w

Dla kogo są darmowe programy do projektowania wnętrz?

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Darmowe programy do projektowania wnętrz mogą oferować wiele funkcji, a niektóre z nich są względnie łatwe w obsłudze, nawet dla laika. Pozwalają na wykonanie prostych wizualizacji całego mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia. Czy będą one jednak odpowiednie dla każdego? W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, dla kogo sprawdzą się darmowe programy do projektowania wnętrz i które z nich wybrać.

Jakie zalety mają darmowe programy do projektowania wnętrz?

Na rynku istnieje wiele darmowych programów do wizualizacji wnętrz. Niektóre z nich oferują naprawdę całkiem wiele możliwości. Pozwalają na tworzenie trójwymiarowych wizualizacji przestrzeni. Umożliwiają wybór kolorów ścian, podłóg i innych elementów wykończeniowych. Posiadają bibliotekę gotowych elementów wyposażenia, takich jak meble, sprzęty AGD, RTV, rośliny itd, które można łatwo dodać do projektu. Dzięki takim programom można samemu, bez konieczności zatrudniania architekta, zaplanować, jak będzie wyglądać mieszkanie. Są one stosunkowo łatwe w obsłudze, więc nawet osoby bez doświadczenia będą potrafiły z nich korzystać. Wiele darmowych programów dostępnych jest też online, czyli nie trzeba ich instalować na komputerze, ponieważ działają bezpośrednio w przeglądarce.

Dla kogo darmowe programy do projektowania wnętrz?

W dzisiejszych czasach nie trzeba być architektem, by móc wykonać prostą wizualizację mieszkania czy ogrodu. Umożliwiają to darmowe programy do projektowania wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że darmowe wizualizacje mają też pewne ograniczenia w stosunku do płatnego i zaawansowanego oprogramowania, takie jak chociażby mniejsza liczba dostępnych funkcji czy ograniczenia w zakresie złożoności projektów.

Darmowe programy do projektowania wnętrz to dobry wybór dla amatorów, którzy chcą tworzyć projekty na własny użytek, np. zaprojektować swoją kuchnię czy salon lub początkujących w zakresie projektowania wnętrz. Korzystając z bezpłatnego oprogramowania, tak naprawdę nie trzeba nic więcej, poza komputerem i dostępem do internetu. Jeśli więc nie jesteś zawodowym architektem, najprawdopodobniej któryś z darmowych programów do aranżacji wnętrz będzie dla Ciebie wystarczający.

Ograniczenia darmowych programów do wizualizacji wnętrz

Jeśli zawodowo zajmujemy się projektowaniem wnętrz i chcemy wykonywać profesjonalne rysunki techniczne oraz wizualizacje na najwyższym poziomie, potrzebujemy dobrego oprogramowania. Wysokiej jakości program do projektowania wnętrz to podstawowe narzędzie w pracy architekta. W tym wypadku darmowe wersje raczej nie spełnią swojej funkcji ze względu na pewne ograniczenia, takie jak:

  • mniejsza ilość funkcji i dostępnych narzędzi (może to obejmować ograniczone możliwości w zakresie dostosowywania kolorów, tekstur czy wykończeń czy brak zaawansowanych opcji renderowania),
  • mniejsza biblioteka zasobów,
  • brak wsparcia technicznego lub mało przejrzysty interfejs, który może nieco rozczarować i ostudzić entuzjazm (niektóre programy, mimo że darmowe, są bardziej skomplikowane w obsłudze i trzeba się z nich wcześniej nauczyć korzystać),
  • ograniczenia w zakresie szczegółowości i dokładności danego projektu,
  • reklamy i ograniczenia licencyjne.

Darmowe programy do projektowania wnętrz – przegląd propozycji

Poniżej przedstawiamy kilka wartych uwagi darmowych programów do projektowania wnętrz:

SketchUp

Popularny program do projektowania SketchUp występuje w dwóch wersjach – płatnej oraz darmowej. Bezpłatna wersja dostępna jest w poziomu przeglądarki, co jest niewątpliwie zaletą, gdyż programu nie trzeba instalować na komputerze. W stosunku do płatnego programu komputerowego posiada ograniczenia, ale do zaprojektowania pokoju w zupełności wystarczy. Podstawową wersję śmiało można więc polecić początkującym osobom lub tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup płatnego oprogramowania, którego używają architekci na całym świecie.

pCon.planner

pCon. planner to bez wątpienia jeden z lepszych darmowych programów do projektowania wnętrz. Ilość dostępnych opcji może na początku przytłoczyć, dlatego warto wcześniej odbyć kurs projektowania przestrzeni w 3d przy pomocy tego programu. Mimo że pCon. planner jest bezpłatny, oferuje szereg funkcji, takich jak tworzenie fotorealistycznych wizualizacji, duża szczegółowość projektów czy bogata biblioteka zasobów. Można go zatem śmiało wykorzystać w profesjonalnych, czy nawet komercyjnych projektach.

Sweet Home 3D

Jest to darmowy program do aranżacji wnętrz, umożliwiający planowanie 2D z możliwością podglądu 3D. Sweet Home 3D może pomóc w planowaniu przemeblowania. Nie ma wielu rozbudowanych funkcji, które znajdziemy w innych programach do projektowania wnętrz, ale na potrzeby domowe może okazać się wystarczający.

Homestyler

Jest to program projektowania wnętrz dostępny w przeglądarce w języku angielskim. Niektóre funkcje programu np. rozdzielczość w 4K występuje tylko w płatnych pakietach. Można jednak z powodzeniem korzystać ze wszystkich funkcji programu, nie wydając przy tym ani złotówki. Zaletą jest duża liczba funkcji, zarówno podstawowych, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych, a pierwszy kontakt z programem jest bardzo intuicyjny, nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w projektowaniu. 

Nie zawsze jest potrzeba inwestowania w drogie oprogramowanie do projektowania wnętrz, aby osiągnąć zadowalające efekty. Darmowe programy to doskonała propozycja dla laików oraz osób, które zaczynają przygodę z projektowaniem wnętrz.

Dla kogo są darmowe programy do projektowania wnętrz?Publikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga ożóg

Kinga Ożóg awansuje na stanowisko Content Marketing Manager 

Agencja nie do ogarnięcia

Agencja Nie Do Ogarnięcia z obsługą social mediów Pracuj.pl