Menu

marketing / reklama / trendy / innowacje

w

Jak tworzyć bloga, którego inni będą chcieli czytać?

dobre treści na bloga

dobre treści na bloga

Jak tworzyć dobre treści na bloga? I czy istnieją jasne wytyczne, według których można określić, czy coś jest rzeczywiście dobre? Na pewno znaczącym wyznacznikiem jest popularność bloga. Niektórzy wybijają się na reklamach i prężnym działaniu w mediach społecznościowych. Na dłuższą metę to rozwiązanie jednak nie wystarczy. Trzeba jeszcze zaoferować coś czytelnikom i sprawić, by chcieli regularnie czytać zamieszczane posty. Nie każdy bloger musi być wybitnym pisarzem. Ważne jednak, by wiedział do kogo i w jaki sposób pisać.

Jak tworzyć dobre treści na bloga w kilku krokach?

Właściwie dobre treści na bloga sprowadzają się do kilku podpunktów takich jak:

  • Znajomość odbiorców bloga
  • Chwytliwe tytuły i nagłówki
  • Przejrzystość treści
  • Przyciągające leady
  • Jakość.

1. Dla kogo tworzone są treści?

Każdy bloger może mieć zupełnie inną wizję. Jeden dokładnie przestudiuje rodzaje blogów i wybierze taki, który stwarza największe szanse na zyskanie popularności, inny – nie zważając na obowiązujące trendy – będzie chciał po prostu podzielić się swoją pasją z innymi. Niezależnie jednak od tego, jakie motywacje kierują początkującym blogerem, musi on poznać swoich czytelników. Po wyznaczeniu niszy nadchodzi więc czas na zrobienie reaserchu i dowiedzenie się, jakie zagadnienia w danej dziedzinie budzą największe zainteresowanie. Dzięki temu można też lepiej dobierać słowa kluczowe i pozycjonować swojego bloga.

2. Chwytliwe tytuły i nagłówki to podstawa

Wiadomo już, kto ma czytać bloga. Teraz pozostaje pytanie, jak przyciągnąć uwagę czytelników. W świecie, w którym jesteśmy zalewani informacjami, większość z nas pobieżnie skanuje wzrokiem artykuły i dokonuje selekcji. Jeśli coś od razu nie przykuje naszej uwagi, omijamy to, by przejść do kolejnych treści. Właśnie dlatego tytuł wpisu jest taki ważny. To on może mieć decydujący wpływ na to, czy dana osoba w ogóle zapozna się z całym postem. Treści o chwytliwych tytułach będą tez chętniej udostępniane w mediach społecznościowych. Ważne są jednak także nagłówki dla poszczególnych akapitów. Najlepiej, by oddawały zamieszczoną w nich treść, a jednocześnie wzbudzały ciekawość.

3. Przejrzysta treść może przesądzić o zdobyciu uwagi czytelników

Dobre treści na bloga to także takie, które są łatwe do przeskanowania wzrokiem. Tytuł może co prawda skutecznie zachęcić, by kliknąć w link, ale wtedy czytelnik często dokona drugiej selekcji. Sprawdzi, czy całość jest przyjemna do czytania, możliwe też, że przejrzy same nagłówki, by dowiedzieć się, czy tekst w ogóle ma szansę go zainteresować – właśnie dlatego do kwestii nagłówków również należy podejść ze starannością. Warto też zadbać o podział postu na akapity, by nie stanowił ściany tekstu. Świetnie sprawdzą się również wypunktowania tak uwielbiane przez czytelników oraz zdjęcia urozmaicające cały post.

4. Przyciągające leady

Z tworzeniem postów jest trochę jak z przygotowywaniem opisów produktów – tutaj również sprawdzi się zasada AIDA stosowana w marketingu, tylko w nieco innym wydaniu. Po przyciągnięciu uwagi chwytliwym tytułem, czas na wzbudzenie zainteresowania. Jeśli czytelnik uzna, że struktura tekstu mu odpowiada, spojrzy na pierwsze kilka zdań – tzw. lead. To właśnie początek tekstu zadecyduje, czy czytelnik zamknie okno przeglądarki, czy też będzie czytać dalej. Lead powinien więc odnosić się do całego tekstu, stanowić pewnego rodzaju wprowadzenie, ale jednocześnie sprawiać, że w głowie czytelnika pojawią się pytanie, na które odpowiedź pozna dopiero w dalszej części tekstu.

5. Jakość

Spełnienie wszystkich powyższych punktów nie oznacza jeszcze, że tworzone są dobre treści na bloga. Kluczowe znaczenie ma to, co można czytelnikowi zaoferować, a więc sama jakość tekstu. Warto używać barwnego języka i tworzyć poruszające, wzbudzające emocje historie. Najważniejsze jednak, by z postu czytelnik coś wyniósł. W przypadku blogów specjalistycznych czy związanych z konkretnym hobby może to być wiedza, przy blogach lifestylowych – nieco humoru. Ważne, by czytelnik czuł, że czas przeznaczony na czytanie nie był czasem zmarnowanym. Jak więc zapewnić taką jakość? Dobre treści na bloga to na pewno te związane z hobby blogera. Jeśli się on czymś pasjonuje, ma dużą wiedzę, którą może się dzielić. Najlepiej jednak po prostu obserwować zachowania czytelników – patrzyć, co ich bawi, co porusza, co chętnie udostępniają, a co odchodzi w niepamięć. Na tej podstawie łatwiej dobierać tematy w przyszłości, sposób pisania czy nawet tworzenia struktury tekstu. Dobrym pomysłem może okazać się także tworzenie postów stanowiących odpowiedzi na pytania zadawane na przykład w komentarzach.

Dodaj odpowiedź

Exit mobile version