Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Google Zeitgeist 2013

Ewa Chodakowska, Piotr Żyła i Paul Walker to najczęściej googlowane osoby 2013 roku w Polsce. Na pierwszym miejscu globalnej listy TOP 10 znalazł się natomiast Nelson Mandela.

Google przygotowuje zestawienie Zeitgeist (z jęz. niemieckiego: „zeit” – „czas” oraz „geist” – „duch”, czyli „duch czasu”) podsumowując miliony zapytań wpisywanych przez internautów w okno wyszukiwarki każdego dnia. Hasła zyskujące na popularności to zapytania, które generowały największy ruch w internecie w dłuższym okresie 2013 roku w porównaniu do 2012 roku.
Oprócz udostępnienia list wyszukiwań zyskujących na popularności, Google oferuje również ogólnodostępne narzędzie Trendy Google (google.pl/trends), które umożliwia samodzielne sprawdzenie zarówno globalnych, jak i regionalnych trendów w wyszukiwaniu w wybranym czasie, a nawet z prognozą na przyszłość. Narzędzia Google nigdy nie pozwalają na identyfikację poszczególnych użytkowników, a badania są oparte na anonimowych i zbiorczych podsumowaniach frekwencji występowania danego wyszukiwanego hasła w określonym przedziale czasowym. Szczegóły można znaleźć na stronie google.com/zeitgeist.

Na globalnej liście Top Trending Google Zeitgeist 2013 pierwsze dwa miejsca zajęły osoby, które odeszły w tym roku: Nelson Mandela, a tuż za nim Paul Walker.

Top Trending Google Zeitgeist 2013

Z kolei w polskim rankingu TOP 10 pierwsze dwa miejsca zajęły: serwis internetowy ask.fm i platforma cyfrowa nc+, jednak tuż za nimi także znalazł się Paul Walker. Drugim wspólnym dla obu list hasłem okazał się Harlem Shake, który zamyka polską dziesiątkę.

TOP 10, czyli hasła, które najszybciej zyskiwały na popularności w 2013 r

Tegoroczny ranking Google Zeitgeist dla Polski został przygotowany w 14 kategoriach, m.in.:

• Najczęściej wyszukiwane osoby

• Najbardziej popularni polscy i zagraniczni celebryci

• Filmy i programy telewizyjne, które najczęściej googlowaliśmy

• Polska i zagraniczna muzyka na topie

• Odpowiedzi na pytania – Czym jest… i Jak…?

Wszystkie listy zawierają hasła najszybciej zyskujące na popularności w 2013 r. w stosunku do poprzedniego roku, dlatego najlepiej obrazują trendy mijającego roku. Wśród najczęściej wyszukiwanych osób przez polskich użytkowników Google, pierwsze miejsce zajął Paul Walker, tuż przed Anną German. Znajdująca się na miejscu trzecim tej listy Ewa Chodakowska może pochwalić się również pierwszą pozycją na liście polskich gwiazd. Zdetronizowała tym samym zeszłoroczną królową wyszukiwarki Natalię Siwiec, która w tym roku znalazła się na miejscu piątym. Ze świata muzyki najpopularniejsi okazali się być Donatan i Cleo ze swoim przebojem My Słowianie oraz Gangnam Style zespołu Psy, który cieszył się popularnością także w 2012 roku. Polscy internauci najczęściej szukali także odpowiedzi na pytania jak zrobić lukier? oraz czym jest iban? Co ciekawe, szukali również odpowiedzi na bardziej oderwane od codzienności pytania jak np. czym jest piękno czy patriotyzm? oraz bardziej praktyczne – jak segregować śmieci czy jak upolować faceta?

Pełne rankingi dla Polski można znaleźć poniżej.

Zagraniczna muzyka na topie w 2013 r

Najczęściej wyszukiwani sportowcy w 2013 r

Najczęściej wyszukiwane wydarzenia sportowe 2013 r

Najczęściej chcieliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie Jak

Najczęściej wyszukiwana elektronika użytkowa w 2013 r

Najbardziej popularne osoby w 2013 r

Najbardziej popularni polscy celebryci w 2013 r

Najbardziej popularni zagraniczni celebryci w 2013 r

Najczęściej chcieliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie Czym jest

Najczęściej wyszukiwane wydarzenia 2013 r

Najczęściej wyszukiwane tytuły programów telewizyjnych w 2013 r

Najczęściej wyszukiwane tytuły filmów w 2013 r

Światowe listy najpopularniejszych wyszukiwań będzie można znaleźć 17 grudnia od godziny 15:00 na stronie google.com/zeitgeist

źródło: mat. pras.