w

Materiały wykorzystywane w domowym druku 3D

Materiały wykorzystywane w domowym druku 3d

Drukowanie 3D oferuje szerokie spectrum możliwości, głównie dzięki zastosowaniu materiałów o różnych właściwościach. Drukarki przestrzenne, jakie są wykorzystywane w warunkach domowych, najczęściej są urządzeniami niskobudżetowymi, dlatego wykorzystują tworzywa o relatywnie konkurencyjnych cenach.

Spis treści

ABS

ABS to skrót pochodzący od wyrażenia: Akrylonitrylo – Butadieno – Styren. Tworzywo sztuczne, które określa się tym mianem, jest produkowane dzięki polimeryzacji butadienu. Duże znaczenie w procesie ma ponadto kopolimeryzacja akrylonitrylu. Kopolimer, który w ten sposób powstaje, jest w tym samym czasie szczepiony na polibutadienie. Materiał, jakim jest ABS często służy do produkcji sprzętu AGD, części składowych samochodów czy mebli. Wykazuje dość dużą odporność, przykładowo na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe oddziaływanie kwasów. Niestety, jest podatny na promieniowanie słoneczne. ABS jest stosowany w drukarkach 3D, które bazują na technologii przyrostowej FDM. Tworzywo można kupić w postaci szpul. Koszt 1 kg oscyluje w granicach 50 zł. Warto podkreślić, że to jeden z najbardziej popularnych materiałów w druku przestrzennym. Produkowany jest w szerokiej palecie kolorów. ABS występuje w dwóch wariantach grubości: 3 mm lub 1,75 mm.

Nylon

Nylon kojarzy się przede wszystkim z produkcją pończoch, tymczasem jest również jednym z głównych tworzyw wykorzystywanych w drukowaniu przestrzennym. Materiał został stworzony przez firmę DuPont.

Jego wynalazcą jest Wallace Carothers, który tego przełomowego odkrycia dokonał już w 1935 roku. Nylon doskonale nadaje się do rozciągania, przy czym jest wyjątkowo wytrzymały. Topnieje w granicach 240° lub 250ºC, a jego barwienie nie nastręcza jakichkolwiek trudności. Koszt nylonu jest wyższy niż cena ABS czy PLA. 1 kg najczęściej kosztuje około 250 zł. Dodatkowo, jego zastosowanie nie wiąże się z koniecznością posiadania drukarki z podgrzewanym stołem.

PLA

Polilaktyd (PLA) jest polimerem. Zalicza się go do tak zwanych poliestrów alifatycznych. Obecnie, jest to jeden z materiałów, jakie są najczęściej wykorzystywane w drukarkach domowych. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że proces produkcyjny bazuje na tych surowcach naturalnych, jakie mają charakter odnawialny.

Może to być między innymi mączka kukurydziana. Dzięki temu tworzywo jest całkowicie bezpieczne i ulega degradacji biologicznej, nie zanieczyszczając środowiska. PLA, tak samo jak ABS, sprzedawany jest na szpulach. Cena za 1 kg zamyka się w podobnych granicach. Główna różnica pomiędzy tymi tworzywami polega na tym, że w przypadku ABS wykorzystywany jest podgrzewany stół, natomiast PLA tego nie wymaga. Ponadto, jest to tworzywo mniej elastyczne, dlatego gwarantuje dość szybki i łatwy wydruk, ale powstałe w ten sposób obiekty często są bardziej kruche.

ABS, nylon oraz PLA to tworzywa, jakie cieszą się największą popularnością w przypadku sprzętu niskobudżetowego. Ponadto, bardzo często wykorzystywany jest materiał stanowiący kompilację drewna oraz plastiku – Laywood bądź Laybrick, który jest produkowany dzięki zmieszaniu plastiku z gipsem.

Artykuł przygotowany przez Bibusmenos.pl

Koszulki jak ptaki. Zaskakujący spot ikei

Koszulki jak ptaki. Zaskakujący spot Ikei

180heartbeats + jung v. Matt z pierwszą kampanią dla nike

180heartbeats + JUNG v. MATT z pierwszą kampanią dla NIKE