w

Merchandiser – o kim mowa?

Merchandiser to osoba, która dba o prawidłową ekspozycję towarów w sklepie. W ramach swoich obowiązków rozmieszcza określone produkty, aby wszyscy klienci mieli do nich swobodny i niezakłócony dostęp.

Merchandiser - o kim mowa?
Merchandiser – o kim mowa?

Czym dokładnie się zajmuje i dlaczego jego praca jest tak bardzo ważna z punktu widzenia właściciela firmy? Wyjaśniamy.

Kim jest merchandiser?

Merchandiser to osoba, którą można spotkać w praktycznie każdym supermarkecie. Jest ona odpowiedzialna za efektywną ekspozycję towaru. Może także pracować dla określonego producenta i specjalizować się w poprawnym przygotowaniu atrakcyjnych stanowisk dla promowanych produktów.

Mimo tego, że jednym z podstawowych obowiązków merchandisera jest wykładanie towaru na półki, to jednak zakres jego działań jest znacznie bardziej skomplikowany.

Taka praca wymaga nie tylko wiedzy na temat prawidłowej ekspozycji określonych produktów, ale także spostrzegawczości, kreatywności i pomysłowości. Zwłaszcza w sytuacjach, w których nie sposób zrealizować jednocześnie wytyczne od kilku producentów.

W ramach swoich obowiązków musi także przygotowywać i dbać o aktualność oferty na witrynie sklepowej, na przykład w sklepach odzieżowych. Więcej informacji na temat jego obowiązków można przeczytać także na stronie https://oexcursor.pl/baza-wiedzy/kto-to-jest-merchandiser/.

Dla kogo zawód merchandisera?

Merchandiser to praca dla osób, które dysponują dobrze rozwiniętym zmysłem estetycznym. Niebagatelne znaczenie ma także kreatywność oraz umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Mimo tego, że merchandiser zazwyczaj nie zajmuje się sprzedażą bezpośrednią, to jednak w wielu przypadkach musi umieć doradzić i szczegółowo odpowiedzieć na wszelkie pytania klientów.

Merchandiser sam organizuje swoją pracę w taki sposób, aby móc efektywnie zrealizować wszystkie wytyczne pracodawcy. Dlatego tak ważny jest właściwy plan działania, który musi umieć każdego dnia samodzielnie stworzyć.

Przydaje się także spostrzegawczość w celu wyłapania ewentualnych błędów i pomyłek, a także poważnych nieprawidłowości. W takich sytuacjach potrzebna jest sprawna reakcja.

Pracodawcy wymagają od osoby aplikującej na stanowisko merchandisera między innymi prawa jazdy oraz zaawansowanych technik sprzedaży. Można je zdobyć na przykład na różnego rodzaju kursach i szkoleniach.

Korzystną przesłanką do zatrudnienia danego kandydata będzie także nawet niewielki stopień doświadczenia w określonym sektorze sprzedawanych produktów. Przyda się na przykład znajomość najnowszych trendów oraz zainteresowanie daną branżą.


  1. „Mamo, tato, wolę wodę!” Kampania edukacyjna Żywiec Zdrój
  2. Black Friday 2022
  3. Filip Chajzer, Doda i Małgorzata Rozenek-Majdan z zarzutami UOKiK
Kate moss cosmoss kampania

Warsaw Labs współtworzy markę kosmetyczną Cosmoss by Kate Moss

Mastercard music x pezet x natalia szroeder

Mastercard Music x Pezet x Natalia Szroeder