Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Nauka programowania przez internet. Czy warto?

Programowanie z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularne. Nie można się temu dziwić – tego typu zawód daje nie tylko dobre pieniądze, ale także poczucie stabilności finansowej i dobre perspektywy rozwoju.

Programowanie z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularne. Nie można się temu dziwić – tego typu zawód daje nie tylko dobre pieniądze, ale także poczucie stabilności finansowej i dobre perspektywy rozwoju.

Czy muszę iść na studia, żeby programować?

Jednym z najczęściej pojawiających się mitów dotyczących nauki programowania jest ten obejmujący konieczność rozpoczęcia studiów informatycznych. Owszem, studiowanie informatyki w pewnym sensie zapewnia możliwość wykonywania zawodu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to jedyna droga! Programować można się nauczyć za pomocą alternatywnych ścieżek kształcenia. Niekoniecznie musi być to pięcioletnia nauka na uczelni wyższej. Część z najlepszych programistów kształciła się… samodzielnie. Bardzo popularne są także kursy programowania online, które bez wątpienia mają wiele zalet.

Czy opłaca się być programistą?

Programowanie to branża przynosząca złote jajka. W dobie chwiejnego rynku pracy zawód programisty to prawdziwa perełka. Osób z umiejętnością programowania jest ciągle bardzo mało. Warto odnotować fakt, że pracodawcy proponują zatrudnienie studentom drugiego lub trzeciego roku informatyki! Rzadko kiedy obserwuje się tego typu zjawisko. Programowanie to dochodowy i szybko rozwijający się biznes. Warto zainwestować w naukę tego zawodu także dlatego, że nie jest to działka bardzo skomplikowana. Prawdą jest, iż początkowo pewne kwestie wydają się trudne. Z czasem jednak można dojść do wprawy i konkretne obowiązki wykonuje się wręcz machinalnie – wszystko wydaje się być oczywiste.

Nauka przez internet – o czym trzeba wiedzieć?

Nauka programowania online jest opłacalna z kilku względów. Po pierwsze – jest o wiele tańsza. Nie ma co się oszukiwać, że studia w Polsce są darmowe. To wierutne kłamstwo. Studia są nie tylko czasochłonne, ale i zasobochłonne. Wszyscy wiemy, że nie ma sensu kształcić się na złych uczelniach. A te, które są wysoko w rankingach, znajdują się często daleko od miejsca zamieszkania. Tym samym zdobycie magistra wiąże się z wynajmowaniem mieszkania oraz – co oczywiste – opłacaniem podręczników i pomocy naukowych. Niejednokrotnie trzeba też dopłacać za egzaminy lub poprawki. Tymczasem kursy online nie wymagają takich nakładów pieniężnych. Poza tym ich materiał treściowy jest skonkretyzowany. Odbycie takiego kursu wiąże się z nauką wyłącznie programowania – nie musisz ślęczeć nad przedmiotami teoretycznymi, na co narzekają studenci.

Kursy programowania online – co powinny zawierać?

Dobry kurs programowania online powinien opierać się na trzech aspektach. Najważniejszy z nich dotyczy jakości tutoriali i poradników. Muszą być przejrzyste i bogate w wiadomości. Można przekazać wiedzę w przystępny, ciekawy sposób. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób się do tego zabrać. Kolejnym punktem cechującym dobry kurs jest podzielenie na etapy zaawansowania oraz postawienie na maksymimum praktyki. Co bardzo istotne – kursanci powinni mieć stały dostęp do swoich mentorów. Nie może dojść do sytuacji, w której uczeń nie ma się do kogo zwrócić. Dzięki poradom mentorskim postępy kursanta będą znacznie szybsze. Poza tym obie strony będą miały pewność, że uczący się nie nabiera złych nawyków, z którymi później trudno walczyć.

Autor artykułu
Szkoła programowania kodilla.com