Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Nowa korona norweska składa hołd morzu

Norweski Bank Centralny zdecydował się nadać banknotom zupełnie nowy wygląd, będący kompilacją pomysłów dwóch studiów projektowych. Na walucie w nowej odsłonie nowoczesność spotyka się z tradycją, świat cyfrowy z analogowym, a wszystkie inspiracje spaja motyw morza.

Twórcy zwycięskiego projektu uznali, że naturę Norwegii i jej mieszkańców najlepiej oddadzą elementy kojarzone z wybrzeżem i morzem, które wyróżniają kraj nie tylko pod względem geograficznymi i estetycznym, ale też leżą u podstaw jego gospodarczego i społecznego rozwoju.

Uznanie banku zdobyły dwa projekty: studia Snøhetta i The Metric System, które postanowiono połączyć. Na graficznej stronie banknotów stworzonej przez pierwsze studio widnieją kształty utworzone z pikseli – cyfrowego języka naszych czasów, które mają kojarzyć się z morzem i wybrzeżem. Ich ułożenie jest nieprzypadkowe i wiąże się ze skalą Beauforta, której używa się do określenia siły wiatru na morzu. Na banknocie 50-koronowym motyw skomponowano z kwadratów ilustrujących lekką bryzę, ale na 1000-koronowym piksele tworzą długie, ostre linie, oznaczające silny wiatr. Po drugiej stronie, zaprojektowanej przez studio The Metric System, znalazły się grafiki inspirowane rycinami, przedstawiające motywy związane z morzem, takie jak ryby, latarnia morska, fale i okręty.

W pierwotnym projekcie Snøhetta po jednej stronie banknotu znajdowały się piksele, a po drugiej czarno-białe zdjęcia z widokiem na morze, wybrzeże czy rybacką łódź. Z kolei The Metric System stworzył projekt w oparciu o ryciny, które pojawiły się na rewersie i awersie banknotów.

Nowe banknoty mają trafić do obiegu w 2017 r.

Projekt studia Snøhetta

Projekt studia The Metric System