Burza mózgów to świetny sposób na opracowanie wielu pomysłów, a nawet całych strategii. Tym bardziej, że nie zawsze musi przebiegać w ten sam sposób. Wręcz przeciwnie – liczne metody burzy mózgów sprawiają, że każdy zespół czy firma z łatwością może wybrać tę, która najbardziej odpowiada jej potrzebom. Koncepcji kreatywnego rozwiązywania problemów jest aż kilkadziesiąt. Warto jednak przyjrzeć się 5 z nich, które zdobywają największą popularność.
Spis treści
Najpopularniejsze metody burzy mózgów
Wśród metod najczęściej stosowanych przy rozwiązywaniu problemów czy to w firmie, czy też poza nią, można wyróżnić przede wszystkim:
Każda z tych technik zakłada nieco inne podejście do tworzenia kreatywnych koncepcji. Trudno więc powiedzieć, że któraś z nich jest lepsza czy gorsza. Niektóre popularne techniki burzy mózgów sprawdzą się na przykład tam, gdzie zespół dysponuje niewielką ilością czasu, a inne w sytuacji, gdy istnieje kilka problemów, które trzeba rozwiązać podczas jednego spotkania.
Mind mapping (mapa myśli)
Za najbardziej podstawową technikę burzy mózgów można uznać mind mapping. To podejście opiera się na ręcznym pisaniu, tworzeniu schematów i systemów skojarzeń. Na środku kartki umieszcza się więc słowo albo symbol danego zagadnienia, a następnie tworzy się rozgałęzienia. Następnie od nich odprowadza się kolejne kreski i w ten sposób schemat myśli się rozrasta. W Polsce technikę spopularyzował Tony Buzan.
W tej technice mind mapping znaczenie ma przede wszystkim używanie kolorów, a nawet elementów graficznych. Pozwala to pobudzić wyobraźnię i myśleć bardziej kreatywnie. Warto też stosować pojedyncze hasła i unikać długich zdań, które są trudne do odczytania i ograniczają liczbę potencjalnych skojarzeń. Mind mapping pozwala też na naturalne łączenie w grupy poszczególnych pojęć, co może się okazać bardzo pomocne przy tworzeniu całych kreatywnych koncepcji.
Technika 6 kapeluszy
Każda osoba myśli w nieco inny sposób. Niektórzy mają usposobienie optymisty, inni wręcz przeciwnie – wszędzie widzą potencjalne niepowodzenia. Nie brak także kreatywnych dusz, a w opozycji do nich – analityków. Nie powinno więc zaskakiwać, że przy tworzeniu jakichkolwiek kreatywnych koncepcji czy zbieraniu pomysłów najlepiej sprawdzi się połączenie wszystkich tych podejść. Rzecz w tym, że osoby pracujące w jednej branży zwykle działają w podobny sposób.
Aby przełamać tę tendencję i zyskać wielowymiarowy obraz całej sytuacji, stworzono technikę 6 kapeluszy. Zakłada ona, że na czas burzy mózgów każdy uczestnik dostaje przydzielony kapelusz w danym kolorze. Poszczególne barwy symbolizują dany sposób myślenia. Uczestnik ma więc dbać o to, by postępować zgodnie z założeniami kapelusza. I tak oto:
- biały symbolizuje skupienie się na faktach,
- żółty to znak jasności i optymizmu,
- czarny to kapelusz dla krytyka,
- zielony jest symbolem kreatywności i szukania alternatywnych rozwiązań,
- niebieski pełni funkcję zarządzania procesem myślenia,
- czerwony to znak emocji, opinii i uczuć.
Odwrócona burza mózgów
Każda burza mózgów ma skupić się na znalezieniu rozwiązania problemu. Rzecz w tym, że ludzie mają naturalną tendencję do szukania dziury w całym i krytycznego myślenia. Tę cechę można jednak zamienić w atut, a umożliwia to odwrócona burza mózgów.
Jak sama nazwa wskazuje, schemat takiej burzy mózgów zakłada patrzenie na dane zagadnienie od zupełnie przeciwnej strony, a więc szukanie stałej odpowiedzi na pytanie „co jeszcze może pójść nie tak?”. Pozwoli to wyeliminować ewentualne błędy, usprawnić cały proces i przewidzieć wszelkie niepowodzenia, które mogą pojawić się na drodze.
Charette procedure
Burza mózgów według charette procedure to z kolei metoda inspirowana studentami architektury z XIX wieku. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie do omówienia jest kilka różnych problemów i w dyskusji uczestniczy wiele osób. Dzieli się ich wówczas na kilka grup obejmujących maksymalnie 5-6 osób. Dobiera się je w ten sposób, by były jak najbardziej zróżnicowane – to sprzyja kreatywnym pomysłom. Każda z nich dyskutuje o danym problemie przez około 20 minut. Po tym czasie pomysł przekazywany jest kolejnej grupie. W ten sposób zagadnienia krążą między zespołami tak, by każdy mógł się im przyjrzeć i zaproponować własne rozwiązania. Nad całością procesu czuwa moderator.
Brainwriting 635
Brainwriting 635 to kolejna metoda, która sprawdzi się tam, gdzie do omówienia jest kilka problemów za to zespół dysponuje stosunkowo małą ilością czasu. Liczba 635 nie jest tu przypadkowa, bo każda ze składającą się na nią cyfr ma swoje znaczenia. I tak 6 to liczba uczestników, 3 liczba projektów do omówienia, a 5 – liczba minut, w trakcie których należy zaproponować rozwiązania.
Cały przebieg burzy mózgów opiera się na formularzach, które uczestnicy wypełniają w ciągu 5 minut. Następnie przekazują je kolejnym osobom. W ten sposób w ciągu całej sesji trwającej zaledwie 30 min wypełniają aż 6 arkuszy. A to z kolei przekłada się na możliwość wygenerowania podczas burzy mózgów aż 108 pomysłów. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że zapisane propozycje nie będą się dublować.
Zobacz też:
GIPHY App Key not set. Please check settings
5 komentarze