Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Twórca marki IKEA zmarł w wieku 91 lat

Ingvar Feodor Kamprad urodził się w 1926 roku w Småland w Szwecji. Już w wieku pięciu lat wiedział, że chce zostać biznesmenem  i zaczął sprzedawać… zapałki.

W wieku 17 lat założył znaną markę IKEA.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Pierwszym produktem w sklepie była replika stołu kuchennego jaki widział w kuchni swojego wuja Ernsta. W 1948 roku Kamprad zdywersyfikował swoje portfolio, dodając meble.

czytaj:   Nowa kampania Dulux EasyCare

Dzisiaj IKEA jest jedną z najbardziej popularnych marek na świecie i w Polsce. Polska jest drugim po Chinach największym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na świecie.

Na początku lat 80. – gdy sklepy IKEA istniały w 20 krajach, a firma miała szeroko zakrojone plany ekspansji – założyciel IKEA, Ingvar Kamprad, zdał sobie sprawę, że musi chronić unikalny koncept IKEA, jako czynnik wzrostu firmy. Myśląc o utrzymaniu całkowitej niezależności i struktury własności firmy w perspektywie długofalowej, był przekonany, że wejście na giełdę nie było dobrą alternatywą dla IKEA. Ingvar Kamprad wierzył również, że wszystkie spółki działające pod wspólną marką IKEA muszą najpierw zgromadzić potrzebne środki, zanim będą mogły dalej się rozwijać.

czytaj:   IKEA na Black Friday: odkryj kolekcję „PRZYDA SIĘ” w swoim domu

Marka znana jest też dzięki mocno rozbudowanej strategii marketingowej, w której stawia na relacje międzyludzkie, pozytywne emocje oraz skadynawski i innowacyjny design.

Logo IKEA prawie się nie zmieniło przez wszystkie lata istnienia firmy i wersja z roku 1967 nadal stanowi rozpoznawalny symbol działalności IKEA.

 

 

 

czytaj:   Życie to nie reklama. Nowa kampania IKEA.

 

 

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *