w

Marketing 8P, czyli 8 filarów działań marketingowych, o których warto pamiętać

Marketing 8p
marketing 8P

Koncepcje marketingu mix na przestrzeni lat przeszły sporą ewolucję. Był marketing mix skupiający się na 4 elementach najważniejszych z punktu widzenia firmy, potem całą uwagę skierowano w stronę konsumenta. Zarówno metoda 4P, jak i 4C z czasem okazała się jednak niewystarczająca i w końcu do 4 elementów dodano kolejne 3. Tak powstał marketing 7P. Z czasem i w tej koncepcji zaczęto jednak dostrzegać braki i wspominać o konieczności dodania jeszcze jednego elementu. Tym samym miejsce marketingu 7P powoli zajmuje marketing 8P.

Co składa się na marketing 8P?

Rodzaje marketingu mix określa się cyfrą i literą – „P” albo „C”. Cyfra oznacza liczbę elementów składających się na całą koncepcję, natomiast „P” albo „C” to litera, od której (w języku angielskim) zaczynają się wszystkie słowa składające się na dany rodzaj marketingu mix. Tym samym marketing 8P, jak sama nazwa wskazuje, skupia się w sumie na ośmiu kwestiach. Jest to:

 1. produkt (usługa),
 2. cena,
 3. promocja,
 4. miejsce,
 5. ludzie,
 6. proces,
 7. świadectwo materialne,
 8. filozofia marki.

1. Produkt (lub usługa)

Podstawowym zadaniem marketingu jest sprzedaż. Czasami wprawdzie firma stawia sobie za cel np. uzyskanie nowych obserwatorów, osób zapisanych na newsletter czy zbudowanie konkretnego wizerunku. Każde z tych działań i tak finalnie ma jednak prowadzić do tego samego – większej sprzedaży, a więc i większych zysków. Na tym etapie przedsiębiorca musi się więc odpowiedzieć na takie pytania jak:

 • w jaki sposób mogę promować mój produkt czy usługę?
 • czy jest on warty uwagi?
 • co go wyróżnia?

Dzięki temu nie tylko będzie lepiej wiedzieć, jak tworzyć opisy produktów, które sprzedają czy reklamować swoją ofertę. Ta wiedza pozwoli mu też skupić się na budowaniu spójnego wizerunku marki.

2. Cena

Kolejny element to cena. W tym przypadku trzeba jednak przyjąć perspektywę kupującego, a nie firmy. Oznacza to, że nie należy odpowiadać sobie na pytanie „ile na tym zarobię”, a raczej zastanowić się, czy oferta zdaniem kupującego jest warta swojej ceny.

Mówi się, że produkt jest warty tyle, ile klient jest w stanie za niego zapłacić. Nie ma więc ceny złej albo dobrej. Znaczenie ma świadomość zalet swojej oferty i zareklamowanie jej w taki sposób, by kupujący poczuł, że dokonując zakupu robi świetny interes.

3. Promocja

Dwa poprzednie punkty łączą się z punktem trzecim, czyli promocją oferty. Tylko będąc świadomym zalet produktu i grupy docelowej, można przeprowadzić ją skutecznie.

Oczywiście oprócz reklam w Google czy na Facebooku istnieje także wiele innych sposobów na wypromowanie swojej oferty. Warto przemyśleć chociażby takie możliwości jak:

 • organizowanie branżowych wydarzeń,
 • influencer marketing,
 • partnerstwa,
 • lokowanie produktów,
 • tworzenie ofert specjalnych (wykorzystanie efektu FOMO).

4. Miejsce

Kolejne „P” składające się na marketing 8P to z kolei miejsce. Znaczenie ma bowiem nie tylko, jak produkt jest promowany, ale także gdzie się to odbywa.

Wiele zależy od konkretnej branży. Firma musi więc wziąć pod uwagę, gdzie najczęściej może spotkać potencjalnych klientów. Z zupełnie innymi produktami można dotrzeć do odbiorców np. Instagrama, a już kompletnie inną kategorie produktów najlepiej będzie promować na LinkedIn.

5. Ludzie

Żadna skuteczna sprzedaż nie może odbywać się bez udziału ludzi. Chodzi tu jednak nie tylko o właścicieli firmy czy zatrudnionych pracowników. To także wszystkie inne osoby biorące udział w prowadzeniu kampanii marketingowych – zewnętrzne podmioty odpowiedzialne za grafikę czy wygląd strony, kontrahenci, którzy pomogą opowiedzieć historię marki czy nawet influencerzy, z których pomocą będzie można promować swoje produkty i usługi.

6. Proces

Kolejny krok to proces, na który składają się wszystkie elementy towarzyszące składaniu zamówienia i dostarczeniu produktu do klienta.

To „P” marketingu mix obejmuje więc wszelkie udogodnienia dla zakupów – np. płatności online czy możliwość dostarczenia produktu jeszcze tego samego dnia. Planując proces, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuje klient i jak można maksymalnie zadbać o jego satysfakcję z zakupu.

7. Świadectwo materialne

Na świadectwo materialne w praktyce składają się jednak wszystkie wizualne elementy świadomości marki.

To właśnie one wpływają na to, jak firma jest odbierana przez klienta. Z jednej strony ogromne znaczenie ma więc zadbanie o key visual marki i zachowanie spójności, z drugiej – dopracowanie także innych szczegółów, takich jak opakowanie, w którym zostanie dostarczona przesyłka.

8. Filozofia marki

Ostatni element, który odróżnia marketing 8P od marketingu 7P to filozofia marki. Sprowadza się przede wszystkim do odpowiedzi na pytanie „jak firma chce, by rozmawiano o jej produktach np. z przyjaciółmi czy współpracownikami?”. To pytanie rodzi z kolei kolejne – jakimi wartościami kieruje się marka, jakie chce budzić skojarzenia, jakie są jej główne założenia? Czy zajmuje głos w ważnych sprawach? Dba o swoich klientów i współpracowników? To właśnie filozofia marki może skutecznie zachęcić do zakupu albo wręcz przeciwnie – całkowicie od niego odwieść.

Warto też wspomnieć, że choć marketing 8P to w ostatnich latach popularna koncepcja, to nie wszyscy są zgodni co do tego, czym powinno być ostatnie „P”. Zdaniem niektórych ostatni element układanki powinna stanowić nie filozofia marki, a ogólne zadowolenie z zakupu. Według jeszcze innych osób znaczenie ma natomiast przede wszystkim personalizacja.


Zobacz też:

5 powodów, dla których warto stosować zasadę “done is better than perfect” w swoim biznesie

4 popularne techniki storytellingu, które może wykorzystać każda firma

Wizerunek marki, czyli jak sposób postrzegania firmy przez klientów przekłada się na zyski

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Rodzaje contentu

  Nie tylko artykuły blogowe – jakie inne rodzaje contentu przyciągają użytkowników?

  Webinary

  Jak budować przewagę konkurencyjną sklepu internetowego?