dołączyło już 25 startupów.

Odwaga, wytrwałość, otwartość i uczciwość we współpracy, odpowiedzialność społeczna i poszanowanie środowiska naturalnego. To wartości, które przyświecają filozofii działania większości skandynawskich firm. Okazuje się że są one  bliskie również wielu polskim firmom technologicznym. Przekonali się o tym  Nikolai, Harald, Pedro i Maciej – inwestorzy i współtwórcy pierwszej w Polsce sieci skandynawskich co-worków, działających obecnie w Warszawie, Białymstoku i Oslo. Z ich usług i wsparcia korzystają już 44 firmy technologiczne z czego aż 25 w Polsce.

Do Polski przyjechałem wraz z moimi kolegami biznesowymi po raz pierwszy w 2014 roku na spotkanie z jedną z polskich firm IT, w którą chcieliśmy zainwestować. Szybko odkryliśmy, że Polska to kraj obfitujący w niezwykle utalentowanych programistów oraz osoby o szerokich kompetencjach technologicznych. Wkrótce po tym zainwestowaliśmy tutaj w kilka firm IT i wynajęliśmy wspólną 100 metrową przestrzeń biurową w ścisłym centrum Warszawy, żeby zoptymalizować koszty działalności. Tak wyglądał początek Explorer HQ w Polsce. — Tłumaczy Nikolai Fasting, CEO i współwłaściciel Explorer HQ.

Biznes po skandynawsku

Celem działalności Explorer HQ nie jest generowanie zysku dla właścicieli ale stworzenie przestrzeni do współpracy i nawiązywania relacji biznesowych. Norwegom od początku zależało przede wszystkim na tym, żeby zaszczepić wśród polskich firm wartości, które sprawdzają się w prowadzeniu biznesu w Skandynawii. Gotowość do niesienia pomocy, odpowiedzialność za własne decyzje to wartości, które zawsze były obecne w skandynawskiej historii i kulturze. Na ich bazie powstał Manifest – kodeks wartości biznesowych opisujący filozofię istnienia Explorer HQ:

  • Zaufanie i bliska współpraca z partnerami biznesowymi
  • Odwaga i wytrwałość w budowaniu swojego biznesu
  • Uczciwość w stosunku do klientów i partnerów
  • Dążenie do równowagi w życiu prywatnym i zawodowym
  • Dbałość o środowisko
czytaj:   Polski start-up Inteliclinic otrzymał 7 milionów złotych na wdrożenie wynalazku do diagnostyki bezdechu sennego

Szybko się okazało, że taki sposób robienia biznesu jak magnes przyciąga polskie startupy, które poza nowoczesną przestrzenią biurową, szukają potencjalnych międzynarodowych partnerów biznesowych, do których mogą mieć zaufanie. W 2016 roku podjęli decyzję o rozbudowie Explorera i otwarciu  przestrzeni dla zewnętrznych najemców. Tym samym Explorer HQ stał się hubem skupiającym firmy technologiczne, które chcą rozwijać biznes po skandynawsku.

“Home of Digital Explorers” (tak o sobie mówią) obecnie zajmuje całe dwudzieste piętro warszawskiego Central Tower, oferując komfortowe warunki pracy dla 7 firm: Syncano, Chimera Prime, Sauce Labs, Artificial Labs, Cognitum, Instapage i Remarkable Ones.

Przyjazne warunki pracy: centralna lokalizacja, w pełni wyposażona kuchnia z napojami i przekąskami, pełna obsługa biurowa i chillout room to oczywiście niezaprzeczalne atuty, które wpływają na efektywność naszej pracy. Jednak to co jest największą zaletą pracy w skandynawskim coworku to ludzie i atmosfera współpracy, która bezpośrednio przekłada się na możliwość szybszego rozwoju naszej firmy i pozyskiwanie nowych projektów. — tłumaczy Grzegorz Kanka, Business Development Manager w Cognitum Platform.

Białostocko-skandynawska inwazja

czytaj:   Był prezesem spółki giełdowej, „wraca do garażu” by robić startup… na żywo

W 2016r. powstał kolejny Explorer HQ. Tym razem w Białymstoku. Dzięki Politechnice Białostockiej oraz prężnie działającym lokalnym firmom technologicznym, tamtejszy region nazywany jest “krzemową puszczą”.

W Warszawie wpadliśmy na Macieja Kucharza, utalentowanego programistę i notorycznego startupowca. Kiedy nawiązaliśmy współpracę, Maciej zamieszkał w Oslo ale regularnie jeździł do swojego rodzinnego Białegostoku. Wciąż powtarzał, że Białystok to miejsce z olbrzymim potencjałem. Mieszka tam wiele osób, które pragną oferować usługi technologiczne dla zagranicznych klientów, ale nie chcą wyjeżdżać z miasta. Zależy im na utrzymaniu równowagi pomiędzy rozwijaniem firmy, a spokojniejszym życiem prywatnym. To Maciej zainicjował i uruchomił nowe biuro w Białymstoku. Jego podejście i chęć do współdziałania wpisała się idealnie w filozofię Explorera. To dobry przykład tego, co chcemy zaszczepić tu w Polsce – żeby ludzie dostrzegali szanse i podejmowali inicjatywę. My ją tylko wspomagamy.- wspomina Nikolai.

Explorer HQ Białystok również okazał się strzałem w dziesiątkę. W ciągu 12 miesięcy przestrzeń Explorera wypełniło aż 19 firm, a samo miejsce stało się epicentrum cyklicznych meetupów i spotkań, na których regularnie pojawia się duża część białostockiego świata IT.

czytaj:   Nowy start up łączący IT i fitness

Polsko-Norweski kapitał na inwestycje

Wizja założycieli Explorera nie kończy się na sieci skandynawskich co-worków. W zasadzie dopiero się tam rozpoczyna. Norweski team poszukuje okazji do inwestycji w polskie, obiecujące startupy. Reprezentowany przez nich fundusz – Newmark Capital w portfolio ma 13 zrealizowanych inwestycji na ogólną kwotę 10,6 miliona euro. Explorer HQ poszukuje w Polsce projektów w obszarach: software development, fintech, IoT, marketing automation, media & education platforms. Jest także otwarty na współpracę z rodzimymi inwestorami oraz funduszami VC.

Skandynawskie firmy są obecne w Polsce od początku transformacji ustrojowej, a liczba inwestycji w ostatnich latach dynamicznie rośnie szczególnie w obszarze nowoczesnych technologii. Mamy ambicje aby Explorer HQ stał się pierwszym polsko-norweskim pomostem inwestycyjnym łączącym skandynawski know-how i kulturę robienia biznesu z polskim talentem technologicznym i pomysłowością. Nasze podejście zorientowane na społeczność to także sposób na zmniejszenie ryzyka inwestycji.
— podsumowuje Nikolai.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *