Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak współczesne technologie zmieniają zwyczaje świąteczne Polaków

infografika_jak_wspolczesne_technologie_zmieniaja_zwyczaje_swiateczne_polakow

Ponad 90% Polaków zdeklarowało, iż aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Najczęściej przed świętami poszukujemy w sieci przepisów kulinarnych (27%), inspiracji na dekoracje domu (24%) oraz życzeń świątecznych i kolęd (20%). Internet oraz urządzenia mobilne zdominowały nie tylko codzienne życie Polaków, ale również okres przygotowania do świąt – takie wnioski płyną z sondy zrealizowanej przez serwis Prezent marzeń wśród 4162 Polaków.

Ponad 19% respondentów sondy „Jak współczesne technologie zmieniają świąteczne zwyczaje Polaków” uważa, iż urządzenia mobilne są niezastąpione w przygotowaniach do świąt, a co trzeci deklaruje, iż często się przydają.

Grudzień, to czas kiedy szukamy inspiracji do świątecznej dekoracji domu, przygotowania potraw wigilijnych i ciekawych pomysłów na prezenty dla najbliższych. Źródłem inspiracji do urządzenia wystroju bożonarodzeniowego, jak deklarują respondenci jest głównie Internet – 36% wskazań, telewizja – 26% wskazań oraz inspiracje od znajomych – 23% i prasa- 15%. W poszukiwaniu upominków pod choinkę, pomysły czerpiemy przede wszystkim z Internetu – 40% wskazań. Często także korzystamy z pomocy znajomych – 27% wskazań. Ponad 18% respondentów korzysta z sugestii osoby, którą chce obdarować.

Kupując prezenty gwiazdkowe kierujemy się zazwyczaj życzeniami i marzeniami bliskich. Co trzeci respondent deklaruje, iż podarowany prezent powinien być odpowiedni do życzeń obdarowanego lub może być upominkiem w formie przeżycia. Z roku na rok coraz mniej osób deklaruje, iż prezent ma być przede wszystkim praktyczny i przydatny.

Chęć podarowania bliskiej osobie wyjątkowego upominku pod choinkę, sprawia, iż coraz częściej szukamy oryginalnych pomysłów. Nie zawsze musi to być prezent materialny, coraz bardziej popularną alternatywą stają się prezenty w formie przeżyć. Jak pokazują wyniki sondy przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń, 37% respondentów uważa, że prezenty w formie emocji to dobry pomysł, a 28% postrzega je jako szanse na podarowania bliskiej osobie niezapomnianych wrażeń. Z kolei 24 % zapytanych osób deklaruje, iż chętnie podarowałoby taki upominek, aby oryginalnie zaskoczyć bliskich.

infografika_jak_wspolczesne_technologie_zmieniaja_zwyczaje_swiateczne_polakow

Współczesny sposób życia przekłada się na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów. Coraz bardziej doceniamy upominki, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego, przeżyć jakąś przygodę z nutką adrenaliny – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. Prezenty w formie przeżyć pozwalają niejednokrotnie spełniać marzenia i realizować pasje, na które nie mamy czasu bądź odwagi się zdecydować. – dodaje.

Choć prawie połowa Polaków o prezenty dla najbliższych woli zadbać wcześniej, drugie tyle odkłada to na ostatnią chwilę. Jak wskazują odpowiedzi respondentów sondy, 19% z nich zaczyna myśleć o zakupie świątecznych podarunków już w listopadzie, a nieco ponad jedna czwarta rozgląda się za nimi po Mikołajkach. Tydzień przed Bożym Narodzeniem prezenty kupuje 34% badanych, a 20% czeka z tym do ostatniej chwili.

Gdzie najchętniej kupujemy prezenty? 34% Polaków wybiera się w tym celu do galerii handlowych. Nieco mniej – 29% z nas – zamawia świąteczne podarunki w Internecie. Supermarkety nie ustępują im miejsca – na poszukiwania prezentów udaje się tam 23% osób, a 14% woli małe sklepy. W kwestii wyboru podarunków świątecznych stajemy się coraz bardziej kreatywni – co trzeci respondent jest gotów, aby podarować bliskiej osobie prezent w formie przeżycia.

W sposobie spędzania Bożego Narodzenia jesteśmy raczej tradycjonalistami. 46% Polaków najchętniej spędziłoby je przy świątecznym stole, razem ze swoją rodziną, a 14% poświęciłoby ten czas przyjaciołom. Jak pokazują jednak wyniki sondy, zmienia się forma składania życzeń świątecznych. Życzenia skła drugim miejscu pojawiają się życzenia osobiste, a następnie telefoniczne i smsowe. Z rodziną przebywającą poza granicami naszego kraju, również obecnie kontaktujemy się głównie za pomocą Facebooka – 37% wskazań i skype’a 25% wskazań. Do kontaktu telefonicznego, aby złożyć życzenia świąteczne rodzinie spoza Polski przyznaje się tylko 7% respondentów.

Mobilne urządzenia, dostępność Internetu i wszechobecność mediów społecznościowych wpływają na sposób przygotowania i celebrowania świąt. Wyniki sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń pokazują, iż w dzisiejszych czasach bez wirtualnego świata nie potrafimy przygotować się do świętowania Bożego Narodzenia w realnym życiu.

* źródło: Sonda “Jak współczesne technologie zmieniają zwyczaje świąteczne Polaków” została zrealizowane na próbie 4162 respondentów przez serwis Prezentmarzeń w listopadzie 2016

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,