w

Optymalizacja SEO sklepów internetowych ‒ krótki poradnik

Optymalizacja seo sklepów
Optymalizacja SEO sklepów

Współcześni użytkownicy bardzo chętnie robią zakupy w sklepach internetowych, koncentrują się jednak wyłącznie na propozycjach z pierwszej strony wyszukiwarki. Sklepy internetowe z TOP10 uznawane są za najbardziej wartościowe, cieszą się zaufaniem, są popularne.

Jeśli więc prowadzisz sklep e-commerce, bądź dopiero planujesz uruchomić taki biznes, pamiętaj o SEO. Optymalizacja SEO to jeden z pierwszych kroków do sukcesu. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

SEO ‒ co oznacza?

Niektórzy właściciele sklepów internetowych doskonale radzą sobie z zagadnieniami z zakresu pozycjonowania, SEO i szeroko pojętego marketingu internetowego. Dla innych jednak, wszelkie kwestie związane z promocją biznesu w internecie, są czarną magią. Właśnie dlatego zaczniemy od wyjaśnienia, co oznacza skrót, który pojawił się w tytule artykułu, czyli SEO.

SEO, z angielskiego Search Engine Optimization, w tłumaczeniu oznacza optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych. SEO obejmuje działania w obrębie sklepu internetowego bądź strony www, których celem jest uzyskanie wartościowego ruchu z organicznych, czyli bezpłatnych, wyników wyszukiwania wyszukiwarki Google.

W dzisiejszych czasach widoczność w internecie, przede wszystkim w organicznych wynikach wyszukiwania, jest bardzo ważna. Warto więc zadbać o optymalizację sklepu pod kątem SEO, wyprzedzić konkurencję i dotrzeć z ofertą do wielu klientów.

SEO – jakie działania obejmuje?

Optymalizacja seo sklepów

 

Jakie działania w obrębie sklepu internetowego mają najważniejsze znaczenie pod kątem SEO? Są to:

  • Optymalizacja techniczna ‒ optymalizacja techniczna to między innymi usunięcie błędów 404, optymalizacja kodu, przygotowanie przyjaznych  adresów url, dostosowanie witryny do spełniania standardów W3C.
  • Wdrożenie i optymalizacja treści ‒ roboty Google doceniają unikalne, ciekawe, zawierające słowa i frazy kluczowe treści. Warto więc zadbać o przygotowanie opisów kart produktowych, poszczególnych artykułów i kategorii.  Kopiowanie treści od producenta bądź konkurencji jest wysoce odradzane. Pamiętajmy zarówno o wdrażaniu nowych tekstów, jak i o optymalizacji contentu, który już znajduje się na stronie www.
  • Linkowanie wewnętrzne ‒ działania SEO obejmują również linkowanie wewnętrzne. Przemyślana struktura linków jest dużym ułatwieniem dla użytkowników, pomaga także w indeksacji witryny.
  • Optymalizacja zdjęć i grafik ‒ w żadnym, nowoczesnym sklepie internetowym nie może zabraknąć estetycznych grafik i zdjęć. Pamiętajmy jednak, że muszą być skompresowane ‒ inaczej będą miały negatywny wpływ na prędkość ładowania. Należy pamiętać, że roboty Google nie rozpoznają, co znajduje się na grafice, dobrze więc przygotować atrybuty ALT, czyli alternatywne opisy grafik.

SEO a pozycjonowanie

Bardzo często pojęcia SEO pozycjonowanie używane są zamiennie. Czy w rzeczywistości wspomniane wyrażenia są synonimami? Odpowiadamy!

SEO to działania w obrębie sklepu internetowego, to tak zwane działania on-site, które stanowią ważny element pozycjonowania.

Pozycjonowanie jest pojęciem szerszym. To wieloetapowy, długotrwały proces, obejmujący działania w obrębie sklepu lub strony www, jak i poza nimi. Celem pozycjonowania jest zwiększenie widoczności, większa rozpoznawalność, zyskanie przewagi nad konkurencją i zdobycie zaufania klientów.

Działania z zakresu pozycjonowania to między innymi budowa profilu linków zewnętrznych, analityka internetowa, działania z zakresu content marketingu (na przykład publikacja artykułów na portalach zewnętrznych).

SEO a SEM

Kolejnym, często pojawiającym się skrótem, jest SEM. Jakie różnice zachodzą między omawianym dziś SEO a SEM? Skrót SEM rozwinąć możemy jako Search Engine Marketing, co oznacza marketing w wyszukiwarkach internetowych. Jest to szereg działań promocyjnych, których celem jest zwiększenie widoczności sklepu internetowego bądź strony www w internecie ‒ zarówno w wynikach bezpłatnych, jak i płatnych. Na SEM składają się więc działania z zakresu SEO i pozycjonowania, jak i reklama płatna, czyli znane wszystkim kampanie Google Ads. Wszystko przedstawia wzór: SEM = SEO +PPC.

SEO (i nie tylko) z 1stplace

Optymalizacja seo sklepów

SEO sklepu internetowego wymaga specjalistycznej wiedzy ‒ i to z różnych dziedzin. Ważne są między innymi wiedza techniczna czy umiejętność tworzenia treści nasyconych frazami i słowami kluczowymi. Osobie, która nie ma doświadczenia w SEO, wszystko to może przysporzyć to wiele trudności, wywołać niepotrzebne nerwy, sprawić, że przez nieuwagę popełni błędy, których skutkiem będzie na przykład awaria sklepu www.

Warto więc postawić na współpracę z agencją SEO, która przygotuje strategię działań i zadba o nasz sklep internetowy. Wszystkim zainteresowanym polecamy agencję interaktywną 1stplace.

Dokładna optymalizacja SEO sklepów przyczyna się do wzrostu sprzedaży i większej ilości odwiedzin z wyszukiwarek internetowych. Poprawa optymalizacja dodatkowo pozytywnie wpłynie na UX i zadowolenie użytkownika z wizyty w sklepie internetowym.

Specjaliści z 1stplace zajmują się zarówno SEO, jak i pozycjonowaniem oraz innymi działaniami z zakresu e-marketingu, między innymi kampaniami Google Ads. Co więcej, zakres działania wspomnianej agencji obejmuje także projektowanie i tworzenie sklepów i stron www. Specjaliści zapewniają wsparcie na każdym etapie współpracy.

Już dziś zadbaj o SEO swojego sklepu e-commerce, dotrzyj do potencjalnych klientów, pomnóż współczynnik konwersji i ciesz się z zysków.

Rynek nft w marketingu

Jak wykorzystać technologię NFT w działaniach marek [Raport Grupy K2]

Uokik poradnik dla odbiorcow social mediow

UOKiK publikuje instaporadnik dla „konsumentów social mediów”