Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

W co i na czym grają Polacy – raport Ceneo.pl

Dla pasjonatów gier zima to najlepszy czas, aby w domowym zaciszu oddać się swojej pasji. Okres poświąteczny to również dobry moment na zrelaksowanie się przy grze, otrzymanej w prezencie. Podobnie jak przed rokiem, porównywarka Ceneo.pl przyjrzała się rynkowi gier i sprawdziła, które z nich są najpopularniejsze wśród Polaków.

granakomp_GabrielaP93_cc_flickr
Gry komputerowe nie są już niszowym tematem, którym interesuje się tylko grupa najbardziej zagorzałych graczy. Polacy kupują gry i chcą grać, a stale rosnącego potencjału rynku gamingowego można doszukiwać się w chociażby w demografii. Dzisiejsi dwudziestolatkowie nie wyobrażają sobie życia bez internetu czy telefonu komórkowego, a trzydziestolatkowie nie pamiętają już czasów bez komputera. Na polskim rynku pojawiła się spora grupa ludzi, dla których całkiem naturalne jest granie w gry na smartfonie czy tablecie, tak jak na przykład dla pięćdziesięciolatków wyjście do teatru.

Komputer jednak popularniejszy od konsoli

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ceneo.pl, w 2012 roku Polacy najczęściej poszukiwali gier komputerowych, zarówno na tradycyjne PC-y, jak i MAC. Stanowiły one ponad 51% wszystkich wyszukiwań. Jak się okazuje komputer osobisty – laptop, notepad czy notebook – dalej pozostaje wygodnym urządzeniem do grania. W Polsce nadal tradycyjnie gra się na komputerach PC, co również odzwierciedlają dane z zeszłorocznego raportu firmy NewZoo, według którego w Polsce 120 mln dolarów rocznie wydawanych jest na gry, z czego 60% na wersje pudełkowe, a pozostałe 40% na wersje w dystrybucji cyfrowej. Jeszcze przed rokiem to gry konsolowe (PlayStation, Xbox czy Nintendo) cieszyły się największym zainteresowaniem poszukujących gier (prawie 50% wszystkich wyszukań w 2011 roku). W tym roku uplasowały się one na drugim miejscu, uzyskując prawie 39%. Interesujące jest to, że prawie dwukrotnie wzrosło zainteresowania Polaków grami towarzyskimi. Jeszcze w 2011 roku niecałe 5% osób poszukiwało tego typu gier, w 2012 roku było to już prawie 11%.

– Gry coraz szybciej przenikają do naszego codziennego życia. Wszystko wskazuje na to, że tego trendu nie da się powstrzymać. Już nie tylko dzieci z radością grają, ale w dużej mierze także spora grupa dorosłych. Co ciekawe, wśród graczy znajdziemy dziś w Polsce prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Gry nie są już wyłącznie męską domeną – mówi Agnieszka Pająk z biura prasowego Ceneo.pl

 

gry1
Dane porównywarki Ceneo.pl potwierdzają utrzymującą się popularność gier konsolowych, choć fakt, że wyprzedziły je gry na PC może być małym zaskoczeniem. Jeśli zależy nam na wyjątkowych efektach i doznaniach podczas gry, decydujemy się na zakup konsoli do gier. Zwłaszcza jeśli potrzebujemy zagospodarować czas dzieciom. W takiej sytuacji idealne są nowoczesne, przenośne urządzenia z możliwością interaktywnej zabawy dla kilku członków rodziny. Są kolorowe, zachęcające do zabawy i potrafią zaciekawić dzieci zarówno grami logicznymi, jak i układankami, wielopoziomowymi grami sportowymi czy zręcznościowymi. W Polsce brakuje jeszcze typowych, chociażby dla krajów azjatyckich, „kafejek dla graczy”, gdzie można bez sporego obciążenia budżetu domowego miło spędzić wolny czas.

