w ,

Jak promować się w internecie? Rodzaje reklam internetowych

Nawet świetna usługa czy innowacyjny produkt nie podbije serc klientów, jeśli nie będą świadomi jego istnienia. Właśnie dlatego tak ważna jest skuteczne promowanie oferty i dotarcie do grupy docelowej. Coraz chętniej i szerzej wykorzystywane w tym celu są nie tylko tradycyjne ścieżki, jak telewizja czy billboardy, ale także internet. Reklama w internecie może przybierać różne formy – od denerwujących powiadomień, przez bardziej subtelne opcje aż do tak zwanej reklamy niejawnej. Firmy zastanawiające się nad sposobem promowania swoich usług mają więc szeroką możliwość wyboru.

1. Baner reklamowy

Najstarszą, a jednocześnie najpopularniejszą formą reklamy w internecie jest baner reklamowy. Jest to obiekt zamieszczany na stronie internetowej, który może przybierać formę krótkiego tekst lub grafiki. Zadaniem banneru jest promowanie produktu lub usługi przede wszystkim poprzez zachęcenie do zakupu. Wystarczy, że potencjalny klient kliknie w baner, a zostanie otwarta strona reklamodawcy. Tego rodzaju reklama jest popularna, ale niekoniecznie najbardziej lubiana wśród internatów. Bardzo często zakrywa część treści na stronie lub utrudnia jej czytanie, przez co wiele osób postrzega ją jako uciążliwą i irytującą.

2. Pop-up

Kolejny rodzaj reklamy w internecie to pop-up, czyli wyskakujące okienka. Jest to jedna z najbardziej irytujących form reklamy z punktu widzenia czytelników blogów czy odwiedzających strony internetowe. Tym bardziej, że wciąż cieszy się ogromną popularnością, przez co na większości stron można natknąć  się właśnie na takie okienka. Z pop-up trzeba więc korzystać rozsądnie. Na pewno nie sprawdzą się te wyświetlane na całą wielkość strony internetowej. Przycisk do zamykania wyskakującego okna powinien być też widoczny. W wielu reklamach stosuje się strategię ukrywania przycisków lub umieszczania ich w niestandardowym miejscu. Nie jest to jednak dobra droga do zdobycia sympatii potencjalnych klientów.

3. Reklama pełnoekranowa

Zdecydowanie bardziej przyjazną formą reklamy w internecie jest reklama pełnoekranowa. Otwiera się ona we własnym oknie przeglądarki w momencie, gdy użytkownik chce przejść do kolejnej strony internetowej. Wyświetla się do momentu załadowania strony i następnie w wielu przypadkach zamyka automatycznie.

4. E-mail marketing

Mówiąc o reklamie w internecie, nie można pominąć e-mail marketingu. Takiej formy reklamowania swoich usług nie powinno traktować się jako zasypywanie czyichś skrzynek spamem. Skuteczna oferta mailowa może przykuć uwagę i sprawić, że odbiorca wiadomości szybko stanie się nowym klientem. To także jeden ze skutecznych sposobów na budowanie bliskich relacji z klientem. Niektórzy decydują się zamieszczać w mailach promocje  czy dodatkowe gratisy, inni opierają się przede wszystkim na utrzymywaniu kontaktu i budowaniu przywiązania do firmy. E-mail marketing może być też sposobem na informowanie stałych klientów o nowościach czy wyprzedażach.

5. Kupony rabatowe

Coraz szerzej wykorzystywaną formą reklamy w internecie mogą być kupony rabatowe. Otrzymują je zwykle stali klienci, osoby albo osoby, które pierwszy raz dokonują zakupu na danej stronie. W ten sposób klienci odnoszą wrażenie, że oszczędzają pieniądze, a tym samym są bardziej skłonni do dokonania zakupu albo sfinalizowania większej ilości transakcji.

6. Google Ads

Żadna reklama w internecie nie jest tak skuteczna jak wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego wiele stron przykłada dużą wagę do pozycjonowania, by znaleźć się na pierwszej stronie. Dzięki Google Ads dana witryna zyskuje natomiast możliwość pojawienia się w wynikach wyszukiwania pod wybranymi tekstami. To od osób korzystających z reklamy zależy, jakie to będą frazy czy jakie kwoty są w stanie zapłacić za kliknięcie w reklamę. Google Ads oferują także wiele dodatkowych opcji pozwalających na dostosowanie reklamy pod indywidualne cele. Właśnie dlatego jest to jedna z najpopularniejszych obecnie form reklamy w internecie

7. Artykuły sponsorowane

Dobrym sposobem na dotarcie do szerszego grona odbiorców jest także zapłacenie za artykuł sponsorowany. Tego rodzaju reklama w internecie jest o tyle skuteczna, że pozwala dotrzeć do grupy docelowej. Wystarczy, że reklamodawca znajdzie stronę czy bloga, na którym treści powiązane są z reklamowanymi produktami czy usługami. Pozwala to autorowi artykułu na bardziej naturalne zareklamowanie oferty, a reklamodawcy – trafienie właśnie do osób, które są najbardziej skłonne z tej oferty skorzystać.

8. Marketing automation

W tym zestawieniu nie mogłoby też zabraknąć marketing automation. To system działań polegających na zbieraniu informacji o użytkownikach i klientach. Na podstawie pozyskanych danych możliwe jest planowanie odpowiednich działań marketingowych. Takie działania mogą polegać chociażby na wysyłaniu promocyjnej oferty do klientów, którzy są zainteresowani konkretnymi produktami albo wyświetlenie na stronie komunikatów dostosowanych do preferencji konkretnego klienta.

9. Marketing szeptany

Reklama w internecie nie musi wcale być nachalna i może wyglądać bardzo naturalnie. Tak właśnie jest w przypadku dobrze prowadzonego marketingu szeptanego. Cały sens reklamy polega na wywiązywaniu spontanicznych dyskusji na różnego rodzaju forach internetowych czy w mediach społecznościowych. Działania muszą być jednak prowadzone naturalnie – poprzez wywoływanie dyskusji na tematy umożliwiające promowanie danego produktu czy usługi czy wykorzystanie do tego celu istniejących już wątków. Tego rodzaju działania pozwalają zwiększyć świadomość marki i dotrzeć do szerszego grona klientów.

 

Zobacz też:

Czym zajmuje się copywriter?

Reklama firmy w internecie: jak promować swoją ofertę na wiele sposobów?

ATL i BTL, czyli strategie komunikacji marki z odbiorcami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Motorola

Social Tigers wygrywa przetarg na obsługę social media Motoroli 

Bmw przez internet

BMW kupisz… przez internet