w

Muzyka bez ZAIKS dla biznesu – gdzie znaleźć?

Muzyka bez zaiks
Muzyka bez ZAIKS

W miejscach takich, jak restauracje, hotele czy sklepy muzyka stanowi część marketingu. Niestety popularne utwory grane w radiu obarczone są opłatą do ZAIKS czyli do Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Puszczenie w lokalu zwykłego radia może więc słono kosztować.

Ale czy są jakieś alternatywy? Czy można znaleźć muzykę za którą nie trzeba płacić niezależnie od tego, czy będzie puszczana w galerii handlowej czy w lokalu gastronomicznym?

Muzyka bez zaiks
Muzyka bez zaiks

1. Publiczne odtwarzanie muzyki – co z prawami autorskimi?

2. Czy można uniknąć opłat ZAIKS za odtwarzanie radia w restauracji czy hotelu?

3. Muzyka bez ZAIKS – co zamiast radia tradycyjnego?

4. Gdzie znaleźć utwory muzyczne zwolnione z jakichkolwiek opłat dla ZAIKS?

5. Jaka muzyka zwolniona jest z opłat ZAIKS – jakie utwory można znaleźć?

Publiczne odtwarzanie muzyki – co z prawami autorskimi?

Prawdziwe radio puszczone w takich lokalach, jak restauracje, hotele czy sklepy generuje dodatkowe koszty ze względu na konieczność uiszczania opłaty do ZAIKSU. Dzieje się tak ze względu na potrzebę opłacenia praw autorskich oraz pokrewnych, które ZAIKS musi później przekazać artystom. A jeżeli opłata do ZAIKSU nie będzie uiszczana, to można spodziewać się sporych kar, w razie gdyby wystąpiła kontrola.

Czy można uniknąć opłat ZAIKS za odtwarzanie radia w restauracji czy hotelu?

Za odtwarzanie zwykłego radia, grającego popularne hity nie da się uniknąć płacenia opłat dla ZAIKS. A jeżeli mimo puszczania muzyki z takiego radia nie będzie się opłacało odpowiedniej składki to w razie przeprowadzonej kontroli można spodziewać się kary pieniężnej, która znacznie przekroczy kwotę, która musiała być opłacona do ZAIKS. Na szczęście istnieją radia alternatywne, grające muzykę pozbawioną praw, przez które trzeba opłacać ZAIKS.

Muzyka bez ZAIKS – co zamiast radia tradycyjnego?

Radia online, które grają utwory, których wykonawcy oraz producenci nie powierzyli swoich praw (zarówno autorskich, jak i pokrewnych) do Organizacji Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi i Pokrewnymi w Polsce i na Świecie są płatne, ale kosztują niewielką część tego, co opłata dla ZAIKS. Niemniej jednak trzeba je opłacać co miesiąc. Mimo wszystko są one doskonałą alternatywą dla radiów tradycyjnych grających czy to najnowsze przeboje czy to starsze klasyki. Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie można mieć muzykę, która odpowiada temu, jaki chce się uzyskać nastrój w pomieszczeniu.

Gdzie znaleźć utwory muzyczne zwolnione z jakichkolwiek opłat dla ZAIKS?

Gdzie można znaleźć muzykę bez opłat ZAIKS? Specjalne radia można znaleźć w internecie. Również i one wymagają opłaty, jednak w porównaniu ze stawkami, jakie potrzebujesz płacić ZAIKS, te kwoty są naprawdę szczątkowe. A można znaleźć najróżniejsze radia, grające najciekawsze rodzaje muzyki. Niezależnie od tego, czy chcesz w swoim lokalu słuchać trance, muzyki francuskiej, muzyki włoskiej, muzyki klasycznej, blusa, heavy metalu, rocka czy jazzu – wszystko to znajdziesz w specjalistycznych radiach online.

Jaka muzyka zwolniona jest z opłat ZAIKS – jakie utwory można znaleźć?

Ogromną zaletą miejsc, które oferują muzykę wolną od opłat za ZAIKS jest to, że oferują one różnorodne utwory i playlisty. Wbrew pozorom muzyka bez zaiks nie musi być nudna. To mogą być kawałki popowe, jazzowe, rockowe czy disco a nawet innych gatunków – dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Można znaleźć muzykę zarówno energetyzującą jak i uspokajającą – radosną oraz melancholijną. Dlatego też z muzyki bez opłat zaiks korzysta tak wiele restauracji, hoteli i sklepów.

Szukaj ekoliścia

Nie daj się nabić w marketingową „eko” butelkę! Rusza kampania edukacyjna Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia

Dlaczego kurs btc odnotował duze spadki w pierwszej połowie 2022 roku

Dlaczego kurs BTC odnotował duże spadki w pierwszej połowie 2022 roku?