w

Zaangażowanie, satysfakcja i lepsza atmosfera w pracy, czyli dlaczego warto wręczać prezenty pracownikom

Zalety prezentów dla pracowników
zalety prezentów dla pracowników

Firma to nie tylko marka i produkty, ale przede wszystkim ludzie. To od nich zależy atmosfera w pracy, a więc i to jak pracuje się całemu zespołowi. Ich zaangażowanie przekłada się natomiast na większe zyski. W firmie, do której przychodzi się nie tylko, by pracować, ale także by spędzać czas z innymi ludźmi odczuwa się większą satysfakcję z pracy i chętniej podejmuje się nowe wyzwania. Dobre relacje w firmie zależą jednak nie tylko od samych zatrudnionych. Duże znaczenie ma także szef, który potrafi docenić starania i osiągnięte sukcesy. Niekoniecznie musi jednak ograniczać się do pochwał czy awansów. Liczne zalety prezentów dla pracowników sprawiają, że jest to równie skuteczny sposób gratyfikacji.

Czemu prezenty dla pracowników są ważne?

Gdy mowa o prezentach firmowych, większość osób wyobraża sobie zupełnie nieprzydatne gadżety z nadrukowanym logo, podobne do gadżetów promocyjnych, jakie otrzymują klienci. Trudno oczekiwać, że obdarowany takim prezentem pracownik będzie zachwycony. Prędzej ciśnie go w kąt szuflady i zupełnie o nim zapomni.

Cały sens prezentów dla pracowników polega jednak na tym, by nie czuli, że do pracy chodzą tylko wykonać swoje obowiązki, ale że są lubiani jako ludzie i że ich wysiłki zostały docenione. Tutaj sprawdzają się więc prezenty bardziej przemyślane – na przykład z nadrukowanym imieniem albo nawet ściśle odpowiadające zainteresowaniom danej osoby. W przypadku wielkich firm oczywiście trudno o tak dobrą znajomość każdego pracownika. Wtedy sprawdzają się pewne opcje uniwersalne jak kosze ze słodyczami czy alkohol. Takie prezenty, mimo że nie spersonalizowane, wywołują miłe uczucia i sprawdzają się o wiele lepiej niż akcesoria biurowe czy kubki z firmowym logo.

Jakie są zalety prezentów dla pracowników?

Skoro wiadomo już, jakie prezenty najlepiej dawać, to pozostaje jeszcze pytanie – czy to w ogóle ma sens? Nie jest tajemnicą, że każdy lubi czuć się doceniony. Trudno wyobrazić sobie firmę, do której pracownicy przychodzą, wykonują swoje obowiązki w całkowitym milczeniu, a potem wracają do domu i dopiero zaczyna się ich prawdziwe życie. W takiej pracy trudno czuć się dobrze, a to nie pozostaje bez wpływu na efekty i zaangażowanie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy pracownik ma zgrany zespół i kolegów, z którymi może rozmawiać nie tylko na tematy związane ściśle z pracą. Ale znajomi to jedno, pozostaje jeszcze kwestia szefa. Nawet przy dobrej atmosferze trudno dawać z siebie wszystko, jeśli wysiłki nigdy nie zostają docenione. To się pracownikowi po prostu nie opłaca – skoro tak czy tak nie dostanie pochwały, to po co ma się nadmiernie angażować? W odniesieniu do wszystkich tych kwestii można więc wymienić 4 główne zalety prezentów dla pracowników:

  • Umacnianie więzi – wprawdzie zbudowanie silnych relacji ze współpracownikami zależy od ich charakterów. Osobną kwestią są jednak relacje z szefem. Pracownicy, dla których szef nie jest tylko zdystansowanym człowiekiem znajdującym się wyżej w hierarchii i wydającym kierownicze polecenia, chętniej spędzają czas w pracy i wykazują zaangażowanie. Oczywiście nie oznacza to od razu, że trzeba stawać się ich przyjacielem. Zbyt zażyłe kontakty też mogą negatywnie wpłynąć na pracę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by szef nie tylko wymagał, ale też doceniał pracowników. I to nie tylko jako sprawnie działające trybiki w firmie, ale także jako ludzi.
  • Większe zaangażowanie – takie docenianie przekłada się z kolei na większe zaangażowanie. Wielu pracowników przechodzi wypalenie zawodowe. Zauważanie ich starań to sposób, by tego uniknąć. Oczywiście nie wszystko zależy od tego, jak pracownik czuje się w pracy i czy widzi, że jego wysiłki są doceniane. Nie ma jednak co ukrywać, że mając świadomość, że jego praca jest zauważalna, jest mniej narażony na wypalenie zawodowe. Świąteczne prezenty dla pracowników, prezenty urodzinowe czy nagrody za wypracowanie konkretnych wyników, sprawia, że czują się ważni i chętniej podejmują kolejne wyzwania.
  • Większa satysfakcja – a skoro już mowa o widocznych efektach pracy, to chyba nikt nie lubi wykonywać obowiązków, które wydają się nie mieć większego sensu. W pracy spędza się znaczną część życia. Trudno więc czuć satysfakcję z wykonywanym zadań, gdy wychodzi na to, że średnio 40 godzin tygodniowo to tylko strata czasu. Z większą satysfakcją z pracy nieodłącznie związane są dwie powyższe zalety prezentów dla pracowników, a więc mocniejsze więzi i większe zaangażowanie. Tam, gdzie pracownik czuje się częścią większej całości i gdzie ma poczucie, że wysiłek rzeczywiście się opłaca, będzie też bardziej zadowolony z efektów i zyska większą chęć do dalszego działania.
  • Sposób na docenienie sukcesów – oczywiście prezenty można wręczać pracownikom nie tylko z okazji świąt czy urodzin. To także świetny sposób, by nagrodzić ich za ciężką pracę. Może pracownik właśnie zdobył ważnego klienta albo ukończył wymagający projekt, który przyniósł firmie zyski? W takim wypadku słowna pochwała to trochę za mało, a nie zawsze takie dokonania można nagrodzić awansem. I tutaj właśnie dobrym pomysłem może być właśnie prezent.

Zobacz też:

Pochwały w pracy to często za mało. Świetną formą gratyfikacji są natomiast prezenty

Agencja PR – czym się zajmuje?

Jakie narzędzia marketingowe warto zastosować w relacjach B2B?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KERRIS dla klientów BNP Paribas Bank Polska

Zalety influencer marketingu

Największe zalety influencer marketingu, czyli dlaczego warto współpracować z wpływowymi osobami