Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Co to jest streaming?

Streaming to szybki i wygodny sposób na przeglądanie ulubionych treści w Internecie. W użyciu funkcjonuje od dawna, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jest to system używany przez Youtube, Netflix, Dailymotion, CDA i inne strony oferujące filmy online. 

Podczas oglądania wideo lub słuchania muzyki przesyłanej strumieniowo komputer pobiera i dekoduje małe fragmenty multimediów w czasie rzeczywistym. Jeśli mamy dobre połączenie z Internetem, może się zdarzyć, że pobieranie pliku skończyło się przed jego odczytaniem, dlatego podczas przerwy w Internecie strumień może trwać kilka sekund / minu przed zatrzymaniem. Niektóre usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Spotify, zapisują jednak małe pliki pamięci podręcznej, aby przyspieszyć pobieranie tego samego pliku w przyszłości.

Każdy może umieścić wideo strumieniowe w Internecie, co z kolei jest powszechnie wykorzystywane przez hakerów. Zabezpieczyć się przed nimi można wykorzystując usługę VPN, która pozwala na zmianę adresu IP urządzenia mobilnego i zachowanie pełnej anonimowości w Internecie.

Jak działa streaming? Użytkownik uzyskuje dostęp do strony internetowej, która oferuje treści przesyłane strumieniowo, takie jak wideo lub audio i klika w hiperłącze, aby wyświetlić oferowany materiał. Strona jest hostowana na serwerze stron internetowych, który wie, który plik odpowiada żądanej do przesyłania strumieniowego treści.

Serwer strony internetowej wysyła żądanie do serwera multimediów lub serwera treści, który hostuje audio, wideo lub dowolną inną treść. Zakodowane pliki są umieszczane w kontenerach multimedialnych, takich jak FLV, WebM, ASF, AVI i ISMA.

Serwer multimediów używa następnie protokołu transportowego, aby wysłać żądaną treść, podzieloną na małe części, a następnie przesyłaną strumieniowo. Odbywa się to bezpośrednio na urządzenie użytkownika, bez interwencji serwera internetowego. Protokoły transmisji w przypadku audio i wideo muszą być wykonywane we właściwej kolejności i w czasie rzeczywistym  – w przeciwieństwie do protokołów treści strony, takich jak HTTP, gdzie kolejność, w której przychodzą komponenty strony, nie ma znaczenia. Niektóre z tych protokołów transportowych to między innymi RTP, RTSP, HLS, HDS i MPEG-DASH. Ponadto stosowane są na przykład protokoły sterowania, takie jak RTCP.

Komputer użytkownika odbiera żądany plik zawartości i odtwarza go przy użyciu rozszerzenia przeglądarki, odtwarzacza na urządzeniu odbiornika lub odtwarzacza Flash. Odbiór nie odbywa się w jednym pliku, ale w małych kawałkach, co umożliwia szybkie odtwarzanie, bez czekania na buforowanie, szczególnie z treściami takimi jak filmy HD. Techniki buforowania mają na celu ciągłe odtwarzanie. Całego oryginalnego pliku nie trzeba pobierać na urządzenie lub komputer, który go odczytuje, lecz pobiera się i utrzymuje tylko kilka sekund wyświetlanej zawartości (bufor zwykle trwa kilka sekund lub krócej).

Za pomocą narzędzia streamingu można przeprowadzić transmisję na żywo o produktach, wydarzeniach lub usługach, które chce się wyróżnić. Poleganie na tego typu treściach w sieciach społecznościowych stało się naprawdę ważne, dlatego wielu przedsiębiorcow wykorzystuje je w swoich kampaniach marketingowych.

Generowanie dochodu dzięki usłudze przesyłania strumieniowego jest nie tylko dla dużych firm. Nawet mała firma może osiągnąć w ten sposób wymierne korzyści, na przykład w celu przeprowadzenia promocji i wprowadzania nowego produktu na rynek. Transmisja strumieniowa jest prostą i atrakcyjną formą treści dla użytkowników, umożliwia interakcję między publicznością a producentem.

program afiliacyjny

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz