Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Na co zwrócić uwagę w projekcie hali magazynowej

Hale magazynowe są nieodłączną częścią szeroko rozumianego przemysłu i logistyki. Dziś już trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie biznesu bez tego typu powierzchni. Jeśli planujesz budową własnej hali magazynowej, pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przeznaczenie hali

Przede wszystkim projekt powinien być zgodny z przeznaczeniem hali. Inaczej planuje się hale magazynowe i inaczej hale produkcyjne. W przypadku drugich najważniejsza jest technologia produkcji, która ma decydujące znaczenie przy określaniu choćby powierzchni obiektu.

Jeśli chodzi zaś o halę magazynową, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Istotne jest między innymi to, co będzie magazynowane i w jaki sposób.

Rodzaj magazynowanych materiałów

Hala magazynowa powinna być dostosowana do rodzaju magazynowanych materiałów. Wiele zależy bowiem od wysokości składowanych materiałów czy typu regałów. Przykładowo, magazyn małej firmy kosmetycznej nie musi być tak wysoki, jak magazyn maszyn budowlanych. Jeśli nie chcesz przepłacać za powierzchnię magazynową, której nie wykorzystasz, zwróć uwagę na składowane materiały.

Na tym etapie należy też określić obciążenie, które będzie działać na posadzkę w magazynie. W końcu magazynowane materiały znacznie różnią się swoją wagą w zależności od branży. Jeśli obciążenie zostanie niedostosowane do projektu, w przyszłości mogą pojawić się problemy konstrukcyjne. To prosta droga do przedwczesnego zużycia obiektu i do większych kosztów konserwacji.

Plany

Projekt hali powinien być także dostosowany do planów inwestora. Jeśli zakłada on, że w przeciągu kilku lat może potrzebować większej powierzchni, warto uwzględnić to już na etapie obecnej inwestycji. Bywa także, że hala magazynowa okazuje się być nieudanym pomysłem przedsiębiorcy. Jeśli ten nie jest pewien swojej przyszłości na rynku, projekt powinien zakładać m.in. szerszą funkcjonalność budynku. Dzięki temu ewentualna sprzedaż obiektu lub zagospodarowanie go do nowej branży będą łatwiejsze.

Wykwalifikowani projektanci

Należy także pamiętać, że projekt hali magazynowej zaczyna się od wyboru projektantów. Pamiętaj więc o rozsądnej decyzji. Wykwalifikowani projektanci powinni mieć duże doświadczenie, którym chętnie chwalą się np. na swojej stronie internetowej. Hala magazynowa nie powinna mieć żadnych tajemnic przed projektującym ją.

Inwestorzy polecają szczególnie wybór firm, które oferują kompleksowe usługi budowy hal. Dbają one zarówno o projekt, jak i o wykonawstwo oraz prace wykończeniowe. To dobry sposób na pewność inwestycji.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Leave a Reply