w

Najpopularniejsze i perspektywiczne zawody IT

Praca w it

Branża IT nie bez powodu kojarzy się z sukcesem na wielu niwach, m.in. na rynku pracy. Specjaliści IT od lat nie mogą narzekać na brak ciekawych ofert – nie tylko bardzo dobrze płatnych, ale również gwarantujących rozwój zawodowy. Nic nie wskazuje na to, żeby trendy w najbliższych latach miały się zmienić – wręcz przeciwnie – nadal będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika, a to oznacza coraz lepsze warunki proponowane specjalistom.

Podobnie jak w innych branżach, tak również w IT, zawód zawodowi nie zawsze jest równy. Na jakie profesje zwrócić zatem szczególną uwagę, jeśli planujemy zawodową przyszłość właśnie w tej nowoczesnej i perspektywicznej branży?

Programiści

Wciąż są na topie. Trudno się temu dziwić – dynamiczny rozwój różnych technologii, w tym m.in. mobilnych, warunkuje również duże zapotrzebowanie na kadry dobrze przygotowanych programistów. Co to oznacza? Rynek potrzebuje zarówno tych specjalistów, którzy będą wdrażać nowe technologie, jak i tych, którzy inicjują nowatorskie rozwiązania.

Szacuje się, że w najbliższych latach deficyt programistów na polskim rynku może sięgnąć nawet ok. 30 proc. Czy warto inwestować w tę wiedzę? Odpowiedzmy sobie sami. Pamiętajmy jednak, że mówimy o wielu specjalizacjach.

Na warunki stwarzane przez rynek nie będą narzekać najbardziej poszukiwani: programiści aplikacji mobilnych i software deweloperzy (twórcy oprogramowania, zapewniający nie tylko odpowiednie działanie aplikacji, ale również najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa) programiści baz danych (tworzący je i zarządzający procesami w obrębie baz, testujący nowatorskie rozwiązania w tym zakresie) oraz web deweloperzy.

Zauważmy też nowy trend, zgodnie z którym firmy z coraz większą chęcią korzystają z własnego oprogramowania – a to również oznacza realne szanse na rozwój dla programistów.

Analitycy danych

W „świecie” big data, coraz bardziej zdominowanym przez wielkie zbiory informacji, analitycy danych są i będą coraz bardziej niezbędni, do tego, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie firm w warunkach wciąż zaostrzającej się konkurencji. Oznacza to dziś przede wszystkim zdobycie przewagi informacyjnej i technologicznej nad innymi uczestnikami rynku.

Zapotrzebowanie na tej klasy specjalistów jest duże i będzie rosnąć – jak się szacuje – co najmniej na poziomie kilkunastu procent.

Mówimy tu oczywiście nie tylko o najbardziej perspektywicznym obszarze analizy big data, ale również o innych specjalistach z zakresu analizy IT (analitykach testów, czy analitykach systemowych).

Administratorzy systemów i sieci

Mowa tu m.in. o administratorach baz danych, sieci, aplikacji, różnych systemów informatycznych itp. Jak widzimy – zakres działalności administratorów jest szeroki i różnorodny, podobnie jak cała branża IT.

Obok rozwiązań najbardziej przykuwających uwagę – nowatorskich i rewolucyjnych, muszą (i to efektywnie) funkcjonować również wszystkie obszary, które można nazwać bazowymi dla istnienia człowieka, zarówno na poziomie prywatnym, publicznym, jak i gospodarczym. Bez wątpienia – pracy dla administratorów IT nie będzie brakować.

Administratorzy zapewniają ciągłość działania systemów i sieci poprzez ich instalowanie, monitorowanie, aktualizowanie, konfigurowanie i naprawianie. Zatrudnienie dobrze przygotowanego do zawodu administratora to również inwestycja w cyberbezpieczeństwo.

Architekci IT

Uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów w branży IT. Architekt to w tym przypadku stanowisko wielofunkcyjne i łączące w sobie zarówno konieczność posiadania dużej wiedzy przedmiotowej, doświadczenia (czyli umiejętności twardych) z miękkimi.

Do architekta IT należy całokształt prac związanych z tworzeniem systemów, co nie może się obyć bez swobodnego „żonglowania” wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi (aplikacje, bazy danych, narzędzia projektowe itd.).

To również nie wszystko – architekt IT odpowiada za sprawne wykonywanie zadań całego zespołu, co oznacza, że jest to zawód dla tych osób, które umiejętnie łączą pracę kreatywną i indywidualną, z wymogami optymalnej pracy zespołowej. Tylko takie podejście gwarantuje architektowi IT sukces i budowanie swojej pozycji rynkowej.

Project manager IT

Działy IT w firmach rosną w siłę. Ich rola w funkcjonowaniu i rozwoju organizacji stale się zwiększa – podobnie jak kierowników projektów, czyli project managerów IT. Zarządzający strategiami IT są dziś jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów w branży. To jeden z wszechstronniejszych zawodów, łączący w sobie wiele elementów. Na kierowniku projektu ciąży odpowiedzialność za jego powodzenie – od początku do końca.

Project manager musi umieć prawidłowo zidentyfikować potrzeby klientów, zweryfikować je, przygotować plan wdrożeń i ukierunkować pracę zespołu specjalistów z różnych dziedzin.

Wiąże się to z koniecznością dysponowania wiedzą specjalistyczną i umiejętnościami miękkimi, które pozwolą skoordynować pracę zespołu. Wiedza, doświadczenie, ale również wrodzone cechy charakterologiczne (komunikatywność, przywództwo, kreatywność) decydują o sukcesie na tym wymagającym i prestiżowym stanowisku.

Branża IT, jak żadna inna, przechodzi ciągły proces dynamicznym zmian. To obszar, który może „pomieścić” wielu specjalistów, na różnych „odcinkach” – od fazy tworzenia i projektowania, poprzez wdrażanie, utrzymywanie procesów, po inicjowanie nowych rozwiązań. Z pewnością jej potencjał rozwojowy nie zostanie zahamowany w najbliższych latach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Datalab.

Znajdź swojego mistrza. Kampania vml

Znajdź swojego mistrza. Kampania VML

Nauka programowania przez internet. Czy warto?

Nauka programowania przez internet. Czy warto?