Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Direct marketing – sposób na poprawę wyników sprzedażowych poprzez bezpośredni kontakt z klientem

direct marketing

Direct marketing, czyli inaczej marketing bezpośredni, to sposób reklamowania produktu czy usługi bez pośrednictwa reklamy. Jest to więc ukierunkowana forma marketingu skupiona na przekazaniu informacji wprost do konsumenta, który może być potencjalnym nabywcą. Direct marketing pozwala nie tylko tworzyć bardziej spersonalizowane treści, ale też mierzyć osiągnięte wyniki i szybko reagować na potrzeby rynku.

Czy warto stosować direct marketing?

Choć mogłoby się wydawać, że we współczesnym świecie, w którym sprzedaż prowadzi się głównie online direct marketing nie ma większego sensu, to jest zupełnie inaczej. Marketing bezpośredni ani trochę się nie zestarzał. Zmieniła się tylko jego forma. Oznacza to, że wybór odpowiednich działań wciąż pozwala przyciągnąć firmom wielu klientów. Co więcej, stosując direct marketing przedsiębiorcy mogą kierować swoją ofertę bezpośrednio do docelowych odbiorców, a w dodatku szybko mierzyć efekty. To jednak nie jedyne zalety tego rozwiązania.

Nie można zapomnieć, że bezpośredni kontakt z klientem pozwala na tworzenie komunikatów dostosowanych ściśle do niego. O ile takie rozwiązanie nie zdaje egzaminu przy tworzeniu reklam, to w przypadku dircet marketingu umożliwia osiągnięcie świetnych efektów. Przedsiębiorcy, którzy doskonale znają swoją grupę docelową i potrafią odczytać potrzeby konkretnych konsumentów, są w stanie działać skutecznie i zwiększać zyski.

Direct marketing służy zresztą nie tylko do zdobywania nowych klientów, ale także do umacniania relacji z tymi obecnymi. Tworząc spersonalizowane komunikaty znacznie łatwiej o stworzenie więzi i zdobycie lojalności. Warto też pamiętać, że bezpośredni kontakt z klientami to źródło wielu konkretnych informacji. Dokładne poznanie klientów umożliwia dostosowanie do nich ofert, newsletterów czy promocji tak, by podejmowana działania przekładały się na realne zyski. Co więcej, direct marketing stwarza możliwość bezpośredniego mierzenia wyników. Dzięki temu można szybko podejmować decyzje i reagować na potrzeby rynku.

Formy marketingu bezpośredniego

Choć marketing bezpośredni może kojarzyć się przede wszystkim z ulotkami czy broszurami, to oczywiście większość aktywności firmy podejmują nie wychodząc do klienta w sposób tak dosłowny. Inne formy direct marketingu to chociażby:

  • Wiadomości mobilne – telemarketerzy nie cieszą się dobrą sławą. Inną formą mobilnego marketingu, odbieraną jako mniej nachalna, są jednak wiadomości SMS. Można informować w nich o nadchodzących promocjach czy specjalnych okazjach, a także o statusie zamówienia.
  • Powiadomienia web push – tego rodzaju direct marketing opiera się na wiadomościach pojawiających się w telefonie czy komputerze podczas używania przeglądarki. W ten sposób firma może nawiązać indywidualny kontakt z odbiorcą treści, bez konieczności pozyskiwania jego adresu czy innych danych. Taka osoba identyfikowana jest bowiem na podstawie informacji przechowywanych w przeglądarce.
  • E-maile – to prosty sposób na komunikację z klientem, a jednocześnie metoda, która pozwala zmierzyć realne efekty podejmowanych działań. Wystarczy opracować listę kontaktów, a potem stworzyć odpowiednią wiadomość. Można zaoferować na przykład próbkę swojej oferty – chociażby w formie krótkiego e-booka z przydatnymi wskazówkami czy wersji testowej usługi – albo opowiedzieć  konkretną historię, która przekona do działania. Warto stosować także wezwanie do działania, dzięki któremu potencjalni klienci nie pozostaną bierni. Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii pozostaje tu mierzenie wyników. Aby było to możliwe, do wiadomości należy dołączyć specjalny kod identyfikujący użytkowników, którzy na stronę z ofertą zajrzeli właśnie za pośrednictwem maila.
  • Wiadomości tekstowe – chatboty nie bez powodu cieszą się sporą popularnością. Pozwalają odwiedzającemu stronę szybciej uzyskać niektóre niezbędne informacje, co często przekłada się na większą satysfakcję z obsługi czy nawet przesądza o podjęciu decyzji zakupowej.
  • Social media – obecnie konto firmy na Facebooku czy Instagramie wydaje się praktycznie czymś oczywistym. Social media pomagają jednak nie tylko dotrzeć do większej liczby osób, ale zwiększyć ich zaangażowanie i bezpośrednio się z nimi kontaktować. To także doskonały sposób, by uzyskać informacje zwrotne chociażby w formie komentarzy zamieszczanych pod postami.

Oczywiście to najpowszechniejsze, ale nie wszystkie formy direct marketingu. Prócz tych wspomnianych wyżej można wyróżnić chociażby telemarketing, ulotki i broszury, a także sprzedaż bezpośrednią obejmującą przede wszystkim mailing.

Zobacz też:

Na czym polega marketing 4C i czym różni się od modelu 4P?

Jeden lojalny klient jest wart więcej niż kilku klientów jednorazowych. Jak zachęcić kupujących do regularnych zakupów?

Agencja marketingowa może być świetnym pomysłem na biznes. O czym warto pamiętać już na początku swojej działalności?

 

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *