Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Reklama Life w złym smaku, ale nie narusza norm Kodeksu Etyki Reklamy

Komisja Etyki Reklamy wzięła na warsztat zagadnienie napoju owocowego Life, badając reklamę na Facebooku. Zespół Orzekający uznał, iż reklama jest na granicy dobrego smaku, ale nie dopatrzył się w przedmiotowym przekazie naruszenia norm Kodeksu.
Life admonkey

Skarżący w prawidłowo złożonych skargach podnieśli, iż: „Napój “Owocowy Life”. Reklama jest ewidentnie skierowana do młodych ludzi, a promuje wulgarność oraz prostactwo. Na rysunkach reklamowych są kobiety w strojach sugerujących trudnienie się wiadomą profesją, z podkreślonymi celowo piersiami i szeroko otwartymi ustami, pochylone jak do stosunku. Hasło reklamowe “faszeruj pyska owocem” również pozostawia wiele do życzenia. Nie dziwmy się, że gimnazjaliści są chamscy i wulgarni, skoro takie reklamy to norma. Także na stronie głównej kwejk.pl (która jest masowo przez młodych ludzi odwiedzana) można znaleźć tę reklamę.”

„Reklama (plakaty i hasło reklamowe) jest skierowana do dzieci i młodzieży. Tymczasem na plakatach jest wygięta erotycznie Pani w różowych kabaretkach, a do tego dochodzi slogan: Faszeruj pyska owocem – o tym, ze odbiór tego jest erotyczny świadczą komentarze typu \’dziwnie mi się to kojarzy\” lub odnoszący się do głębokiego gardła. Slogan tez przekracza nie tylko dobry smak, ale użycie \”faszeruj pyska\” może być obraźliwe. A słowo \”pysk\” ma ewidentnie negatywne konotacje.”.

Eksperci uznali, że reklama nawet jak na karykaturę może być odbierana jako wulgarna, ale biorąc pod uwagę, że pozostałe postacie były prezentowane w tej samej konwencji, Zespół Orzekający nie dopatrzył się naruszenia norm Kodeksu. Rada Reklamy uznała, że przedmiotowa reklama była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej i jest zgodna z przyjętymi normami społecznymi i nie dyskryminuje ani nie poniża kobiet. W opinii Zespołu Orzekającego przekaz mieści się w ramach przyjętych norm etycznych i nie zagraża fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi dzieci lub młodzieży. Jednocześnie, Eksperci zaapelowali do reklamodawcy, aby w swoich przekazach nie przekraczał granicy dobrych obyczajów.


Źródło: Rada Etyki Reklamy