Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Konsumenckie SOS, czyli zdążyć przed katastrofą

Zadowolony klient czy ofiara nieuczciwego sprzedawcy? Bez wątpienia lepiej być tym pierwszym. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Ważne jednak, by wiedzieć, co robić, gdy zostaniemy oszukani, a przede wszystkim, jak nie dać się oszukać, robiąc zakupy w Internecie.

Według badań Gemius dla e-Commerce Polska, 22% internautów uważa zakupy on-line za ryzykowne. W dodatku to negatywne postrzeganie internetowych transakcji nie zmienia się od lat. Co ósmy badany spotkał się z sytuacją, w której nie otrzymał kupionego w sieci towaru. Jedna trzecia osób, które rezygnują z zakupów przez Internet, przyznaje, że powodem ich decyzji jest obawa o bezpieczeństwo. Eksperci radzą jednak, aby nie rezygnować z zakupów w sieci, ale minimalizować ryzyko z tym związane.

― W ubiegłym roku w Polsce zdarzyło się ponad 35 tysięcy wypadków drogowych. Czy z tego powodu większość z nas zrezygnuje z jazdy samochodem? Raczej nie. Słyszymy natomiast z każdej strony, że trzeba zmniejszyć prędkość, zapiąć pasy, zatrzymać się przed przejazdem kolejowym i nie prowadzić po spożyciu alkoholu. Gdybyśmy wszyscy przestrzegali tych zasad, znacznie ograniczyłoby to liczbę wypadków na naszych drogach. Podobnie jest z zakupami w Internecie. Wiele zależy od naszej świadomości i naszych własnych decyzji. Można zminimalizować ryzyko, wybierając sprawdzonego sprzedawcę, korzystając z systemu bezpiecznych płatności i kupując tylko w e-sklepach, które cieszą się dobrą reputacją. Im wyższa będzie nasza świadomość konsumencka i ostrożniej będziemy dobierać sprzedawców, tym trudniej będzie można nas oszukać lub skrzywdzić w sieci ― zauważa Paweł Kucharzak, prezes zarządu serwisu Opineo.pl.

Zanim zrobimy zakupy przez Internet, wykonajmy kilka niezbędnych kroków:

1. Poznajmy zasady rządzące rynkiem e-commerce.Dobrym zbiorem porad, cennych informacji, a także pytań i odpowiedzi na temat zakupów przez Internet jest strona stworzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.ezakupy.uokik.gov.pl. Z witryny dowiemy się, jakie są prawa konsumenta w handlu internetowym oraz jakie są obowiązki sprzedającego. Ponadto, kiedy możemy odstąpić od umowy i jak dokonać reklamacji zakupionego towaru. Możemy też pobrać ważne dokumenty i sprawdzić, gdzie szukać pomocy, kiedy już zostaniemy oszukani przez sprzedawcę.

Screen strony www.ezakupy.uokik.gov.pl

Praktyczny Dekalog bezpiecznych zakupów możemy też pobrać ze strony www.kupujewinternecie.info.pl. Akcja „Kupuję w Internecie” ma charakter społeczno-edukacyjny. Jest to zbiór poradników opracowanych przez ekspertów Izby Gospodarki Elektronicznej dla konsumentów robiących zakupy w sieci.

Screen strony www.kupujewinternecie.info.pl

2. Znajdźmy w Internecie rzecz, którą chcemy kupić. Wybierzmy produkt, porównując jego ceny i warunki zakupów w internetowych porównywarkach. Przykładowo w serwisie www.skapiec.pl możemy sprawdzić 11 milionów produktów. W jednym miejscu porównamy nie tylko ceny i parametry techniczne interesujących przedmiotów, ale też poznamy ocenę, jaką danemu przedmiotowi wystawili inni kupujący.

Screen strony www.skapiec.pl_-_przykladowe_opisy_produkt

3. Jeśli wiemy już, co kupić i w którym sklepie internetowym, sprawdźmy, czy można mu zaufać. Poznajmy opinie innych kupujących na temat jego wiarygodności i uczciwości. Największym w Polsce serwisem gromadzącym opinie konsumentów o sklepach internetowych, produktach i firmach jest www.opineo.pl. Warto tam zajrzeć przed zrobieniem zakupów w sieci i przeczytać opinie potransakcyjne dotychczasowych klientów e-sklepu. Dowiemy się z nich, m.in. jakie są mocne i słabe strony sklepu, jak konsumenci oceniają poziom obsługi klienta, jak sklep radzi sobie z rozwiązywaniem problemów i przede wszystkim ― czy uczciwie realizuje zamówienia. Autorzy raportu „E-commerce w Polsce 2014”, wskazują, że to właśnie opinie o sklepie są najważniejszym czynnikiem wpływającym na ocenę jego wiarygodności podczas pierwszej wizyty: „Dobre pierwsze wrażenie przekłada się na przywiązanie e-klientów do marki ― aż dla czterech piątych jest ono podstawą do ponownego skorzystania z usług danego sklepu”. Czytajmy więc opinie po to, by maksymalnie prześwietlić sprzedawcę.

