Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Marketing frajdy, czyli gry video jako narzędzie promocji

Już 12 i 13 września odbędzie się Game Industry Trends 2013, czyli kolejna edycja największej polskiej konferencji o rynku i branży gier video. Kamil Sikora, który znalazł się w gronie prelegentów tegorocznego GIT-u opowiedział nam, w jaki sposób można wykorzystać gry video w strategii marketingowej.

Czy w obecnych czasach gry mogą być dobrą formą promocji danego produktu czy usługi?

Oczywiście. Mało tego, spełniają wszelkie wymogi pokryzysowego świata: są znacznie tańsze od tradycyjnej reklamy, w niektórych kategoriach wiekowych wykazują ROI porównywalny, a nawet od niej większy. Mogą także generować informację zwrotną. To jednak nie wszystko, bowiem firmy wykorzystujące nowinki technologiczne postrzegane są jako przedsiębiorstwa nowoczesne i dynamiczne. Co jednak najważniejsze, marketingowe gry wideo dostarczają wartości dodanej, dzięki której firma, w miejsce komunikowania, wprowadza pełnoprawną wymianę wartości. Odbiorca uczestniczy w reklamie, czerpiąc przy tym radość z prowadzenia rozgrywki. „Ty dajesz nam swój czas, my dajemy Ci dobrą zabawę” – brzmi uczciwie. Tym bardziej, że wydajne urządzenie mobilne posiada już w zasadzie każdy. Infrastruktura umożliwiająca dotarcie do klientów jest – wystarczy z niej korzystać.


Kamil Sikora

Kamil Sikora – z wykształcenia inżynier oprogramowania. Absolwent Produkcji Gier UJ oraz Polsko-Amerykańskiej Szkoły Biznesu IBS w obszarze studiów executive MBA. Autor książki Marketing Gier Wideo i założyciel irlandzkiej firmy Bandoneon Games, zajmującej się analizami mikroekonomicznymi oraz produkcją reklamowych gier wideo. Obecnie Project Manager w firmie FreshMail.

Dobra gra marketingowa umożliwi klientowi wypróbowanie produktu i zrozumienie filozofii przyświecającej marce. Posługując się przykładem praktycznym: aplikacja, w której gracz prowadzi salon fryzjerski, mając do wyboru kosmetyki pewnej firmy, znacznie lepiej zakorzeni w świadomości
użytkownika ich przewagi konkurencyjne oraz efekt użycia, niż miałoby to miejsce w przypadku zwykłego PR oraz komunikacji obrazkowej.

To zaledwie garstka możliwości. Grywalizacja, lokowanie produktu – gry wideo stanowią doskonałe narzędzie promocji.

O czym należy pamiętać, jeśli chcemy poszerzyć nasze działania promocyjne o grę?

Przede wszystkim, gra marketingowa powinna być uzupełnieniem samego produktu, przedłużeniem marki. Seryjne produkowanie platformówek, których koncepcja w żaden sposób nie dotyka mixu marketingowego reklamowanych produktów, jest dowodem niezrozumienia ogromu możliwości tego narzędzia. Istotna jest także świadomość odbiorcy docelowego, ponieważ warunkuje ona rodzaj rozgrywki oraz system operacyjny, z myślą o którym gra zostanie przygotowana. Pojawia się tutaj także problem pozycjonowania – produkt, próbujący zakorzenić się w świadomości konsumenta jako ten najwyższej jakości, powinien stawiać na podobne wartości w przypadku gry marketingowej.

Mógłbyś podać przykłady najlepszych lub najbardziej nietrafionych gier marketingowych?

Za nietrafione należy uznać wszelkiej maści aplikacje, których mechanika rozgrywki w żaden sposób nie wynika ze specyfiki samego produktu. Oderwanie reklamy od istoty rozgrywki jest największym błędem, jaki można popełnić. America’s Army stanowi natomiast przykład tytułu, który w pełni odzwierciedla istotę marketingu fundamentalnego z wykorzystaniem gier wideo.

W jaki sposób Wasza firma może pomóc agencji/klientowi, który zgłasza się z zapytaniem o grę?

Pomoc można uzyskać na każdym szczeblu, począwszy od samego konceptu aplikacji, na jej wykonaniu kończąc. To jednak nie wszystko, ponieważ wsparcie obejmuje także audyt marketingowy – nie każdy produkt, przy obecnej polityce firmy, będzie stanowił podstawę skutecznej gry marketingowej. Bywają sytuacje, kiedy najpierw należy poprawić strategię, aby w ogóle myśleć o efektywnej promocji.

I na koniec – o czym będziecie mówić w tym roku na GIT?

Podczas tegorocznego GIT-u, na przestrzeni dwóch prezentacji, przedstawione zostaną dwa tematy: dobre praktyki marketingu, zebrane pod wspólną nazwą Marketingu Zero (minimalizowanie nakładów na tradycyjną reklamę przy jednoczesnym maksymalizowaniu zysku) oraz problem skutecznego pozycjonowania gier wideo. W dużej mierze są one dostosowane do potrzeb i realiów mniejszych / niezależnych developerów.

Konferencja Game Industry Trends 2013 odbędzie się między 12 a 13 września w Warszawie. Admonkey.pl objęło wydarzenie patronatem medialnym.

zdjęcie:http://www.flickr.com/photos/falh/ CC BY-SA 2.0