Bitcoin został wprowadzony do sieci internetowej w 2009 roku przez osobę przedstawiającą się pseudonimem Satoshi Nakamoto – bardzo prawdopodobne jest, że na powstanie Bitcoina wpływ miała grupa ludzi, specjalizujących się w programowaniu oraz technologii komputerowej, jak również szeroko rozumianym marketingu.
Spis treści
Czym jest Bitcoin?
Omawiana krypto waluta nie posiada swojego odpowiednika fizycznego, jest bowiem całkowicie wirtualnym tworem oraz wynikiem specjalnie zaprojektowanego kodu informatycznego. Popularny Bitcoin określany jest przez niektórych użytkowników jako krypto waluta, inni z kolei traktują go jako normalny środek płatniczy, który może być wykorzystywany podczas zakupów, jeśli sprzedający uznaje podobny sposób płatności.
Jak kupić Bitcoina?
Istnieje kilka sposobów na uzyskanie Bitcoina – można kupić go od innego internauty na giełdzie zrzeszającej użytkowników tej krypto waluty. Istotna wydaje się także informacja, że większość kantorów funkcjonujących online posiada tę walutę w swojej ofercie.
Możliwe jest również uruchomienie procesu tak zwanego minningu, który oznacza tworzenie waluty przy użyciu koparek Bitcoinów. W tym celu konieczne jest jednak posiadanie mocnego sprzętu komputerowego, gdyż wspomniane koparki to urządzenia wykonujące skomplikowane i trudne operacje w sieci, mające na celu stworzenie Bitcoina.
Warto wspomnieć, że istnieje możliwość połączenia sił w tworzeniu Bitcoinów, pojawia się również opcja wykupienia udziałów w kopalni innego użytkownika. W internecie funkcjonują także firmy, które specjalizują się w kopaniu Bitcoinów i ich późniejszym odsprzedawaniu.
Zdobyte Bitcoiny gromadzone są w portfelu, który wizualnie przypomina konto bankowe – dostęp do niego ma wyłącznie właściciel, a portfel przechowywany jest na komputerze i chroniony jest kluczem prywatnym, w celu zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonych finansów.
Gdzie można wykorzystać Bitcoin?
Pomimo faktu, że omawiana krypto waluta istnieje wyłącznie w abstrakcyjnej formie, jest akceptowana przez wielu sprzedawców na całym świecie – wynika to być może z mody opanowującej wirtualny świat, jak również z rosnącej popularności Bitcoina oraz jego wzrastającej wartości. Należy bowiem zaznaczyć, że zdarzały się okresy, w których wartość Bitcoina wzrastała nawet o tysiąc czterysta procent rocznie – podobne wyniki tej krypto waluty wydają się dobrze rokować na przyszłość.
W celu zapłacenia Bitcoinem należy upewnić się, że dany sprzedawca lub usługodawca akceptuje podobną formę płatności, a następnie dokonać zapłaty.
Kontrowersyjne aspekty prawne krypto waluty
Należy wspomnieć, że Bitcoin stanowi gorący temat na całym świecie – wprowadza bowiem rewolucyjne rozwiązanie, jakim jest środek płatniczy nie kontrolowany przez Ministerstwa Finansów wielu krajów. Jednak w obawie przed masowym użytkowaniem tej waluty rządy wielu krajów tworzą coraz nowsze ograniczenia związane z jej wykorzystywaniem. Ciekawym przykładem okazują się Niemcy, gdzie Bitcoin został zaakceptowany jako normalnie funkcjonująca waluta.
W Polsce kwestie płatności Bitcoinem nie są uregulowane – w oficjalnym prawie ten środek płatniczy nie jest akceptowany jako waluta, jednak jego użycie nie jest zabronione. Pojawiają się spekulacje odnoszące się do kwestii opodatkowania transakcji dokonywanych przy użyciu Bitcoina, jednak na ten moment nie są one wystarczająco sprecyzowane.
Warto zaznaczyć, że pomimo nierealnej formy i braku fizycznej postaci, Bitcoin staje się coraz bardziej popularny – w niektórych krajach pojawiają się bankomaty, w których można wymienić Bitcoiny na powszechnie używaną walutę. Ponadto coraz więcej sklepów i punktów usługowych działających w realnym świecie ogłasza akceptację tego środka płatniczego. Można więc uznać, że prognozy odnoszące się do ekspansji rynku finansowego przez Bitcoina stają się coraz bardziej realne.
Na zakończenie tego artykułu należy dodać, że powszechnie postępująca wirtualizacja wszelkich niemal aspektów życia ludzkiego sprawia, że większość transakcji możliwych jest do dokonania za pośrednictwem internetu – z tego względu wydaje się, że oczywista jest trafność pomysłu stworzenia wirtualnej waluty, posiadającej rzeczywistą wartość finansową.
Wzrastająca liczba użytkowników Bitcoina, jak również jego obecność w kantorach i na giełdach potwierdzają realne korzyści płynące z użytkowania tego środka płatniczego – korzystanie z niego jest bowiem proste i intuicyjne, jak również wysoce wygodne.
Informacje do powyższego artykułu zaczerpnięto ze strony http://odkryjbitcoin.pl.
7 komentarzy
Dodaj odpowiedź