w ,

Portrety audio niezwykłych Polek. Już w Storytel

Każda z nich była inna – czasem szokowały, czasem budziły podziw. Zawsze inspirowały. Siedem kobiet, siedem niezwykłych Polek, o których nie zawsze pamiętamy, i siedem dobrze znanych ambasadorek, przypominających ich historie. Posłuchajcie niezwykłych portretów audio, przygotowanych przez Storytel na Dzień Kobiet.

W siedmiu odcinkach serialu audio usłyszymy historie siedmiu niezwykłych Polek. Począwszy od 6 marca, co tydzień w aplikacji Storytel publikowane będą kolejne portrety audio kobiet, które zmieniały polską rzeczywistość. Projekt jest efektem połączenia zamiłowania do dawnych historii i opowieści o życiach kobiet pisarki Weroniki Wierzchowskiej oraz uczczenia przez dziennikarkę Monikę Frenkiel rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom.
Portrety audio niezwykłych polek. Już w storytelPortrety audio niezwykłych polek. Już w storytelPortrety audio niezwykłych polek. Już w storytelPortrety audio niezwykłych polek. Już w storytelPortrety audio niezwykłych polek. Już w storytelPortrety audio niezwykłych polek. Już w storytelPortrety audio niezwykłych polek. Już w storytel
Portrety audio niezwykłych polek. Już w storytel
Zaczęło się od Weroniki Wierzchowskiej, autorki m.in. serialu audio „Pani doktor”, opisującego losy pierwszej polskiej lekarki, Anny Tomaszewicz-Dobrskiej. Gdy przyszło do selekcjonowania bohaterki nowej produkcji, kolejnej wspaniałej Polki, w głowie Marcina Zwierzchowskiego, odpowiedzialnego za projekt Storytel Original, zrodził się pomysł, by wszystkie propozycje przekuć w serial non-fiction, gdzie każdy odcinek skupiałby się na jednej historycznej postaci. Z czasem do projektu dołączyła Monika Frenkiel, która w ramach uczczenia setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych opracowała sto biogramów wyjątkowych kobiet, które kształtowały historię naszego kraju. Wspólnie z ambasadorkami projektu, współczesnymi, niesamowitymi kobietami, które zgodziły się wcielić także w rolę lektorek, wybraliśmy siedem historii Polek, które nie są powszechnie znane, a nam wydały się niezwykle inspirując. Przygotowaliśmy serię „Portretów audio”, które w marcu i kwietniu będziemy publikować w formie audiobooków w naszej aplikacji.
mówi Jakub Barzak, marketing manager, Storytel Polska.
W role lektorek w tym projekcie specjalnym Storytel wcieliły się znane i lubiane Polki, z różnych światów, zaangażowane w działania na rzecz praw kobiet i równości płci. Modelka Marta Dyks; dziennikarka i prezenterka telewizyjna Magda MołekJoanna Jędrzejczyk – utytułowana fighterka, była mistrzyni świata mieszanych sztuk walki organizacji UFC; Maria Sadowska – piosenkarka, a także scenarzystka i reżyserka filmowa; Aleksandra Domańska – aktorka młodego pokolenia; projektantka mody Gosia Baczyńska; i Marta Drożdż – redaktor naczelna polskiego wydania magazynu ”Elle”.  Każda ambasadorka przed nagraniem swojego audiobooka przeszła profesjonalny trening pod okiem doświadczonego lektora, Macieja Jabłońskiego.
Portrety audio niezwykłych polek. Już w storytel
fot. Gosia Turczyńska
Pierwsza historia, której bohaterką jest Narcyza Żmichowska, jest już dostępna na platformie Storytel. Lektorką tego odcinka jest Marta Dyks.
Portrety audio niezwykłych polek. Już w storytel
