w , ,

Prezentuj się, czyli Slideshare kontra ISSUU

prezentuj się, czyli slideshare kontra issuu 1

Media społecznościowe zadomowiły się już u nas na stałe – standardem stały się profile prywatne i firmowe na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy Pintereście. Social media idą w parze z content marketingiem, a cechy ich obu łączą dobrze znane z czasów Power Pointa prezentacje, obecnie umieszczane w internetowej przestrzeni. Które narzędzie pozwoli zaprezentować je najefektywniej?

Dlaczego warto?

Tradycyjne prezentacje docierają na ogół do wąskiego, określonego grona odbiorców: osób obecnych na spotkaniu z prelegentem lub takich, którym materiały zostają przekazane w formie maila czy na wybranym nośniku. Zamieszczenie ich w sieci rozszerza natomiast publiczność o użytkowników mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter oraz audytorium stron internetowych, na których odnośnik do prezentacji zostanie umieszczony pod postacią linka. Internetowa wersja to też recepta na usystematyzowanie treści i łatwy dostęp do materiałów z każdego miejsca z podłączeniem do Sieci. To również estetyczny sposób na zaprezentowanie własnej firmy lub jej usług oraz kolejna cegiełka w strategii content marketingowej. Nie zapominajmy też o wygenerowanych za pomocą prezentacji dodatkowych linkach, które pozytywnie wpływają na pozycję marki w wyszukiwarkach, a także o nieocenionych opiniach użytkowników, które umożliwią zoptymalizowanie treści w przyszłości. Dla najbardziej wpływowych prezentujących możliwe jest także osiągnięcie korzyści finansowych. Znając plusy, pod lupę wzięliśmy dwa popularne serwisy – ISSUU i Slideshare, służące do zamieszczania prezentacji w Internecie.

Jak z żurnala

agnieszka woźniakAgnieszka Woźniak – specjalistka ds. mediów społecznościowych w Agencji PR POiNTB. Odpowiedzialna za obsługę m.in. kanałów marki Bolix, SITS czy firmowych profili agencji. Prywatnie rozpoczyna przygodę z blogowaniem.

ISSUU to powstała w 2006 roku cyfrowa platforma publikacyjna, pozwalająca zamieszczać pliki w formatach PDF, DOC, PPT, RTF, WPD, ODT i innych. Narzędzie umożliwia dzielenie się udostępnionymi za jego pośrednictwem publikacjami oraz umieszczanie odnośników do nich w sieci i mediach społecznościowych. Tworzone w ten sposób publikacje prezentują się niczym elektroniczne wydania gazet. ISSUU dostępne jest również w wersji mobilnej.
W wariancie bezpłatnym można skorzystać z podstawowej funkcji wgrywania i przeglądania treści opublikowanych przez innych uczestników społeczności, a także analizować statystyki dotyczące własnych prezentacji (łączne oraz rozdzielone na publikacje: przeciętny czas spędzony na czytaniu danej prezentacji, liczba wyświetleń i otwarć, jak również funkcje społecznościowe – polubienia czy udostępnienia). Wersje abonamentowe (opcje za 26 lub 35 dolarów miesięcznie) dają dodatkowo możliwość własnego obrandowania prezentacji, kontrolę nad udostępnieniami i komentarzami, a także zaawansowane statystyki w pakiecie.

Niezależnie od typu konta, wszyscy odwiedzający ISSUU mogą przeglądać też jego zasoby podzielone na kategorie, takie jak Sport, Technology, Music, Arts, Food&Drink i inne – również bez logowania. Serwis oferuje też formy reklamowe, a w ich ramach opcje znane z innych platform reklamowych – targetowanie przekazów do wybranej grupy docelowej czy rozliczanie w systemie CPC z ustawionym budżetem dziennym. ISSUU daje jednak przede wszystkim możliwości wizerunkowe. To miejsce, w którym można zaprezentować swoje produkty, usługi lub osiągnięcia. W ten sposób wykorzystała je np. wrocławska Agencja PR POiNTB, która na łamach ISSUU opublikowała case opisujący swoją działalność eventową z ostatniego roku.

Prezentacja niejedno ma imię

Bardziej popularnym odpowiednikiem ISSUU jest Slideshare. Powstał w tym samym roku co ISSUU, a od 2012 roku jest własnością LinkedIn, czyli międzynarodowego serwisu społecznościowego specjalizującego się w relacjach biznesowych. Oprócz tradycyjnego dodawania plików z dysku lokalnego, Slideshare daje możliwość pobierania prezentacji z Dropboxa, Google Drive i Gmaila. Obsługuje podobne formaty co ISSUU – PDF, ODP, PPT, DOC, RTF i większość innych plików tekstowych. Skupia się przy tym na prezentowaniu treści w formie graficznej – oprócz standardowego udostępniania dokumentów, w serwisie można umieścić prezentacje oraz infografiki. Statystyki wskazują, że warto – każdego miesiąca Slideshare odwiedza 70 milionów użytkowników poszukujących treści o różnej tematyce. Obecność w serwisie jest nie tylko okazją do poprawy lub wzmocnienia wizerunku, ale też do generowania ruchu na własną stronę internetową, poprawę jej pozycji w Google czy zyskania subskrybentów. W zakresie SEO Slideshare pomaga dwutorowo. Tekst ujęty na slajdach jest umieszczany jako opis prezentacji, dodatkowo serwis zezwala na dodanie słów kluczowych, które określane są jako tagi. Dzięki temu materiał może widnieć na pierwszych stronach Google’a, co powodowane jest również przez wiarygodność Slideshare’a w ocenie wyszukiwarki.

Warunkiem sukcesu jest doskonały content, który musi wygrać z ogromną konkurencją – praktyka wskazuje, że dużą popularność zyskują oczywiście treści atrakcyjne wizualnie, traktujące na kontrowersyjne tematy, zgodne z trendami i okraszone chwytliwym tytułem. A co daje użytkownikowi sam serwis? Darmowe konto z nielimitowanym udostępnianiem prezentacji, zaawansowane statystyki, również te dotyczące pochodzenia czytelników, możliwość dodania video oraz personalizację profilu. Niektóre z opcji dostępne są w wersji premium, która nie zawiera reklam. Slideshare oferuje trzy pakiety płatne – Proffessional, Business i Enterprise.

Które narzędzie wybrać?

Decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego narzędzia warto podjąć jeszcze przed przygotowaniem materiału i uzależnić od kilku czynników. Po pierwsze od rodzaju materiału – publikacje magazynowe dobrze zaprezentują się na ISSUU, do infografik bardziej użyteczny będzie Slideshare. Po drugie od grupy docelowej, do której chcemy trafić i jej obecności w danym kanale – warto zawczasu zapoznać się z globalnymi i lokalnymi statystykami odwiedzin oraz profilem przeciętnego użytkownika. Po trzecie natomiast, od własnych preferencji, subiektywnej intuicyjności interfejsu obu narzędzi i planów rozwoju w obrębie danej platformy. Warto przy tym pamiętać, że tworzenie prezentacji to nie tylko element content marketingu, ale również działania w mediach społecznościowych, które warto opierać o całościową strategię.

Agnieszka Woźniak, POiNTB

Co myślisz?

kampania tous ,,czułe historie” otrzymała nagrodę d&ad 9

Kampania TOUS ,,Czułe Historie” otrzymała nagrodę D&AD

polskie studio animacji podbija świat. human ark na światowej liście 25 studiów animacji, których pracy warto się przyglądać! 10

Polskie studio animacji podbija świat. Human Ark na światowej liście 25 studiów animacji, których pracy warto się przyglądać!