Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Językiem w nienawiść, czyli jak działa Popraw Hejta [WYWIAD]

Przeczesują Facebooka w poszukiwaniu nienawistnych komentarzy, a następnie w sposób błyskotliwy i dowcipny obnażają błędy językowe i logiczne piszących. Administratorzy profilu Popraw Hejta opowiadają nam o świecie internetowych hejterów.

Od czego właściwie zaczęło się wasze poprawianie hejtów?

Zaczęło się od informacji o akcji “Spell Check-A-Racist”, w której różni internauci poprawiają agresywne i pełne błędów hejty napisane po angielsku. Od jakiegoś czasu przyglądaliśmy się z przerażeniem temu, co się w polskim internecie wylało przy okazji pojawienia się uchodźców/imigrantów z Syrii.

Zauważyliśmy, że rzeczowa lub równie emocjonalna dyskusja z osobami piszącymi takie hejty nie ma sensu, że to jest jak wchodzenie z nimi w dyskusję, podczas gdy trudno jest dyskutować z kimś, kto stwierdza, że “żydy rządzą światem”. Zainspirowani brytyjską akcją, postanowiliśmy zacząć robić coś takiego na gruncie polskim.

Jako że język polski znamy całkiem dobrze (nie ma co ukrywać – jesteśmy absolwentami kierunków humanistycznych), to zaczęliśmy poprawiać literówki, błędy interpunkcyjne itd.


Porozmawiajmy o metodach. Ruszacie na łowy hejterów, zaglądacie na konkretne fanpage wiedząc, że tam musi kryć się jakiś hejt do poprawienia, czy może te hejty znajdujecie przy okazji?

czytaj:   Neon Shake socialowo z Oranżadą Hellena

Mamy pewną grupę facebookowych stron, na których możemy spodziewać się fali hejtów absolutnie niekontrolowanych przez administratorów stron (oni “tylko” podrzucają informacje). Są to najczęściej strony o zacięciu prawicowym (“Marsz Niepodległości”, “PRAWA Strona Medalu”, “Prawicowy internet”, “KRESY.pl”), ale zaglądamy także na “Precz z PiS” czy “Sok z buraka”, na których pojawia się podobnie agresywny język.

12651338_229450794061032_6859569967992787283_n

Podoba mi się wasz sposób na hejterów – wytykanie błędów językowych, które – tylko pozornie – oderwane jest od wymowy hejterskiego komentarza. Odnoszę wrażenie, że takie komentowanie przychodzi wam z dużą łatwością – przeszliście jakieś specjalne szkolenie? Może praktyki w gimnazjum?

Nie przeszliśmy żadnych “specjalnych szkoleń z odpowiadania hejterom”, nie wiemy nawet, czy takowe istnieją. Nie odbyliśmy też praktyk w szkołach, ale biorąc pod uwagę to, jak dużo hejtują dorośli, nie dziwi nas skala mowy nienawiści wśród młodzieży.

czytaj:   Marek Cieśla: sprzedaż, głupcze!

Czy zauważyliście, by wśród hejterów były jakieś konkretne podgrupy,które- ujmijmy to tak- hejtują inaczej?

Jest kilka takich grup. Na przykład ludzie z roczników ’50/’60, którzy chyba nie są zbyt biegli w mediach społecznościowych i sprawiają wrażenie, jakby nie zdawali sobie sprawy, że ich komentarze są publiczne. Nierzadko sympatyczny starszy pan, który na profilowym ma zdjęcie z wnuczkiem, publikuje takie treści, od których jeży się włos na głowie. Przedstawiciele tej grupy umieszczają spację przed przecinkiem, nadużywają wielokropków, często przeoczają literówki.

12938150_259718737700904_428530242564399710_n

Do innej licznej grupy należą osoby wierzące w spisek żydowski, na ich cześć stworzyliśmy nawet osobną grafikę, pt. “Interpunkcja antysemicka”. To hejty rozbudowane, o złożonej składni (w której sami się gubią), mające na celu przybliżenie zawikłanych teorii, o których media milczą. Pojawiają się w nich również wyszukane epitety określające znienawidzony naród żydowski i to one, przez niezamierzone dwuznaczności, wywołują efekt komiczny. Bo sama treść tych komentarzy zupełnie nie jest rozrywkowa.
Z naszych doświadczeń wynika jednak, że większość hejterów popełnia bardzo podobne błędy, spowodowane nadmierną ekscytacją, przypływami gniewu lub pośpiechem.

czytaj:   Monitoring reklam w wydaniach tabletowych magazynów – marzec 2015

Jak często zdarza się wam wejść w polemikę?

Ciężko to nazwać polemiką. Hejterzy często nam odpisują, ale trudno się im z nami dyskutuje, bo nasze komentarze nie dotyczą kwestii ideologicznych, tylko językowych. To w pewien sposób zamyka dyskusję.

12919691_261177977554980_3087359813883597766_n

Oczywiście, czasami ujawniamy swoje poglądy w komentarzach, ale staramy się robić to subtelnie. W końcu sama krytyka języka jest jakimś stanowiskiem ideowym.

Mam wrażenie, że taka forma walki z nienawiścią w internecie jest jedyną możliwą…

Nasza forma walki z hejtem jest jednak wymierzona w pojedyncze przypadki, a przecież na jeden poprawiony przez nas komentarz przypada tysiąc innych. Gdyby zrobiła się z tego akcja na szerszą skalę, tak jak wspomniane na początku “Spell Check A Racist”, to byłoby świetnie.

[podobne_hejt]