Narcyza Żmichowska ceniła sobie wolność, była aktywna społecznie i jest uważana za prekursorkę feminizmu w Polsce. Cool kobieta, bezdzietna singielka, nosiła krótkie włosy, paliła papierosy i chodziła do Biblioteki Narodowej, która była zamknięta dla kobiet. Była powieściopisarką i poetką, zwracała szczególną uwagę na rolę kształcenia kobiet, czyli dawanie kobiecie wyboru i prawa do podejmowania świadomych decyzji dotyczących tego, jak ma wyglądać jej życie i rola w społeczeństwie. Narcyza Żmichowska żyła w XIX wieku, ale uważam, że podejmowana przez nią tematyka jest wciąż aktualna, dlatego cieszę się, że mogę przybliżyć jej historię w jednym z portretów audio wydanych przez Storytel. Uważam, że ten projekt dedykowany jest nie tylko kobietom, ale też mężczyznom. Bo świat zbudowany jest na dwóch płciach i bohaterki, których losy przypominamy, odegrały w naszej historii równie ważne role jak niejeden mężczyzna. Warto je poznać.
mówi Marta Dyks
O kim usłyszymy w projekcie Storytel?
Narcyza Żmichowska – powieściopisarka i prekursorka feminizmu w Polsce; Izabela Czartoryska – mecenaska sztuki i założycielka pierwszego muzeum w Polsce; Maria Kwaśniewska – medalistka olimpijska, brała czynny udział w ruchu oporu podczas II wojny światowej; Zofia Kielan-Jaworowska – paleontolożka, odkrywczyni nowego gatunku dinozaurów; Elżbieta Czyżewska – gwiazda filmowa lat 60.; Zofia Stryjeńska – najsłynniejsza artystka polskiego międzywojnia; Jadwiga Piłsudska – polska pilotka, córka Józefa Piłsudskiego.
Seria inspirujących historii, które warto poznać, powstała w ramach Storytel Original. Wszystkie odcinki będą publikowane w aplikacji Storytel w marcu i kwietniu. Fragmenty audiobooków są już dostępne na dedykowanej stronie internetowej  www.portretyaudio.storytel.com, gdzie dowiemy się też więcej o bohaterkach historii i ambasadorkach projektu. Kampanię otwiera specjalna sesja zdjęciowa na łamach najnowszego, kwietniowego wydania magazynu „Elle”.
W ramach promocji projektu Storytel przygotował aż 30 dni darmowego dostępu do całej platformy z audiobookami i podcastami dla wszystkich, którzy skorzystają ze specjalnego formularza rejestracyjnego na www.storytel.pl/portretyaudio 
Poznaj ich historie
Jej historia. Portret audio. Odcinek 1. Narcyza Żmichowska autorka: Weronika Wierzchowska, czyta: Marta Dyks
premiera 6 marca
Narcyza Żmichowska była pierwszą polską działaczką społeczną skupiającą się na walce o prawa kobiet. Dziś niemal zupełnie zapomniana, uważana jest za prekursorkę ruchów feministycznych, pierwszą emancypantkę działającą w wyjątkowo niesprzyjających czasach. Założyła nieformalną organizację kobiecą, a jej działaczki nazwała Entuzjastkami. Prześladowana zarówno przez rodzimych mizoginów, jak i carską policję, rozbudowała konspiracyjną sieć Entuzjastek, obejmującą teren wszystkich zaborów i sięgającą nawet za granicę. Z zawodu guwernantka, stała się wybitnym pedagogiem i autorką podręczników. Zasłynęła także jako utalentowana poetka, aż w końcu, długo po śmierci, uznano ją za najwybitniejszą polską pisarkę pierwszej połowy XIX wieku. Jej historia zaczyna się wraz z końcem Oświecenia i rozpoczęciem się nowej ery.
Jej historia. Portret audio. Odcinek 2. Maria Kwaśniewska autorka: Monika Frenkiel, czyta: Joanna Jędrzejczyk
premiera 8 marca
Maria Kwaśniewska przeszła do historii jako sportsmenka, która utarła nosa Hitlerowi. Oszczepniczka, zdobywczyni medalu olimpijskiego, zawsze pomagała innym – żołnierka AK, która dzięki swojej odwadze uratowała kilkaset osób przed wywózką do obozów koncentracyjnych.
Jej historia. Portret audio. Odcinek 3. Jadwiga Piłsudska autorka: Monika Frenkiel, czyta: Marta Drożdż
premiera 13 marca
