UNICEF podaje, że co piąte polskie dziecko jest nieszczęśliwe. brainly.com stwierdza, że co czwarte polskie dziecko jest zagubione i nie zna swoich mocnych stron. Dlatego od września rusza ogólnopolska akcja zbadajtalent.pl, która ma na celu pomóc dzieciom odnaleźć swoje mocne strony i je rozwijać. Od początku inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem. W projekt zaangażowali się psycholodzy, entuzjaści edukacji oraz młodzi ludzie znani ze świata muzyki, nauki i sportu.
„Inspiracją do powstania projektu były wyniki raportu przeprowadzone przez UNICEF oraz nasze wewnętrzne obserwacje” – wyjaśnia Elżbieta Sądel, koordynatorka projektu zbadajtalent.pl.
Ze wspomnianego raportu wynika, że aż 20% polskich dzieci jest nieszczęśliwych, co w zestawieniu UNICEF-u uplasowało Polskę na przedostatniej pozycji wśród krajów rozwiniętych.
„Zaczęliśmy się zastanawiać, jakie mogą być przyczyny tego stanu rzeczy. To, na czym się znamy, to edukacja, zwłaszcza zagadnienia związane z edukacją w Internecie. Z naszych wewnętrznych badań, przeprowadzonych na użytkownikach zadane.pl, wysnuliśmy niepokojące wnioski – polscy uczniowie są zagubieni i nieświadomi na ważnym etapie swojej edukacji – tuż przed wyborem szkoły średniej. Praktycznie nie planują swojej edukacji pod kątem przyszłego zawodu, często nie wiedzą, jakie umiejętności rozwijać, a jeżeli wiedzą, to rzadko wykazują w tym kierunku inicjatywę”.
Każde dziecko ma talent
Zespół brainly.com – międzynarodowej sieci platform edukacyjnych, w skład której wchodzi min. polski serwis zadane.pl – uznał, że to, co mogą zrobić w kontekście wyników badań, to pomóc uczniom we wskazaniu kierunku rozwoju. Punktem wyjściowym jest założenie, że talent, rozumiany jako zespół predyspozycji do wykonywania jakiejś czynności, ma każdy bez wyjątku.
Zbadajtalent.pl rozwiązuje problem na trzy sposoby. Po pierwsze, każdy uczeń ma możliwość wykonania darmowego testu, który wskaże trzy przedmioty szkolne, do których dany uczeń ma największe predyspozycje. W drugim kroku uczeń dowie się, jak rozwijać swoje umiejętności w ramach serwisu zadane.pl. Gdyby jednak zabrakło mu motywacji, może zobaczyć, w jaki sposób w trudnych sytuacjach radzili sobie jego rówieśnicy, w tym także młode gwiazdy. W ramach projektu przeprowadzono kilkadziesiąt rozmów z młodymi osobami, które mają na swoim koncie sukcesy związane z realizacją ich pasji.
Sebastian Rutkowski i Magda Welc o motywacji
Na łamach serwisu można przeczytać wywiady z Sebastianem Rutkowskim, młodym polskim wokalistą, czy Magdą Welc, również wokalistką, znaną z programu „Mam Talent”. Młodzi artyści dostarczają inspiracji, opowiadając o swoich pasjach i o tym, jak ważne są one w ich życiu. „Bez śpiewu, muzyki nie potrafię normalnie funkcjonować. Muzyka jest częścią mojego życia” – zwierza się Magda. Sebastian porusza także kwestię motywacji i tego, skąd czerpać inspirację: „Korzystam z możliwości obserwacji bardziej doświadczonych ode mnie wokalistów. […] Warto czytać biografie albo oglądać filmy biograficzne”.
Talent jednak niejedno ma imię. Elżbieta Sądel podaje przykłady innych pasjonatów, którzy włączyli się w projekt: “Wśród młodych ludzi, którzy zechcieli opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach związanych z realizacją swoich pasji, są finaliści konkursów naukowych, ale także osoby o nieco odmiennych zainteresowaniach. W akcję włączył się Grzegorz Komincz, znany również jako MaNa, który jest utytułowanym polskim graczem odnoszącym sukcesy w najważniejszych zawodach e-sportowych. Rozmowę na tematy automotywacji i wyznaczania sobie celów przeprowadziliśmy także z Piotrem Ogrodnikiem, który jest mistrzem świata w żeglarstwie w klasie mikro” – dodaje. “Inspiracji nikomu nie powinno zabraknąć, zwłaszcza że niektóre rozmowy są naprawdę fascynujące i dają pozytywnego kopa do działania” – zapewnia koordynatorka projektu.
„Ważna i unikalna inicjatywa”
Projekt już na starcie zbiera pozytywne opinie i rekomendacje. „Zbadajtalent.pl jest odpowiedzią na powszechny problem uczniów ze świadomością ich mocnych stron. Inicjatywa ta jest szczególnie istotna, bo pomaga określić zdolności uczniów i wyznaczyć im kierunek rozwoju w ramach przedmiotów szkolnych” – opisuje projekt Paweł Pawlicki, menadżer Sebastiana Rutkowskiego, właściciel agencji artystycznej Emteam oraz portalu Starfinder.pl, mający spore doświadczenie w pracy z utalentowanymi młodymi ludźmi.
Także twórcy innego projektu – E(x)plory, festiwalu dla młodych naukowców, popierają inicjatywę Brainly.com.
„Zbadajtalent.pl to niezwykle ważna i unikalna w Polsce inicjatywa i pierwszy, najważniejszy krok na drodze do przyszłego sukcesu każdego młodego człowieka. Pomaga dzieciom w najtrudniejszym życiowym zadaniu – dokonywaniu właściwych wyborów” – uzasadnia Katarzyna Skawińska, menadżer E(x)plory.
Sam test powstał we współpracy z psychologami i pasjonatami edukacji. Wsparciem merytorycznym służyło Prorozvojovo. Partnerami akcji są E(x)plory, Pokonaj Siebie, interia.pl i zadane.pl.
Brainly.com organizatorem zbadajtalent.pl
Brainly.com to powstała w Polsce grupa społecznościowych platform edukacyjnych o zasięgu międzynarodowym. W jej skład wchodzi kilka wersji językowych, w tym wersja polska – zadane.pl. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 19 krajów na całym świecie, a samo zadane.pl odwiedza miesięcznie ponad 4 miliony unikalnych użytkowników, podczas gdy całą grupę brainly.com 12,5 miliona.
Platformy z grupy brainly.com to strony typu Q&A, czyli strony pytań i odpowiedzi. Użytkownicy współpracują między sobą, zadając i odpowiadając na pytania dotyczące różnych zagadnień związanych z przedmiotami szkolnymi i zadaniami domowymi. Wszystko z odrobiną grywalizacji i aspektem społecznościowym. Użytkownicy dostają punkty za pomaganie kolegom i pną się w rankingach, otrzymując po drodze kolejne odznaczenia i osiągając poziom mistrzowski. Co najważniejsze, są nagradzani zarówno za wysiłek, jak i za efekty swojej pracy, a zasady gry są jasne i przejrzyste, więc uczniowie zawsze wiedzą za co są nagradzane.
źródło: mat. pras.
fot: flickr.com/photos/pinksherbet CC BY-SA 2.0