Ponad 90% Polaków zdeklarowało, iż aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Najczęściej przed świętami poszukujemy w sieci przepisów kulinarnych (27%), inspiracji na dekoracje domu (24%) oraz życzeń świątecznych i kolęd (20%). Internet oraz urządzenia mobilne zdominowały nie tylko codzienne życie Polaków, ale również okres przygotowania do świąt – takie wnioski płyną z sondy zrealizowanej przez serwis Prezent marzeń wśród 4162 Polaków.
Ponad 19% respondentów sondy „Jak współczesne technologie zmieniają świąteczne zwyczaje Polaków” uważa, iż urządzenia mobilne są niezastąpione w przygotowaniach do świąt, a co trzeci deklaruje, iż często się przydają.
Grudzień, to czas kiedy szukamy inspiracji do świątecznej dekoracji domu, przygotowania potraw wigilijnych i ciekawych pomysłów na prezenty dla najbliższych. Źródłem inspiracji do urządzenia wystroju bożonarodzeniowego, jak deklarują respondenci jest głównie Internet – 36% wskazań, telewizja – 26% wskazań oraz inspiracje od znajomych – 23% i prasa- 15%. W poszukiwaniu upominków pod choinkę, pomysły czerpiemy przede wszystkim z Internetu – 40% wskazań. Często także korzystamy z pomocy znajomych – 27% wskazań. Ponad 18% respondentów korzysta z sugestii osoby, którą chce obdarować.
Kupując prezenty gwiazdkowe kierujemy się zazwyczaj życzeniami i marzeniami bliskich. Co trzeci respondent deklaruje, iż podarowany prezent powinien być odpowiedni do życzeń obdarowanego lub może być upominkiem w formie przeżycia. Z roku na rok coraz mniej osób deklaruje, iż prezent ma być przede wszystkim praktyczny i przydatny.
Chęć podarowania bliskiej osobie wyjątkowego upominku pod choinkę, sprawia, iż coraz częściej szukamy oryginalnych pomysłów. Nie zawsze musi to być prezent materialny, coraz bardziej popularną alternatywą stają się prezenty w formie przeżyć. Jak pokazują wyniki sondy przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń, 37% respondentów uważa, że prezenty w formie emocji to dobry pomysł, a 28% postrzega je jako szanse na podarowania bliskiej osobie niezapomnianych wrażeń. Z kolei 24 % zapytanych osób deklaruje, iż chętnie podarowałoby taki upominek, aby oryginalnie zaskoczyć bliskich.
Współczesny sposób życia przekłada się na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów. Coraz bardziej doceniamy upominki, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego, przeżyć jakąś przygodę z nutką adrenaliny – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. Prezenty w formie przeżyć pozwalają niejednokrotnie spełniać marzenia i realizować pasje, na które nie mamy czasu bądź odwagi się zdecydować. – dodaje.
Choć prawie połowa Polaków o prezenty dla najbliższych woli zadbać wcześniej, drugie tyle odkłada to na ostatnią chwilę. Jak wskazują odpowiedzi respondentów sondy, 19% z nich zaczyna myśleć o zakupie świątecznych podarunków już w listopadzie, a nieco ponad jedna czwarta rozgląda się za nimi po Mikołajkach. Tydzień przed Bożym Narodzeniem prezenty kupuje 34% badanych, a 20% czeka z tym do ostatniej chwili.
Gdzie najchętniej kupujemy prezenty? 34% Polaków wybiera się w tym celu do galerii handlowych. Nieco mniej – 29% z nas – zamawia świąteczne podarunki w Internecie. Supermarkety nie ustępują im miejsca – na poszukiwania prezentów udaje się tam 23% osób, a 14% woli małe sklepy. W kwestii wyboru podarunków świątecznych stajemy się coraz bardziej kreatywni – co trzeci respondent jest gotów, aby podarować bliskiej osobie prezent w formie przeżycia.
W sposobie spędzania Bożego Narodzenia jesteśmy raczej tradycjonalistami. 46% Polaków najchętniej spędziłoby je przy świątecznym stole, razem ze swoją rodziną, a 14% poświęciłoby ten czas przyjaciołom. Jak pokazują jednak wyniki sondy, zmienia się forma składania życzeń świątecznych. Życzenia skła drugim miejscu pojawiają się życzenia osobiste, a następnie telefoniczne i smsowe. Z rodziną przebywającą poza granicami naszego kraju, również obecnie kontaktujemy się głównie za pomocą Facebooka – 37% wskazań i skype’a 25% wskazań. Do kontaktu telefonicznego, aby złożyć życzenia świąteczne rodzinie spoza Polski przyznaje się tylko 7% respondentów.
Mobilne urządzenia, dostępność Internetu i wszechobecność mediów społecznościowych wpływają na sposób przygotowania i celebrowania świąt. Wyniki sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń pokazują, iż w dzisiejszych czasach bez wirtualnego świata nie potrafimy przygotować się do świętowania Bożego Narodzenia w realnym życiu.
* źródło: Sonda „Jak współczesne technologie zmieniają zwyczaje świąteczne Polaków” została zrealizowane na próbie 4162 respondentów przez serwis Prezentmarzeń w listopadzie 2016