Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Amerykanie gotowi oddać swoje dane za voucher do supermarketu – czy tak samo postąpią Polacy?

Obawy dotyczące prywatności wciąż rosną, można by pomyśleć, że konsumenci mają wątpliwości co do udostępniania swoich danych. Jednak jak pokazują badania RIS News to niekoniecznie prawda – szczególnie, jeśli czerpią z tego pewną korzyść. Ponad połowa ankietowanych Amerykanów stwierdziła, że ​​odstąpi cześć swoich danych w zamian za specjalne bonusy, oferty i spersonalizowane doświadczenia.

Ponad połowa ankietowanych (56%) wakacyjnego badania RIS News – 2019 Shopper Megatrends – utrzymuje, że jest w stanie udostępnić swoje dane w zamian za odpowiednie benefity. Jak twierdzą twórcy raportu, taki wynik jest pewnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę liczne głosy, twierdzące że użytkownicy niechętnie dzielą się swoimi danymi w obawie o prywatność i anonimowość.

Cena czyni cuda

Na ile wobec tego można wycenić wspomniane w raporcie RIS News benefity? By to wiedzieć, wystarczy zapytać konsumentów. Tak zrobiła firma Blis, specjalizująca się w zaawansowanych usługach lokalizacyjnych. Wyniki są zaskakujące – 60% konsumentów przyznaje, że ujawniłoby swoje dane reklamodawcom w zamian za kupon o wartości 10 USD. O jakich informacjach mowa? To cechy takie jak wiek, wykształcenie czy stan cywilny.

  • “Jeżeli chodzi o dane i śledzenie w sieci – badania pokazują, że zwiększa się świadomośc klientów. Jak twierdzi Blis – w porównaniu z poprzednim rokiem, dwóch na trzech konsumentów jest bardziej świadomych tego, w jaki sposób ich dane są obecnie wykorzystywane. Ponadto 83% twierdzi, że wie iż firmy aktywnie śledzą dane o ich lokalizacji” – informuje Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies, do której należy jedna z największych na świecie hurtowni anonimowych danych o Internautach.

Według wspomnianego badania RSI, największa grupa konsumentów to osoby gotowe by udostępnić swoje urodziny (39%), ulubione napoje (35%) czy informacje na temat ulubionej formy spędzania czasu (31%), oczywiście jeśli to co mogą otrzymać w zamian – będzie wystarczająco atrakcyjne. Jednak są też informacje, które klienci woleliby zachować tylko dla siebie. Obejmują one dane o dochodach (35%), dane kontaktowe (takie jak emil czy nr telefonu) (29%) czy odnośniki do profili w mediach społecznościowych (27%) – bez względu na kontrofertę.

Klientocentryzm, czyli budowanie doświadczeń

RIS News podaje, że 87% konsumentów robi zakupy w sieci za pośrednictwem komputera, w tym laptopa – a przecież w ten sposób pozostawiają po sobie ogromną ilość śladów. Analizując te dane firmy mogą zagwarantować o wiele lepsze doświadczenia zarówno na etapie obcowania z produktem, jak i już w momencie poszukiwania go w sieci. Jak wykorzystać wiedzę, której źródłem są dane i wypracować przewagę zarówno w świecie online, jak i w sprzedaży tradycyjnej, pokazał amerykański Amazon.

  • Konsumenci sami przyznają, że to czego oczekują to bardziej dopasowane produkty – taką deklarację złożyło 34% ankietowanych przez RIS News. W tym celu biznes posługuje się Big Data i zaprzęga do pracy zaawansowane systemy i narzędzia analityczne.” – twierdzi ekspert z Cloud Technologies, a następnie dodaje: – “Same dane z ruchu na stronie mogą okazać się jednak niewystarczające. Dlatego wiele firm posiłkuje się informacjami pochodzącymi z innych źródeł, które będą stanowić materiał uzupełniający puste punkty styku klienta z produktem – nazwijmy te miejsca lukami, które uniemożliwiają nam stworzenie pełnego obrazu klienta. To jak układanka z kilkoma brakującymi elementami.” – podpowiada Piotr Prajsnar ekspert Cloud Technologies.

Na dzisiejszym coraz bardziej konkurencyjnym rynku, dostarczanie spersonalizowanych doświadczeń na wielu etapach styczności klienta z marką, nie jest już wyłącznie “mile widziane” – jest to wręcz oczekiwane. Nowoczesna personalizacja napędza zaangażowanie i buduje relacje, które są fundamentem trwałego i stabilnego sukcesu. – “Sprzedajemy doświadczenia, nie produkty.” – zwykł mawiać Steve Jobs, założyciel marki Apple. Jak podają badania Forbes, w dzień jego śmierci, firma z Cupertino była najsilniejszą marką na świecie.

 

 

 

program afiliacyjny

Dodaj komentarz