Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

W co i jak grają Polacy: Raport GIT 2011

Polacy bardzo chętnie grają w gry elektroniczne – trzy czwarte z nas miało kiedykolwiek okazję zagrać. Tak wynika z raportu Game Industry Trends 2011 wydanego przez NoNoobs.pl po konferencji dotyczącej rynku gier elektronicznych.

Oczywiście najwięcej graczy znajdziemy pośród młodych ludzi do 24 roku życia, w tej grupie wiekowej 88% osób miało okazję zgrać w grę. Jeśli chodzi o starsze pokolenie, 51% osób w wieku powyżej 50 lat zetknęło się z grami. Co ciekawe różnica pomiędzy grającymi kobietami a graczami płci męskiej jest bardzo niewielka (7%). Widocznie w tej dziedzinie również obserwujemy efekty równouprawnienia 🙂 Osoby, które grają najczęściej to uczniowie, bądź studenci – robi to ponad 90% z nich. Wśród pracujących 75% poświęca wolną chwilę na granie. Rzadziej grają osoby bezrobotne, zajmujące się domem lub dziećmi czy też emeryci.

Najczęściej wybieranym urządzeniem go gry jest wciąż komputer lub laptop – używa go prawie 85% graczy. Ponad połowa badanych gra na telefonie lub smartfonie. Gry na urządzenia mobilne są najchętniej wybieranie przez kobiety. Sporą popularnością (prawie 50%) cieszą się gry przeglądarkowe dostępne w Internecie, one również są częściej preferowane przez kobiety. Gry konsolowe cieszą się niemal 30% popularnością wśród graczy.

źródło: nonoobs.pl

Raport zbadał też częstotliwość grania. Badanie wykazało, że codziennie gra 30% nastolatków w wieku 15 – 18 lat. Robi to też 25% ich starszych (w wieku do 24 lat) kolegów. Im jesteśmy starsi ty rzadziej poświęcamy swój czas grze. Najrzadziej, raz w miesiącu, grają osoby w wieku 25 – 34 lat. Potem (jak już się ustatkują) grają nieco częściej, ale nie częściej niż kilka razy w tygodniu. Najwięcej gramy w domach, ale bardzo popularnymi miejscami do gry są także szkoły, miejsca pracy, sale wykładowe, a także domu znajomych. Oczywiście najlepiej, jeśli można grać za darmo. Wśród badanych prawie jedna trzecia zadeklarowała, że nie płaci za grę. A ci, którym zdarza się zapłacić, przeznaczają na grę kwotę do 10 złotych, lub w granicach 25 – 50 złotych.

Gry są coraz bardziej popularne i stają się coraz bardziej powszechną formą spędzania wolnego czasu. Teraz może grać każdy bez względu na wiek czy status społeczny. Grają wszyscy – studenci, managerowie, kobiety, bezrobotni, prezesi… Gracze nie są już postrzegani jako okularnicy w kolorowym sweterku od mamy nie mający życia towarzyskiego. Każdy z nas jest graczem (tak – tetris i pasjans to też gry ;)) a granie stało się naprawdę modne.

źródło: nonoobs.pl