Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Czy galerie handlowe są gotowe na przedświąteczne zakupy ze smartfonem?

Grudzień to czas wzmożonych zakupów. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie. Czy galerie handlowe przygotowały się na sezon przedświąteczny w erze mobilnej? W Centrum Testów Aplikacji Mobilnych Looksoft sprawdzono funkcjonalność aplikacji czterech warszawskich centrów handlowych: Galerii Wileńskiej, Arkadii, Galerii Mokotów i Blue City.

 Aplikacje Galerii Wileńskiej, Arkadii i Galerii Mokotów są intuicyjne, wygodne w użyciu i proste w obsłudze. Ich główną wadą jest nieprzyjazny wygląd, niedopracowane nazewnictwo i błędy językowe. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku Blue City. Tu twórcy zadbali o zewnętrzną prezentację aplikacji, ale zabrakło praktycznych funkcji ułatwiających klientom zakupy.

 

 

Galeria Wileńska, Arkadia i Galeria Mokotów przygotowały dla swoich użytkowników wirtualne mapy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę sklepu i dotknąć przycisk “Plan”, aby na ekranie smartfona został wyświetlony rzut danego poziomu z pokazaną lokalizacją szukanego sklepu. Aplikacje posiadają również tzw. generatory trasy. Pozwalają one wyznaczyć drogę dotarcia do wybranego sklepu, ale wyłącznie w obrębie piętra, na którym znajduje się użytkownik. Cała ścieżka widoczna jest w postaci prostej i przejrzystej animacji. Dodatkowym atutem jest trójwymiarowa mapa całego centrum handlowego. Generatory tras, plany i rozbudowane wirtualne mapy są dostępne wyłącznie w wersji iOS. Warto zawrócić uwagę na fakt, że trzy realizacje zostały zaprojektowane przez jednego developera. Bazują na tym samym pomyśle programistycznym, a różnią się wyłącznie szatą graficzną.

 

 

Pod względem funkcjonalności najuboższa jest realizacja dla Blue City. Po wpisaniu nazwy sklepu można otrzymać jedynie informacje o poziomie, na którym znajduje się szukany sklep. Użytkownik musi sam zlokalizować placówkę w centrum handlowym, ponieważ aplikacja nie została wyposażona w mapę. Żadna z testowanych aplikacji nie posiada listy zakupów.

 

 

W zakresie grafiki pozytywnie wyróżnia się przyjazna, błękitno – pomarańczowa kolorystyka Blue City. Główny motyw jest dobrze zachowany i jednoznacznie identyfikuje centrum handlowe. Pozostałe galerie wybrały ciemne barwy. Arkadia i Galeria Mokotów zastosowały kolor czarny, który jest ciężki i nie kojarzy się z galerią handlową. Poza tym zaciemnia niepotrzebnie szczegóły menu i może przytłaczać swoim wyglądem.

 

 

Wszystkie uwzględnione w testach galerie handlowe udostępniły dwie wersje własnych aplikacji mobilnych, zarówno na smartfony z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Edycje dla Androida są znacznie uboższe, pozbawione wielu opcji oferowanych użytkownikom iPhone’ów. Ciekawe i praktyczne funkcje (np. generatory trasy) są dostępne wyłącznie w wersji iOS. Podsumowując, aplikacje dla smartfonów z Androidem sprawiają wrażenie nie tylko uproszczonych, ale niedokończonych i niedopracowanych w porównaniu z ich odpowiednikami dla iOS. Żadna z galerii handlowych nie zadbała o przygotowanie aplikacji dla użytkowników smartfonów z Windows Phone.

Źródło: mat. pras.

program afiliacyjny