Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Rynek fotografii w Polsce. Raport Ceneo

http://www.flickr.com/photos/allnightavenue/7035053461
http://www.flickr.com/photos/allnightavenue/7035053461

Serwis Ceneo.pl przygotował raport na temat zmian na rynku fotografii w Polsce. Wyraźny jest spadek zainteresowania aparatami cyfrowymi w Polsce.  Po latach wzrostów w sprzedaży w 2011 zaobserwowano spadek popularności cyfrówek o około 15 % w stosunku do roku poprzedniego. Co ciekawe mniej popularne stają się również profesjonalne lustrzanki.

Najpopularniejszym producentem cyfrówek pozostaje firma Sony, natomiast w segmencie lustrzanek cyfrowych niezmiennie królują odpowiednio Nikon i Canon.

źródło: raport Ceneo.pl

Przeprowadzona analiza pokazuje jednak, że w roku 2011 po raz pierwszy znacząco spadło zainteresowanie aparatami cyfrowymi w Polsce. Sam serwis Ceneo odnotował spadek popularności cyfrówek o około 15 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Nie oznacza to jednak, że Polaków zaczynają nudzić cyfrowe gadżety. Po prostu zmieniamy nasze upodobania. Klienci coraz częściej decydują się na modele lustrzanek z wymienną optyką lub zastępują aparaty cyfrowe smartfonami.

źródło: raport Ceneo.pl

Rozwój rynku telefonów komórkowych stał się jedną z przyczyn spadku popularności cyfrówek. Obecnie 8 na 10 najpopularniejszych modeli telefonów na Ceneo to smartfony, które posiadają wbudowany aparat cyfrowy niezłej jakości. Na wycieczkę za miasto czy na imprezę wystarczy zabrać telefon. Jeżeli tylko użytkownik nie ma potrzeby posiadania zdjęć bardzo wysokiej jakości, przeciętnej klasy telefon jest w zupełności wystarczający. Tym bardziej, że zdjęciem czy filmikiem ze smartfona bez problemu można  podzielić się ze znajomymi. W dynamicznym tempie rozwijają się także wszelkiego rodzaju aplikacje do retuszu czy przerabiania zdjęć.

Producenci Smartfonów oferują zestawy gadżetów do robienia zdjęć (fot. Flickr.com/usbfever.com/CC)

Treść całego raportu jest dostępna pod adresem: www.pressroom.ceneo.pl