w

Pochwały w pracy to często za mało. Świetną formą gratyfikacji są natomiast prezenty

Prezenty dla pracowników
prezenty dla pracowników

Zaangażowani pracownicy, którzy czują się docenieni, będą wykonywać swoje działania lepiej i efektywnie. Sprawią też, że biuro zmieni się w miejsce, w którym nie tylko się pracuje, ale też dobrze spędza czas. I choć w dużej mierze to od innych współpracowników zależy atmosfera w pracy, to nie ma co ukrywać, że również szef, który potrafi docenić wysiłki i pochwalić za sukcesy ma wpływ na to, jak inni czują się w biurze. Pochwały jednak nie zawsze są dostateczne, dlatego warto stosować także prezenty dla pracowników.

Czy prezenty dla pracowników to najlepsza forma gratyfikacji?

Oczywiście pracownika można nagradzać także w inny sposób niż poprzez prezenty. Najprostszym sposobem wydaje się pochwała. Te osoby, których ciężka praca zostaje doceniona, chętniej podejmują kolejne wyzwania i wykazują większe zaangażowanie. Z drugiej strony chwalić jest łatwo. I choć słowa uznania pracownik na pewno doceni, to czasem warto zastosować inne sposoby wpływające na motywację pracowników. Wprawdzie są jeszcze premie czy awanse, ale to już raczej nagrody przewidziane dla wybitnych osiągnięć.

Tę lukę świetnie uzupełniają więc prezenty dla pracowników. Tam gdzie pochwała słowna to według pracodawcy za mało, taki prezent idealnie zdaje egzamin. Co więcej, jest to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko jako nagroda za konkretne działanie, ale i jako sposób na budowanie silniejszych więzi w firmie. Prezenty można bowiem wręczać także z okazji świąt, jubileuszy czy urodzin. Odpowiadając tym samym na pytanie z nagłówka, prezenty dla pracowników nie są najlepszą formą gratyfikacji, bo żadna z wymienionych opcji nie jest. Najlepiej egzamin zdaje łączenie tych rozwiązań. I właśnie dlatego z prezentów nie warto rezygnować.

Co wręczać pracownikom?

Skoro wiadomo już, że warto wręczać pracownikom prezenty, to pozostaje jeszcze pytanie, co takiego powinni dostawać. Tutaj nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Rozwiązań jest naprawdę sporo. Można zainspirować się propozycjami w internecie albo sięgnąć po pewne sprawdzone sposoby takie jak:

 • Gadżet związany z pracą – gdy pracodawca chce rozwijać firmę dzięki utalentowanym pracownikom, nagradzać ich za wysiłki w pracy czy całokształt działań, może pomyśleć o umileniu im tej pracy na przyszłość. Na przykład poprzez wręczenia organizera czy planera albo innych gadżetów przydatnych przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
 • Kubek z nadrukiem – wręczanie kubka często nie robi dobrego wrażenia. Wydaje się, że jest to tego rodzaju prezent, który kupuje się, gdy nie ma pomysłu na nic innego. Trochę inaczej jest jednak w przypadku prezentu dla pracownika. W biurze większość osób stale pije kawę czy herbatę. Używa do tego własnego kubka przyniesionego z domu lub tych udostępnianych przez pracodawcę. Warto więc sprawić, by pracownik miał w biurze coś tylko swojego i czuł się w nim bardziej zadomowiony. Można więc zamówić kubek z jego zdjęciem, cytatem nawiązującym do jego pracy czy nawet – jego ulubioną postacią z filmu.
 • Personalizowane zestawy – oczywiście prezentem robiącym największe wrażenie będzie taki dostosowany do zainteresowań czy osobowości pracownika. W dużych biurach trudno jednak o tak dobrą znajomość wszystkich zatrudnionych. I choć można zasięgnąć rady wśród innych współpracowników, to jest jeszcze alternatywa – kompromis między bezosobowymi prezentami a tymi zupełnie osobistymi, czyli personalizowane zestawy. Wiele firm oferuje na przykład zestawy ekskluzywnych słodyczy pakowanych w drewniane skrzynki, na których można umieścić imię pracownika czy dedykację. Zresztą takich rozwiązań jest naprawdę mnóstwo – niektóre firmy oferują na przykład spersonalizowaną kawę ze specjalnie zaprojektowaną etykietą. Pracownik na pewno doceni fakt, że prezent został przygotowany właśnie z myślą o nim.
 • Słodycze i inne przysmaki – sprawdzonym prezentem zawsze jest także kosz słodyczy czy różnego rodzaju przekąsek. Ładnie zapakowany robi wrażenie. Można dołączyć też do niego na przykład dobrą kawę czy herbatę. Świetnie sprawdzą się także inne tego typu zestawy takie jak kosze zawierające lokalne przysmaki czy zestaw alkoholi.
 • Karty podarunkowe – dobre prezenty dla pracowników to także takie, w których pozostawia się im wybór. Można więc na przykład zdecydować się na kartę podarunkową do ulubionego sklepu. W ten sposób pracownik będzie mógł wybrać coś, co naprawdę mu się spodoba i na pewno będzie zadowolony z prezentu. Równie dobrze sprawdzi się też inwestowanie w doświadczenia i podarowanie pracownikowi vouchera na przykład na degustacje alkoholi.

Zobacz też:

Czym zajmuje się copywriter?

Dlaczego wartościowy lead jest cenniejszy niż złoto?

 

 

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  E-commerce

  Nie wracamy do e-sklepów, które ładują się zbyt wolno

  Jak zostać youtuberem

  5 rzeczy, o których powinien pamiętać każdy początkujący youtuber