Screen strony www.opineo.pl_-_przykladowe_opinie_konsume

4. Odwiedźmy stronę internetową sklepu i oceńmy jego wiarygodność:

  • czy posiada regulamin (zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, każdy sklep internetowy powinien posiadać regulamin i nieodpłatnie udostępnić go klientom),
  • czy wskazuje na stronie dane rejestrowe (data założenia sklepu, nazwisko właściciela, numer KRS),
  • czy wskazuje pełne dane kontaktowe (adres siedziby sklepu, numer telefonu, adres e-mail, inne formy kontaktu na odległość),
  • czy legitymuje się jakimś certyfikatem świadczącym o jego uczciwości i rzetelności (np. Słucham Swoich Klientów, Jakość Usług Q, Certyfikat Rzetelności, Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo i inne). Żeby sprawdzić autentyczność i aktualność certyfikatu, trzeba na niego kliknąć,
  • czy korzysta z odpowiedniego szyfrowania (oferuje bezpieczne połączenie https przy rejestracji i logowaniu),
  • czy zapewnia opcję płatności przy odbiorze oraz w jasny sposób informuje o możliwościach zwrotu towaru,
  • idealnie, jeśli sklep gwarantuje możliwość śledzenia przesyłki lub na bieżąco informuje klienta o statusie zamówienia.

No dobrze, ale co zrobić, gdy mimo naszych wysiłków trafimy na nieuczciwego sprzedawcę? Gdzie wtedy szukać pomocy i sprawiedliwości?

1. Jedną z organizacji pozarządowych w Polsce, do której możemy zwrócić się po bezpłatną pomoc, jest Federacja Konsumentów ― jej celem jest ochrona indywidualnych praw i interesów konsumentów. Z Federacją możemy skontaktować się telefonicznie 800 007 707 lub mailowo: info@federacja-konsumentow.org.pl.

2. Centrum bezpłatnych e-porad prawnych prowadzi też Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. Konkretną pomoc można uzyskać, pisząc na adres: porady@dlakonsumentow.pl.

3. W większych miastach i powiatach funkcjonują rzecznicy konsumentów. Udzielają oni informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów, podejmują interwencje oraz pomagają kierować sprawy na drogę sądową. Przykładowo, we Wrocławiu funkcjonuje zarówno Miejski Rzecznik Konsumentów, jak i Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Listę rzeczników i kontakt do nich znajdziemy na stronie www.uokik.gov.pl/kontakt.php.

4. Jeśli chcemy ostrzec innych klientów przed nieuczciwością danego przedsiębiorcy, dodajmy recenzję na jego temat w niezależnym serwisie gromadzącym opinie potransakcyjne. W ten sposób, dzięki nam, inne osoby kupujące w Internecie nie padną ofiarą fatalnego sprzedawcy. Publikacja opinii ma też inną zaletę: ― Zdarza się, że po dodaniu negatywnej recenzji na temat nierzetelnego sklepu, klient nagle otrzymuje od tego sklepu zwrot zapłaconej kwoty lub zamówiony towar, na który czekał wiele tygodni ― komentuje Paweł Kucharzak z Opineo.pl. ― Negatywna ocena w Internecie to dla sklepu kubeł zimnej wody. Czas na opamiętanie się i ratowanie resztek utraconej reputacji.

5. Ogromną siłę zasięgu mają też media, a zwłaszcza największe serwisy opiniotwórcze w kraju. Niektóre redakcje, jak np. Onet Biznes, chętnie poruszają tego rodzaju tematy konsumenckie. Pisząc na OnetBiznes@grupaonet.pl, można opowiedzieć dziennikarzom swoją historię. Jeśli ją opublikują, z pewnością stanie się ona cennym ostrzeżeniem dla wszystkich kupujących.

Możliwości działań jest wiele. Najgorsze, co można zrobić, to odpuścić i zrezygnować z walki o swoje prawa. Handel internetowy w Polsce rozwija się najdynamiczniej w Europie. Bez naszego aktywnego udziału, jako konsumentów, będzie to rynek sprzedawców a nie rynek klienta.

źródło: mat.pras.