Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

16 darmowych serwisów stockowych, które ułatwią Ci życie

Śmierć stockom wieściło wielu, ale wciąż radzą sobie świetnie, bo w opinii większości nie mają sensownych alternatyw. Zamiast płacić za wtórne i nudne obrazki, można poświęcić kilka minut na szukanie darmowych, znacznie oryginalniejszych zdjęć, zebranych w niszowych serwisach stockowych. Leniwi mogą skorzystać z naszego przewodnika po najciekawszych stronach tego typu. Trzeba pamiętać, że wykorzystując nawet darmowe zdjęcia trzeba zawsze zapoznać się z prawami do wykorzystania fotografii w internecie.

MorgueFile

Baza darmowych zdjęć stockowych zawierająca ponad 300 tysięcy obrazów do wykorzystania w celach prywatnych lub komercyjnych. Pobieranie nie wymaga rejestracji, a fotografii można szukać przez wyszukiwarkę, a także korzystając z kategorii „Popularne”, „Ostatnio dodane” czy „Najczęściej pobierane”. Większość zdjęć jest dostępna w dużej rozdzielczości, a przy każdym znajdują się standardowe warunki użycia. W większości z nich obostrzenia sprowadzają się do zakazu przejmowania autorstwa i wykorzystywania obrazu jako samodzielnej pracy. Fotografie są dostępne w wielu kategoriach tematycznych, dzięki czemu baza jest bardzo praktyczna.

morguefile_admonkey

Picjumbo

Serwis tworzony przez webdesignera, który jak nikt inny wie, jak duże znaczenie ma wysokojakościowy obraz w komunikacji internetowej. Z tego też powodu większość zamieszczonych fotografii ma prawie 4000 pikseli szerokości. Autor nie ogranicza wykorzystania jego zbioru, a prosi jedynie o wzmiankę na temat picjumbo jako dobrowolną zapłatę za użyte zdjęcie.

picjumbo_admonkey

Raaaw.com

To w pełni funkcjonalny serwis, w obrębie którego zdjęcia pogrupowane są według kategorii, a w przeglądaniu pomocna jest wyszukiwarka oraz lista najpopularniejszych tagów. Oprócz pobierania zdjęć wysokiej jakości, które możesz użyć w dowolny sposób, serwis zachęca do dodawania własnych fotografii, co pozwoli sukcesywnie zwiększać kolekcję.

raaw_admonkey

Pixabay

Serwis, dostępny również w języku polskim, oferuje sporą gamę zdjęć i grafik o typowo stockowym charakterze, z praktycznie każdej dziedziny. Ich jakość bywa diametralnie różna, ale znalezienie obrazu spełniającego kryteria zazwyczaj nie sprawia problemu. Fotografie można odnajdywać, korzystając z wyszukiwarki na stronie głównej, a wszystkie grafiki są dostępne w kilku rozmiarach.

czytaj:   Diesel - kampania Be Stupid

pixabay_admonkey

Kaboompics

W tym serwisie znajdziesz sporo darmowych fotografii pogrupowanych na kategorie, takie jak moda, jedzenie i krajobrazy, które możesz odnaleźć przy wykorzystaniu funkcjonalnej wyszukiwarki. Ich użycie jest nielimitowane, a serwis prowadzi Polka – webdesignerka Karolina. W zamian za wykorzystanie fotografii prosi jedynie o pomoc w promowaniu swojego serwisu.

kaboompics_admon key

Unsplash

W serwisie powiązanym z Tumblrem można znaleźć przede wszystkim pejzaże – miejskie i naturalne, a także zdjęcia jedzenia czy fotki typowo w stylu stocka, np. makro lub przedstawiające konkretne przedmioty. Co 10 dni na Unsplash pojawia się 10 nowych obrazów, które można otrzymać również bezpośrednio na skrzynkę mailową po zapisaniu się do newslettera. Później można wykorzystać je w dowolny sposób.

unsplash_admonkey

Little Visuals

Na podobnej zasadzie działa strona Little Visuals, gdzie 7 nowych fotografii pojawia się co tydzień, również z możliwością dostarczenia ich wprost na skrzynkę mailową lub pobrania hurtem w pliku .zip. Wśród nich znaleźć można różnego typu krajobrazy, zdjęcia architektoniczne i abstrakcyjne czy ujęcia detali. Wąski zakres tematyczny rekompensuje wysoka jakość obrazów.

littlevisuals_admonkey

Death to the stock photo

To comiesięczna zdjęciowa niespodzianka wysyłana do osób, które zdecydują się zostawić swojego maila w serwisie. Bazę obrazów aktualizują Allie Lehman i David Sherry, a oferowana przez nich paczka fotografii zawiera materiał, który można wykorzystać komercyjnie w mediach społecznościowych, na blogu czy w mockupach.

