Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Polacy prowadzą zdrowy tryb życia

Polacy coraz częściej biorą swoje zdrowie psychiczne i fizyczne we własne ręce. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Euro RSCG zgromadzone w raporcie „Ja i moje ciało. Zdrowie i dobre samopoczucie w dzisiejszych czasach”.

źródło: media.eurorscg.pl

Raport bierze pod uwagę zachowania prosumentów, czyli aktywnych konsumentów, którzy wyznaczają trendy zwykłym konsumentom. Badanie bada co obie grupy myślą o odpowiedzialności za własne zdrowie, ochronie przez zagrożeniem płynącym z zewnątrz i jakie są ich oczekiwania względem służby zdrowia.

Z badań wynika, że w dobie niezdrowej żywności oraz szybkiego, niespokojnego tempa funkcjonowania – Polacy coraz częściej sami biorą na siebie odpowiedzialność za swoje zdrowie. Samodzielnie poszukują informacji na temat zdrowego trybu życia i odżywiania oraz działań profilaktycznych. Częściej też przywiązują wagę do swojej kondycji fizycznej i zdrowotności.

źródło: media.eurorscg.pl

Większość Polaków biorących udział w badaniu jest zdania, że ma wpływ na to czy nabawią się danej choroby. Uważają się też za osoby dobrze poinformowane o zdrowym trybie życia. Konsumenci wiedzą coraz więcej o chorobach cywilizacyjnych i zagrożeniach wynikających ze stylu w który żyją. Znacznie mniejszą wagę przywiązują do opinii lekarzy – są świadomi, że sami mogą zdiagnozować swój przypadek i znaleźć na niego receptę w internecie – trzy czwarte prosumentów uważa, że jest to świetne narzędzie do pozyskiwania wiedzy i pomocy w razie kłopotów ze zdrowiem.

Wzrost poziomu wiedzy konsumentów, jej powszechna dostępność oraz gotowość do korzystania z innych metod leczenia znacznie obniżyła autorytet lekarzy. Spada też zaufanie do systemu opieki zdrowotnej. W społeczeństwie można zaobserwować rosnącą niepewność dostępu do nowoczesnych metod leczenia. Coraz bardziej odczuwalne dla ludzi stają się koszty leczenia i profilaktyki zdrowia.

źródło: media.eurorscg.pl

Prosumenci zwracają też coraz większą uwagę na to co jedzą. Często wybierają produkty lepszej jakości, które według nich – zagwarantują im dobre zdrowie i samopoczucie. Polacy poszukują też sposobów na poprawienie swojej kondycji umysłowej.

Wyniki badania pokazują, że prosumenci czują się bardzo odpowiedzialni za swoje zdrowie, ale dbają także o zdrowie społeczeństwa. Wzrasta ich świadomość, zmienia się postrzeganie zasad zdrowego trybu życia. Poszukują nowych, zdrowszych produktów i rozwiązań, co stanowi nie lada wyzwanie dla specjalistów od komunikacji marek.

program afiliacyjny