Konsole do gier to już nie proste urządzenia do walki z wirtualnymi przeciwnikami. Obecnie stanowią centrum domowej rozrywki, niejednokrotnie zastępując komputer, odtwarzacz DVD, HD, a także wieżę audio. Hitem 2012 roku okazał się – Kinect, którego popularność przełożyła się na coraz większe odejście od Nintendo i większe przekonanie graczy do samego Xboxa. Kinect miał nie mały wpływ na ukształtowanie się faworyta w segmencie konsol. Nadal sporym zainteresowaniem cieszy się druga w rankingu konsola PlayStation 3 – 33%, na której zakup musimy wydać prawie 1000 zł. Dwa kolejne miejsca wśród najpopularniejszych konsol do gier należały również do firmy Sony (PSP – 10% i Vita – 8%). Za wspomniane modele urządzeń stacjonarnych trzeba przeznaczyć odpowiednio od 699 zł do 799 zł. Korzystający z porównywarki Ceneo.pl nie zapomnieli jeszcze o Nintendo Wii, DS oraz Sony Playstation 2, które nadal są w pierwszej dziesiątce najczęściej poszukiwanych konsol do gier. Ich zakup w najprostszej wersji to wydatek rzędu od 390 zł do 500 zł.

gry2


Najpopularniejsze gry na konsole

Wśród gier na konsole prym wiodą gry na PlayStation i Xboxa, co w porównaniu z ubiegłorocznym raportem Ceneo.pl wskazuje na rosnącą popularność gier na Xboxa, które jeszcze w 2011 roku stanowiły 28% wyszukiwań w porównaniu do tegorocznego wyniku 39%.

gry3

Różne wersje gier PlayStation uzyskały 58% wyszukiwań, zdecydowanie wyprzedając Nintendo, mające ich zaledwie 3%. Gry na Xbox 360 zaczynają gonić PlayStation i regularnie zwiększają grono swoich ulubieńców. Wśród 5506 gier konsolowych obecnych na Ceneo.pl, najwięcej jest właśnie gier dedykowanych na PS3 (1400), ale również 1300 z przeznaczeniem na Xboxa 360. Pomimo rosnącej popularności tego typu gier, ich ceny nadal utrzymują się na dość wysokim poziomie i przewyższają te na PC. Różnica w cenie jednej gry może wynosić nawet około stu złotych. W dużej mierze to nadal kwestia wymagań sprzętowych, z reguły gry na konsole wymagają także większego nakładu pracy, gdyż są bardziej zaawansowane technicznie. By najnowsze gry działały płynnie na tradycyjnych komputerach, wciąż trzeba zaopatrzyć nasz sprzęt w większą ilość RAM-u, wymieniać procesor na szybszy czy nawet dokupywać większy dysk twardy. Inaczej sprawa ma się z konsolami. Xbox 360 czy PS3 kupuje się raz i starcza to na wiele lat, a wszystkie gry, nawet te najnowsze, działają na nich płynnie. Konsoli nie trzeba wymieniać często, więc producenci rekompensują sobie ten stan rzeczy wyższymi cenami gier na te urządzenia. W przypadku najpopularniejszych gier na konsole w pierwszej trójce uplasowały się dwie gry na Xboxa 360: Star Wars Kinect i FIFA 13. Drugie miejsce zajęła także FIFA 13 już w wersji na PlayStation 3. W pierwszej piątce znalazły się także Kinect Sports na Xboxa 360 i Battlefield 3 na PS 3. Kolejne miejsca w rankingu najpopularniejszych gier na konsole zajęły: WonderBook + Księga Czarów, Dance Central 2, Zumba Fitness czy Forza Motorsport 4.

Najpopularniejsze gry konsolowe 2012 (1)

Najpopularniejsze gry na PC

Gry na PC nadal zdobywają serca Polaków. Najpopularniejsza w zestawieniu okazała się gra Diablo III, która osiągnęła sukces jeszcze długo przed ogłoszeniem daty premiery. Premierze Diablo III towarzyszyło uruchomienie pierwszego portalu aukcyjnego dedykowanego samej grze, gdzie każdy użytkownik mógł sprzedawać i kupować wirtualne przedmioty, w tym postacie do gry za prawdziwe pieniądze. Niedługo po premierze “Diablo II” na serwisach aukcyjnych zaczęto wystawiać przedmioty, a nawet całe postacie z gry. Natomiast w 2011 roku najpopularniejszą grą okazała się The Sims 3, czyli symulator życia, w którym kierujemy postacią od momentu narodzin, aż do śmierci. Gra ta pomimo stale ukazujących się nowych dodatków w rankingu za 2012 rok znalazła się dopiero na 10 miejscu. Do pierwszej trójki faworytów gier na PC 2012 roku weszła także gra Battlefield 3 (kontynuacja Battlefield 1942, Battlefield Vietnam oraz Battlefield 2), również jeden z hitów 2011 rok. W 2012 roku Battlefield 2 zdecydowanie wyprzedził w zestawieniu inną najważniejszą „strzelankę wojenną” Call of Duty: Modern Warfare 3. Pierwszą piątkę hitów gier PC 2012 roku zamyka FIFA 13. Okazało się, że właśnie w przypadku kolejnej już edycji gry EA Sports wystarczyło zaledwie kilka dni, by pobić rekord najszybciej sprzedającej się gry w historii polskiego rynku.