czytaj:   Reklama natywna nie działa. Nawet BuzzFeed nie robi jej dobrze

deathtothestockphotos_admonkey

Gratisography

Podczas gdy większość stron oferuje fotografie różnych twórców, Gratisography to stockowa galeria jednego fotografa – Ryana McGuire’a, związanego z agencją Bell Designs. Wszystkie obrazy jego autorstwa można ściągać bezpośrednio na komputer z poziomu strony głównej, bez rejestracji. Trzeba je odnaleźć ręcznie, ponieważ strona nie oferuje możliwości wyszukiwania. Zdjęcia są całkowicie darmowe i przeznaczone do wykorzystania w dowolnym celu, ale jeśli chcielibyśmy wesprzeć autora finansowo, można to zrobić, klikając w przycisk „fundusz kawowy”. Kliknięcie przenosi nas na stronę PayPal, na której można przekazać dowolną kwotę na rzecz McGuire’a.

gratisography_admonkey

Splitshire

Swoje zdjęcia za darmo udostępnia również fotograf Daniel Nanescu na stronie Splitshire.com. Już sam layout serwisu dostarcza przyjemnych doznań estetycznych, podobnie jak zgromadzone na nim zdjęcia, które można wykorzystać do tworzenia projektów internetowych, takich jak strony, aplikacje, tła czy szablony. By ułatwić życie korzystającym, w serwisie znajduje się wyszukiwarka.

splitshire_admonkey

New Old Stock

Fotografie w stylu vintage, pochodzące z publicznych archiwów i nie posiadające praw autorskich. Kolekcja zawiera głównie zdjęcia biało-czarne i jest na bieżąco aktualizowana (codziennie jedna fotografia), niestety nie posiada jednak wyszukiwarki.

Örebro, Örebro, Vintrosa, Närke, Övrigt-Vägar

Free Refe Mobile Photos

Kolekcja znajduje się na Tumblrze, więc brak jej wyszukiwarki i podziału na kategorie. To, co odróżnia ją od pozostałych to fakt, że wszystkie fotografie wykonano za pomocą telefonów komórkowych. Warto przeglądać wciąż aktualizowaną bazę, gdyż można w niej znaleźć wiele perełek wysokiej jakości.

Processed with VSCOcam with p5 preset

HiResStock

Serwis dla profesjonalistów to kopalnia obrazów, które bez opłaty i problemów wykorzystywać można do projektów prywatnych i komercyjnych, takich jak tworzenie tła dla strony internetowej czy aplikacji, ilustracja artykułu w sieci lub druku bądź szablonu na sprzedaż. Jeśli wykorzystanie wykracza poza wymienione przykłady, o prawo trzeba spytać założycieli strony. By pobrać obrazy, trzeba się zarejestrować, w zamian zyskując dostęp do ogromnej bazy zdjęć oferowanych w wysokiej rozdzielczości, których zbiór powiększa się o kolejne 100 obrazów każdego miesiąca. Fotografie można odnaleźć przez wyszukiwarkę lub przeglądając kategorie, takie jak architektura, technologia, jedzenie, miejskie widoki, muzyka, natura i wiele innych.

czytaj:   pomysł i jego ewaluacja

hiresstock_admonkey

Freerange Stock

Zdjęcia dobrej jakości oferowane za darmo, przejrzysta polityka i możliwość dodania własnych prac to zasady, na których bazuje Freerange Stock. Warunkiem pobrania obrazów jest darmowa rejestracja, a jeśli chcemy wystawić w serwisie własne zdjęcia i zarabiać na reklamach, które pojawiają się w ich sąsiedztwie, wystarczy przesłać prace administratorom i czekać na weryfikację. Wszystkie fotografie można wykorzystywać do dowolnych celów komercyjnych i prywatnych.

freerangestock_admonkey

Stockpic

Stockpic wyśle do Ciebie paczkę 10 fotografii co 20 dni. Serwis zawiera zdjęcia pogrupowane według kategorii, wśród których znajdziesz między innymi zwierzęta, modę, ludzi, lifestyle czy krajobrazy. Wszystkie zamieszczone fotografie są wysokiej jakości i można je wykorzystywać w różnorakich projektach internetowych, a niedopuszczalne jest wyłącznie ich sprzedawanie.

stockpic_admonkey

Jaymantri

To serwis zdjęciowy na licencji CC0. Wśród fotografii prym wiodą krajobrazy, ludzie oraz content jedzeniowy. Fotografie są wysokiej jakości, niestety w serwisie nie znajdziesz wyszukiwarki, warto zatem obserwować go na Tumblrze lub w innym medium społecznościowym.

jaymantri_admonkey

[podobne_serwisy stockowe]