Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Design dla bezdomnych. Tabliczki łamią stereotypy

Bezdomność to trudny temat w każdym społeczeństwie – większość z nas woli nie zauważać ludzi żebrzących na ulicach. Projekt „Tabliczki dla Bezdomnych” Kenji Nakayamy i Christophera Hope ma skłonić mieszkańców Cambridge i Bostonu by dostrzegli problem. W jego ramach każdy chętny bezdomny może zamienić karton zapisany prośbami o pomoc na nową, pięknie zaprojektowaną i przyciągającą wzrok tabliczkę.

Kenji Nakayama jest artystą, natomiast Christopher Hope pomaga bezdomnym na co dzień, przez co uwrażliwił się na ich sytuację. Każda z osób, którą spotka na ulicy może poprosić o wymianę tabliczki oraz określić, w jaki sposób ma ona wyglądać, np. pod kątem koloru czy czcionki. Gdy nowa wersja jest gotowa, Hope oddaje ją bezdomnemu i przy okazji przeprowadza z nim wywiad, robi zdjęcie oraz daje mu 20 $.

via homelesssigns.tumblr.com

Projekt ma pomóc dostrzec problem bezdomności i walczyć ze stereotypami. Powszechna ignorancja sprawia, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo znaleźć się na ulicy, choć zdarzają się ludzie, którzy wiodą takie życie z własnej woli.

via homelesssigns.tumblr.com

Hope i Nakayama przerabiali nie tylko tabliczki z prośbami o jedzenie, ale też te manifestujące poglądy lub proszące o odrobinę życzliwości ze strony innych.

via homelesssigns.tumblr.com

Jak się okazało, tabliczki mogą służyć socjalizacji bezdomnych na wielu poziomach. Ponieważ nagle przestali być niewidzialni dla innych, sami również musieli radzić sobie zainteresowaniem.

via homelesssigns.tumblr.com

Wielu to przerosło – Hope wspomina przypadek bezdomnej Angeli, która, choć poprosiła o tabliczkę, nigdy z niej nie skorzystała, co pokazuje, jak trudna jest ponowna integracja ze społeczeństwem po latach spędzonych na marginesie.

via homelesssigns.tumblr.com

Akcja „Tabliczki dla bezdomnych” jest prowadzona wyłącznie w miastach Cambridge i Boston w Massachusetts, ale jej autorzy planują ją rozszerzyć również na inne stany.