Sława polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię dotarła do chyba każdego domu w Polsce. Wszyscy jesteśmy z nich dumni. Ale już mniej osób wie, że w elitarnym RAF-ie latały też Polki. I to na takich maszynach, do których bali się wsiąść najtwardsi mężczyźni. Jedną z nich była Jadwiga Piłsudska.
Jej historia. Portret audio. Odcinek 4. Zofia Stryjeńska autorka: Weronika Wierzchowska, czyta: Gosia Baczyńska
premiera 20 marca
Najbardziej znana polska malarka okresu międzywojennego. Dusza artystyczna, nie dająca się ujarzmić, wybuchowa i niepokorna, ekscentryczna, czasem wręcz szalona, była też samotną kobietą szukającą miłości i zagubioną matką oddzieloną od dzieci. U szczytu popularności uhonorowano ją dziesiątkami nagród, napływającymi szerokim strumieniem z całego świata. Mimo tego cierpiała biedę i żyła na walizkach. Chaotyczna i nieustannie targana emocjami, potrafiła zamienić się w tytana pracy i harować w pocie czoła. Oddana sztuce bez reszty, księżniczka polskiego art deco.
premiera 27 marca
Była jedną z największych polskich uczonych, autorytetem na międzynarodową skalę, legendą światowej paleontologii. Nauka zawdzięcza jej nie tylko wiele odkryć ze świata dinozaurów, ale także wiedzę na temat tego, jak powstawały ssaki. Twarda, silna, pracowita, a jednocześnie ciekawska i inteligentna, była autorką wielu książek i ponad dwustu publikacji naukowych. Jej odkrycia inspirowały między innymi „Park Jurajski” Stevena Spielberga, a jej imię zostało uwiecznione w nazwach dziesiątków prehistorycznych gadów i wymarłych zwierząt – jeśli usłyszymy nazwę Kielanodon, Kielantherium albo Zofiabbatar, wiedzmy, że to na cześć Polki.
Jej historia. Portret audio. Odcinek 6. Elżbieta Czyżewska autorka: Weronika Wierzchowska, czyta: Aleksandra Domańska
premiera 3 kwietnia
Nazywana polską Marilyn Monroe i Cybulskim w spódnicy, pierwsza powojenna gwiazda polskiego kina, aż do swego wyjazdu z Polski pozostawała niedościgniona i bezkonkurencyjna. Kopciuszek, który pojawił się znikąd, by zasiąść na tronie i przez lata błyszczeć w teatrach i kinach. Nie wyobrażała sobie życia poza sceną, była bez reszty oddana aktorstwu. Ostatnią sztukę przygotowywała będąc śmiertelnie chorą i wycieńczoną leczeniem. Można uznać, że nie poddała się do końca i grała do ostatnich chwil, dopóki była w stanie utrzymać kartki scenariusza w ręku.
premiera 10 kwietnia
Pani na Puławach – dziś najczęściej pod tym tytułem się ją wspomina. Z jednej strony typowa przedstawicielka polskiej arystokracji epoki oświecenia, z drugiej w wielu aspektach postać wyjątkowa i oryginalna, wybijająca się ponad współczesne jej kobiety. W młodości zasłynęła jako kochanka wielkich tego świata, z czasem przeistoczyła się w troskliwą matkę, a przede wszystkim zapaloną patriotkę i jedną z pierwszych kobiet, które zostały działaczkami politycznymi. Była pisarką i podróżniczką, urządzała ogrody i budowała imponujące rezydencje, dbała o poddanych i fundowała im domy oraz szkoły. Najbardziej jednak zasłynęła jako kolekcjonerka sztuki i pamiątek historycznych, założycielka pierwszego polskiego muzeum. Zawdzięczamy jej ocalenie wielu narodowych pamiątek i założenie największej kolekcji dzieł sztuki pozostających w polskich rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Marcin dorociński wwf

Marcin Dorociński zwraca uwagę na problem ochrony naszej planety w spocie Fundacji WWF Polska

Dzień kobiet

Ewolucja Dnia Kobiet. Od „dobrotliwego seksizmu” i pustych gestów do kobiecej solidarności [badanie]