w

PS Vita. Jedna z najbardziej niedocenionych konsol

Ps vita

Historia PS Vita to zarazem historia jednej z największych wpadek w dziejach Sony. Konsola, która miała zdominować rynek mobilnej rozrywki, okazała się spektakularną klapą. Rozczarowujące wyniki sprzedaży miały wiele przyczyn.

Z pewnością nie było wśród nich jednak gier. Tytuły, które ukazały się na tę konsolę robią wrażenie nawet dziś, ponad dziesięć lat po jej premierze. Techniczne możliwości urządzenia jak na początek drugiej dekady XXI wieku również były imponujące. Warto więc z bliska przyjrzeć się temu tematowi i być może wyjąć z dna szuflady zapomnianą Vitę – tym bardziej, że gry na nią nadal są łatwo dostępne. Zapraszamy w nostalgiczną podróż po rynku gier kilkanaście lat temu.

Czemu PS Vita nie odniosła sukcesu?

Konsola zadebiutowała pod koniec 2011 roku jako następca popularnego PlayStation Portable (PSP). Sony pokładało w niej spore nadzieje, chcąc zaoferować graczom platformę z innowacyjnymi funkcjami i imponującą specyfikacją. Początki były obiecujące, a tytuły takie jak Uncharted: Złota Otchłań czy Gravity Rush wygenerowały spore zainteresowanie. Szybko jednak pojawiły się problemy. Na popularność konsoli niekorzystnie wpłynął brak wsparcia ze strony niektórych dużych wydawców, deficyt nowych gier i konkurencja innych platform przenośnych.

PS Vita. Jak grało się kilkanaście lat temu?

Trzeba przyznać, że od strony hardware’owej PS Vita jak na swój czas wypadała naprawdę dobrze. Konsola była wyposażona w 5-calowy ekran dotykowy OLED (lub w LCD w wariancie Slim), który wyświetlał obraz w wyrazistych kolorach i z doskonale oddanymi detalami. Dwa analogowe joysticki oraz przyciski akcji zapewniały precyzyjne sterowanie w grach, a dotykowy panel na tylnej części konsoli dodawał nowe możliwości interakcji. Vita oferowała również obsługę Wi-Fi i Bluetooth, co umożliwiało zarówno rozgrywkę online, jak i wygodne połączenie z innymi urządzeniami. Możliwości urządzenia uzupełniały wbudowana kamera, mikrofon i akcelerometr.

PS Vita – które gry są godne uwagi?

Na PS Vita ukazało się stosunkowo dużo ciekawych tytułów. Na portalach ogłoszeniowych nadal możecie znaleźć sporo ROM-ów z takimi grami jak:

  • Uncharted: Złota Otchłań: dynamiczna akcja, wciągająca fabuła i imponująca oprawa audiowizualna tworzą niezapomnianą przygodę koncentrującą się na poszukiwaniu legendarnego miasta złota;
  • Persona 4 Golden: rozbudowany jRPG z intrygującą fabułą, wciągającymi walkami i ciekawym systemem rozwoju postaci;
  • Killzone Mercenary: ekskluzywna dla Vity strzelanka osadzona w uniwersum Killzone. Wyróżnia się dynamiczną akcją ukazaną z perspektywy pierwszej osoby i ulepszoną sztuczną inteligencją sterującą ruchami przeciwników;
  • Tearaway: urokliwa przygodówka umożliwiająca eksplorację świata zbudowanego z papieru jako posłaniec i wykonywanie kreatywnych zadań.

Mimo upływu lat, PS Vita wciąż pozostaje interesującą platformą. Dostępność interesujących gier, wysoka jakość obrazu i ciekawy – dziś już klasyczny – design czynią z tej konsoli obowiązkowy element kolekcji każdego retro-gamera. Jeśli macie ochotę na nostalgiczną podróż w przeszłość, koniecznie sięgnięcie po tę niedocenioną propozycję Sony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Paszabiceps

Jarosław „paszabiceps” Jarząbkowski bohaterem krótkometrażowego dokumentu

Szukania innej pracy

40 proc. Polek i Polaków wykorzystuje komputer, na którym pracuje, do szukania innej pracy