Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Smutne emotikonki potwierdzają zdradę?

Niezadowolona konsumentka złożyła do Komisji Etyki Reklamy skargę przeciwko portalowi Wirtualna Polska. Skarga dotyczyła zdrady, dokładnie reklamy mailingowej wysłanej przez WP zatytułowanej: „Twój facet Cię zdradza :(”.

Treścią wiadomości mailingowej było zdjęcie półnagiej kobiety obejmującej mężczyznę oraz hasło: “Myślisz, że masz wiernego faceta? Sprawdź.” Skarżąca postanowiła nie sprawdzać wierności partnera w reklamowanej usłudze „psychozabawy sms-owej”, tylko przedstawić materiał Radzie Reklamy.

źródło: wp.pl

Jej zdaniem treść przedmiotowej reklamy jednoznacznie sugeruje zdradę. Jak dodaje:

„Opisywana przeze mnie reklama (zwłaszcza tytuł) jest reklamą sprzeczną z dobrymi obyczajami, wprowadzającą w błąd i przez to wpływającą na decyzję o nabyciu oferowanej usługi, odwołującą się do uczuć poprzez wywołanie uzasadnionego lęku oraz istotnie ingerującą w sferę prywatności.”

Z kolei zdaniem skarżonego reklama promuje powszechną usługę mającą charakter testu rozwiązywanego przez jej użytkowników. W tego typu psychotestach użytkownicy odpowiadają na pytania testowe, by uzyskać wynik w różnych dziedzinach – życia osobistego, kariery, zdrowia. Pytania tego testu mają merytoryczny charakter, jednak usługa ma charakter zabawy i w żadnym wypadku nie powinna być traktowana jako profesjonalna porada psychologiczna. Reklama zapraszająca do zabawy przez rozwiązanie testu nie ma na celu wzbudzenia lęku u odbiorcy.

Jednak zdaniem Zespołu Orzekającego reklama nadużywa zaufania odbiorców, wprowadza ich w błąd i nie jest zgodna z dobrymi obyczajami. W opinii Komisji tytuł emaila „Twój facet Cie zdradza” opatrzony emotikonem smutek „:( ” jest sformułowany jak stwierdzenie faktu, a nie jako zachęta do przeprowadzenia testu.

Werdykt Komisji potwierdza, że kobietom lepiej nie wmawiać zdrady. Zwłaszcza przy pomocy smutnych emotikonek. 🙂 🙂

program afiliacyjny