Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Cafe Monitor 2012: częściej odwiedzamy kawiarnie sieciowe

fot. Flickr.com
Popularność kawiarni sieciowych rośnie – od trzech lat systematycznie przybywa im klientów, dodatkowo – coraz więcej z nich deklaruje, że kawiarnie sieciowe to miejsce, w którym najczęściej piją kawę. Wybierając kawiarnię klienci najczęściej kierują się smakiem kawy i innych napojów, jednak w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosło znaczenie dwóch innych czynników: dobrego smaku ciast i deserów oraz atrakcyjnych promocji – wynika z piątej edycji badania Cafe Monitor ARC Rynek i Opinia.
 

Czy w ciągu ostatniego miesiąca odwiedził(a) Pan/ Pani kawiarnię sieciową?

Źródło: Cafe Monitor 2012, ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2012

Miejscem, w którym respondenci najczęściej piją kawę niezmiennie od kilku lat pozostaje dom, jednak rośnie popularność kawiarni sieciowych, które są wybierane niemal tak samo często jak własna kuchnia.

Gdzie najczęściej pije Pan/ Pani kawę?

Źródło: Cafe Monitor 2012, ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2012
W kawiarniach sieciowych nadal najczęściej wybieraną kawą jest latte. Zaraz po niej plasuje się espresso, będące ulubioną kawą mężczyzn, zwłaszcza w wieku 40-55 lat. Popularność espresso rośnie też wśród kobiet – obecnie ten napój kobiety wybierają częściej niż cappuccino, które w poprzednich latach plasowało się bezpośrednio po kawie latte.
Wybierając kawiarnię respondenci najczęściej kierują się przede wszystkim smakiem kawy i innych napojów, dobrą lokalizacją oraz miłą atmosferą, jednak w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosło znaczenie dwóch innych czynników: dobrego smaku ciast i deserów (wzrost o 4%), oraz atrakcyjnych promocji (wzrost o 7%). Rzadziej niż w ubiegłym roku konsumenci zwracają uwagę na miłą obsługę (spadek o 5%).
Stopniowo maleje zainteresowanie bezprzewodowym Internetem w kawiarni, mimo iż jest to nadal najbardziej pożądana usługa dodatkowa. Jednocześnie, niezmiennie na drugim miejscu znajduje się dostęp do aktualnej prasy. Wzrasta natomiast zainteresowanie telewizją (z 15% w 2011 roku do 24% w 2012 roku). Telewizją częściej zainteresowani są mężczyźni niż kobiety.
„Oczekiwania konsumentów wobec kawiarni sieciowych ewaluują wraz z rozwijającym się rynkiem. To, że klienci coraz mniejszą uwagę zwracają na miłą obsługę może wynikać z faktu, że czynnik ten  uważany jest już za standard w lokalach usługowych. Podobnie jest z usługami dodatkowymi – w dobie smartfonów i coraz większej dostępności bezprzewodowego Internetu we własnej kieszeni coraz rzadziej zależy nam na bezprzewodowym Internecie w kawiarni” – mówi Marzena Białasek, ekspertka z ARC Rynek i Opinia.
Do najczęściej odwiedzanych kawiarni sieciowych należą niezmiennie: Coffeehaeven, Tchibo, Empik Café, Starbucks i Grycan. Spontanicznie jako najbardziej znaną kawiarnię sieciową respondenci wymieniali Coffeeheaven, zaś kawiarnią, która odnotowała w tym zakresie najwyższy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem jest Starbucks. Najbardziej skłonni do aktywnego rekomendowania swojej ulubionej kawiarni są konsumenci korzystający z Costa Cafe, Coffeeheaven oraz E. Wedel.


Źródło: www.arc.com.pl