w

Reputacja marki – dlaczego jest tak istotna i jak ją budować?

Reputacja marki
Reputacja marki

W świecie, w którym konsumenci mają wybór pomiędzy licznymi firmami oferującymi podobne produkty czy usługi, renoma marki staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Zastanówmy się, czym właściwie jest, a także o czym warto pamiętać, by właściwie ją budować. Zapraszamy do lektury.

Reputacja marki

Dlaczego reputacja marki jest tak znacząca?

Reputacja marki to odpowiednio zadbany wizerunek. Na jego całokształt składają się opinie klientów, wiarygodność oraz jej powiązania z działaniami społecznymi czy osobami publicznymi. Wizerunek marki to szereg skojarzeń, które wzbudza w danym odbiorcy jej nazwa. Można zatem powiedzieć, że jest to kwestia indywidualna. Odbiorcy bardzo często dzielą się jednak swoimi przemyśleniami na temat danej firmy czy produktów, w związku z czym mimo tego, że nie każda podjęta przez nas czynność wpłynie tak samo na każdego z nich, wciąż warto starać się o to, by nasz brand ogólnie wzbudzał pozytywne skojarzenia.

Aby zbudować pozytywny wizerunek marki, powinniśmy wprowadzać w życie odpowiednie działania, które się na niego przełożą. Będą to odpowiednio: opracowanie naszej strategii biznesowej, przekaz wizualny, opracowanie materiałów reklamowych, komunikacja z klientem, dbanie o właściwe samopoczucie, a co za tym idzie, zachowanie pracowników i wiele więcej. Tych elementów jest naprawdę niemało. W jaki sposób możemy zatem postarać się o budowanie wizerunku marki?

Jakie kroki można podjąć, by budować renomę marki?

Jednym z podstawowych kroków, które można obrać, by nasza marka zyskała rozgłos i przyciągała klientów, jest oczywiście odpowiednia reklama. Wysokiej jakości marketing sprawi, że brand stanie się nie tylko rozpoznawalny, lecz także chętniej wybierany przez potencjalnych klientów.

W dzisiejszych czasach reklama jest jednak jedynie jedną ze składowych odpowiedniego budowania wizerunku marki. Należy także dbać o to, by nasze produkty i usługi utrzymywały się cały czas na tym samym poziomie, tak aby klienci nie tracili do nas zaufania. Nasz brand warto także wiązać z różnymi inicjatywami społecznymi, przykładowo obejmując nad nimi patronat lub sponsorując nagrody czy upominki przyznawane na organizowanych w ich ramach wydarzeniach. Czasem niewielkim kosztem możemy sprawić, że nasza marka będzie kojarzyła się bardzo pozytywnie i będzie polecana w większych gronach.

Bardzo ważnym elementem budowy reputacji naszej marki jest także dbanie o to, by nasi pracownicy czuli się bezpiecznie w miejscu pracy, a także by odczuwali, że są w niej godnie wynagradzani – zdanie pracowników na temat ich firm coraz częściej jest także „na językach” klienteli.

Co może negatywnie wpłynąć na postrzeganie marki?

Chcąc dbać o wizerunek brandu, bezwzględnie nie możemy dopuszczać do tego, by proponowane przez nas produkty czy usługi były kiepskiej jakości. Podstawą jest także obsługa klienta na jak najwyższym poziomie. Ponadto warto zadbać o to, by nasze hasła reklamowe nie były po prostu pustymi frazesami czy wypowiadały obietnice niemożliwe do spełnienia.

Jeśli marka dopiero się rozwija i nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, warto zadbać o to, by osoby ją reprezentujące nie wypowiadały na forum publicznym kontrowersyjnych opinii. Nieprzemyślany komentarz w mediach społecznościowych może sprawić, że wiele osób z góry przekreśli nasz brand. Lepiej unikać takich sytuacji zwłaszcza na początku drogi do zbudowania wysokiej renomy marki, choć bez trudu także na polskim podwórku znajdziemy duże, prosperujące marki, którym zaszkodziło na przykład polityczne zaangażowanie ich właścicieli.

Sukces ma wielu ojców, czyli jak współpracować nad renomą marki

Należy pamiętać, że w ramach złożonych organizmów (a takim jest firma) na reputację marki wpływa szereg osób. Złą stroną tego zjawiska jest ograniczona kontrola, rozłożenie odpowiedzialności czy potrzeba wydzielenia stanowisk pełniących w firmie funkcję reprezentatywną. Wszystko może zrekompensować zespół dobrze dobranych specjalistów, którzy pracują na wspólny sukces.

Takie przypadki znane są również przy okazji budowania struktur innych niż organizacyjne. Świetnym przykładem jest przybieranie jednego pseudonimu przez kilkoro autorów książek w celu budowania jednej marki. Pisarz idealny nie istnieje? Być może należy go stworzyć. Przykładowo „autorka” poczytnej serii Wojownicy Erin Hunter to w rzeczywistości aż siedem pisarek: Victoria Holmes, Kate Cary, Cherith Baldry, Clarissa Hutton, Inbali Iserles, Tui T. Sutherland oraz Rosie Best. Nie tylko dzielą się obowiązkami i kompetencjami w trakcie pracy twórczej, lecz także wspólnie pracują nad promocją i wzmacnianiem marki Erin Hunter poprzez spotkania z czytelnikami czy prowadzenie kanałów społecznościowych.

Dobra reputacja marki to jeden z czynników niezbędnych do osiągnięcia sukcesu na rynku – niezależnie od tego, czy mówimy o firmowym brandzie, czy o marce osobistej. Należy pracować zarówno nad uzyskaniem odpowiedniej renomy, jak i jej utrzymaniem, wykorzystując do tego celu różne strategie: począwszy od kontaktu z klientem, przez komunikację wizualną, po zaangażowanie w inicjatywy społeczne czy akcje charytatywne.

Dzięki odpowiednio skoordynowanym działaniom marka będzie przyciągać klientów, ale także zyska ich zaufanie, a to w oczywisty sposób przekłada się na wyniki finansowe i zawodową satysfakcję. Trzeba jednak pamiętać, że reputacja marki zależy od wielu czynników i zwykle pracuje nad nią więcej osób – dlatego warto, by dbali o to wszyscy zaangażowani, wystrzegając się zachowań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej odbiór.

Artykuł sponsorowany

Młode dziki

Sponsoring sportowy: Barbora wspiera Młode Dziki

Akcja czysta odra

Międzynarodowa Akcja Czysta Odra zakończona, ale śmieci cały czas zatruwają Odrę i Bałtyk