Gry PC 2012 (1)

Najpopularniejsze gry towarzyskie

Gry towarzyskie natomiast przeżywają swój renesans. Zarówno popularne planszówki, jak i gry karciane cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, gdyż uczą myślenia, inwestowania, radzenia sobie z wygraną, a co ważniejsze pozwalają na wspólne spędzenie czasu w gronie rodziny czy przyjaciół.

– To również dowód na to, że Polacy lubią rywalizację, zwłaszcza z prawdziwym przeciwnikiem, a nie tylko z monitorem komputera – wyjaśnia Agnieszka Pająk z Ceneo.pl. – Dodatkowym atutem tego typu gier jest to, że do ich rozegrania nie potrzeba dużo miejsca czy też zaawansowanego sprzęt komputerowego. Wystarczy odrobina wolnego czasu i dobre towarzystwo – dodaje A. Pająk.

Ostatnio wśród niezwykle popularnych gier planszowych znajduje się Kolejka, gra edukacyjna IPNu, traktująca o realiach PRLu, w szczególności o trudnościach w zakupach w tamtych czasach. Gracze muszą dobrze kombinować, aby zdobyć któryś z deficytowych towarów. Wśród najpopularniejszych gier w tej kategorii można znaleźć również znane i lubiane klasyczne pozycje, jak Monopoly firmy Hasbro czy Scrabble od Mattela, na których zakup musimy przeznaczyć przynajmniej 80 zł. Jeszcze w 2011 roku te dwie gry plasowały się na dwóch pierwszych miejscach najpopularniejszych gier towarzyskich na Ceneo.pl. W tym roku nieznacznie ustąpiły miejsca grze planszowej Osadnicy z Catanu (Settlers of Catan), z kategorii gier rodzinnych i ekonomicznych. Wspaniałą częścią tej “planszówki” jest możliwość handlu surowcami, co zmusza graczy do twardych i czasem nieprzewidywalnych negocjacji. Wśród pięciu wiodących prym gier towarzyskich pojawiła się także karciano-hazardowa Galakta Talisman Magia i Miecz.

Gry planszowe są obecnie tak zróżnicowane i wykonane na tak wysokim poziomie, że właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko bawią pokolenia, ale i uczą. Co ważne, gry nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem jako prezenty, głównie dlatego, że można je kupić prawie każdemu. Dodatkowym argumentem przemawiającym za ich wyborem jest to, że nadal ich ceny są zdecydowanie niższe od gier na konsole, choć już porównywalne do tych na PC.

Najlepsze gry towarzyskie 2012

Czy granie to kosztowny wydatek?

Najwięcej pieniędzy pochłaniają gry konsolowe. Zarówno na te cyfrowe, jak i pudełkowe trzeba przeznaczyć zawsze kwotę powyżej 100 zł. Zdecydowanie jednymi z najtańszych są gry planszowe oraz te na PC. Ceny „planszówek” są jednak zróżnicowane. Znajdziemy tutaj zarówno tańsze, jak i droższe tytuły. Dla przykładu za Magię i Miecz trzeba zapłacić nieco ponad 140 zł, podczas gdy za Rummikubr zapłacimy już tylko 50 zł. Co ciekawe różnice w cenach gier na konsole nie są już takie duże i gry zarówno na PlayStation 3, jak i na Xboxa można kupić praktycznie w tej samej cenie. Pomimo nadal stosunkowo wysokich cen gier, ich popularność z roku na rok rośnie. Modne jeszcze kilka lat temu gry komputerowe ustępują obecnie miejsca grom na konsole. Polacy coraz chętniej kupują je zarówno na prezenty, jak do własnego użytku.

Wyniki przedstawione w rankingach obejmują dane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 roku.


Źródło: Ceneo.pl

program afiliacyjny