Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Content marketing i video. 6 sposobów na świetne materiały

Chociaż materiały video to bodajże najpopularniejszy rodzaj publikowania treści w Internecie, samo umieszczanie filmów w serwisie YouTube wcale nie oznacza skutecznego i z rozmysłem realizowanego video marketingu. Aby nasze działania przynosiły wymierne korzyści, warto najpierw prześledzić obecne formy, na których można się wzorować, tworząc spójną i skuteczną strategię video dla firmy.

Największą przewagą video nad formą tekstową jest fakt, że forma video w dużo prostszy i szybszy sposób jest w stanie wywołać u odbiorcy określone emocje, takie jak radość, oburzenie, zaufanie, ciekawość. Jest to cenna informacja z uwagi na preferencje obecnych użytkowników sieci, u których obserwuje się zmniejszenie zakresu uwagi – trudniej jest skoncentrować się na słowie pisanym niż na filmie. Świat online przyzwyczaja nas do komunikacji wizualnej, dlatego też marki coraz częściej będą musiały sięgnąć po video, żeby dostosować się do preferencji swoich odbiorców.

Jednak należy w tym miejscu jasno powiedzieć: video zamieszone online nie jest przedłużeniem reklamy emitowanej w TV. W tym kontekście nie może to być zwykły spot reklamujący dany produkt, czyli forma do której przyzwyczaiły nas tradycyjne media. Pamiętajmy, że video online – w przeciwieństwie do telewizyjnej reklamy – powinno angażować odbiorców, tworzyć z nimi interakcję.

Poniżej prezentujemy siedem pomysłów na atrakcyjne dla użytkowników sieci formy video, które można wykorzystać w komunikacji firmy i strategii marketingowej:

1. Demonstracja produktu (ang. explainer video)

W tej grupie video znajdują się wszelkiego rodzaju prezentacje produktu, wliczając w to również filmy instruktażowe. Forma jest szczególnie popularna wśród firm z sektora nowych technologii, które mogą za pomocą filmiku objaśnić odbiorcom działanie danej aplikacji. Video najczęściej jest umieszczane na stronach internetowych, aby odwiedzający mogli od razu zobaczyć, jak dany produkt sprawdza się w praktyce.

Przykład:

Film w prosty sposób pokazujący jak działa portal do grupowego zamawiania jedzenia Organizu.je
 

2. Poradnik (ang. tutorial video)

Poradniki w formie video mają wiele wspólnego z poprzednim typem filmów, jednak są one publikowane jako część większego cyklu. Nie zawsze muszą one dotyczyć wyłącznie konkretnej rzeczy, usługi czy aplikacji, ale coraz częściej przybierają formę typowo szkoleniową. Nacisk przekazu przenoszą z marki na branżę, w której marka funkcjonuje. Bardzo często takie działania obserwujemy w sektorze B2B, np. firma X oferująca narzędzia do SEO prowadzi ogólny cykl poradników video, w których dzieli się swoim doświadczeniem w działaniach marketingowych.

Przykład:

Najnowsza seria Castoramy “Do dzieła” z udziałem video blogerów z vloga “5 sposobów na”

3. Referencje (ang. testimonials)

Zanim zdecydujemy się dokonać zakupu, posiłkujemy się opinią osób, które już wypróbowały dany produkt czy usługę. Aby zwiększyć swoją wiarygodność, firmy publikują na swoich stronach pozytywne referencje klientów czy partnerów biznesowych. Jednak jako odbiorcy takich komunikatów bardzo łatwo wychwytujemy, kiedy opinie są po prostu spreparowane. Dlatego też kolejnym krokiem, który może pomóc firmom uwiarygodnić przekaz, jest video recenzja.

Przykład:

http://fast.wistia.net/embed/iframe/odbac7f1xs

1-minutowy filmik z opinią klienta na temat Unbounca mówi bardzo wiele na temat zalet korzystania z tej aplikacji
 

4. Video blog

Video blog, czyli vlog jest dziś bardzo popularną wśród internautów formą komunikacji. W wykonaniu marek może przybrać różne formy – od przydatnych blogów kulinarnych z przepisami jak np. Cukiernia Lidla, po absurdalne nagrania spod szyldu „Will it blend?” marki Blendtec. Jak widać, vlog nie musi koniecznie przyjmować poważnej, reprezentacyjnej dla danej marki konwencji komunikacji, ale nieco na luzie, dostarczając treści rozrywkowych, integrować swoich klientów, tworząc wokół marki oddaną społeczność odbiorców.

Przykład:

Firma BlendTec wykorzystuje video niemal od początków istnienie YouTube
 

5. Vine

Vine to kanał społecznościowy, na którym użytkownicy mogą publikować filmy video o maksymalnej długości 6 sekund. Chociaż w Polsce jest on jeszcze mało znanym kanałem social media, za granicą jest całkiem prężnie rozwijającym się narzędziem marketingowym, z którego korzystają tacy giganci, jak McDonalds, LEGO czy Samsung. Poprzez wprowadzenie ograniczeń czasowych, Vine zmusza do kreatywności. Najlepsze filmiki pokazują właśnie ożywione przedmioty codziennego użytku, ujęte w krótką historyjkę – w taki też sposób najczęściej wykorzystują ten portal marki.

Przykład:

https://v.cdn.vine.co/r/videos/6B141ED9EE1161410826029182976_2adc50905bf.5.1.2308387962604628389.mp4?versionId=tfEekOUXf1LXH4fFs9lMPMPBoQ2hksXM

Jedną z marek wykorzystującą czynnie Vine jest Samsung Mobile US. Widać na pierwszy rzut oka, że video tylko sprawia wrażenie amatorskiego

6. Animacje

Animacja jest bardziej stylem, w jakim można nakręcić video, niż typem video. Mimo to jest sposobem na ciekawe opowiedzenie historii, ale także ułatwia przedstawienie skomplikowanych procesów, które przedstawione tylko za pomocą tekstu mogłyby być nudne
w odbiorze. Można ją spotkać w filmikach demonstrujących produkty, edukacyjnych czy też tych typowo promocyjnych.

Przykład:

Animacja pokazująca w jaki sposób Adobe EcoSign może zmienić proces podpisywania umów

Omówione formy video mogą się zazębiać i mieć wspólne cechy. Jedno jest pewne: aby zacząć działać w tym obszarze, warto zdać sobie sprawę, że – podobnie jak content marketing nie polega na wrzuceniu jednego, przypadkowego wpisu na bloga – tak samo video marketing nie oznacza wrzucenie filmiku na YouTube. Powinien natomiast wiązać się z przemyślanymi i zaplanowanymi działaniami, które wykorzystują video jako sposób komunikacji z odbiorcą.

[podobne_content marketing]

Autor: Paulina Kamińska,Whitepress.pl