w , ,

Search Generative Experience: Content marketing i SEO w erze AI

Search generative experience

Sztuczna inteligencja utrzymuje swoją pozycję jako kluczowy temat w sektorze marketingu treści i optymalizacji dla wyszukiwarek kolejny rok z kolei, i przewiduje się, że jej znaczenie nie zmniejszy się w 2024 roku. Specjaliści ds. zarządzania treścią i optymalizacji SEO, zajmujący się strategiami marketingowymi i pozycjonowaniem witryn, powinni kontynuować śledzenie postępów w dziedzinie AI. Szczególną uwagę warto zwrócić na Search Generative Experience (SGE), innowacyjne narzędzie, które ma potencjał do zrewolucjonizowania metod wyszukiwania informacji online. Jakie inne wyzwania mogą pojawić się w branży w roku 2024? Jakie trendy będą miały wpływ na codzienną pracę? Odpowiedzi na te i więcej pytań udzielą eksperci z

WhitePress

.

Trendy w content marketingu na 2024 rok

Z badań przeprowadzonych przez Content Marketing Institute wynika, że aż 72 proc. content marketerów wykorzystuje sztuczną inteligencję w procesie tworzenia treści. AI służy przede wszystkim do generowania nowych pomysłów (51 proc. wskazań), researchu tematów i fraz kluczowych (45 proc.) oraz tworzenia wersji roboczych tekstów (45 proc.). W Internecie będzie pojawiało się coraz więcej treści stworzonych przy użyciu technologii AI. Co to oznacza dla content managerów?

W obliczu rosnącej ilości treści generowanych przez sztuczną inteligencję, elastyczność, nieszablonowość i innowacyjne podejście są niezbędne do wyróżnienia się. Jedynie przez adaptację i kreatywne wykorzystanie nowych narzędzi możemy przełamać monotonię i nadmiar generowanego automatycznie contentu, co jest kluczowe dla sukcesu w branży content marketingowej w roku 2024 – mówi Joanna Godzic, Customer Service Team Leader, WhitePress.

Jak wskazuje Anna Halama-Flisowska, efektywność działań content marketingowych będzie zależała również od tego, czy treść będzie autentyczna i ekspercka.

Content managerowie będą częściej wykorzystywali metody uwiarygodniające tworzoną treść w celu budowania autorytetu marki. Powoływanie się na badania i raporty, pozyskiwanie i cytowanie wypowiedzi ekspertów – wszystko to będzie miało coraz większe znaczenie nie tylko w kontekście budowania zaufania odbiorców, lecz także dla wskaźnika E-E-A-T, na bazie którego Google ocenia jakość stronywyjaśnia Anna Halama-Flisowska, Marketing Team Leader, WhitePress.

Wyzwania 2024 dla branży content marketingowej

Intensywny rozwój AI wpłynie na jeszcze większe znaczenie personalizacji treści. Z raportu Content Marketing Institute wynika, że ponad połowa specjalistów (57 proc.) za kluczowe wyzwanie w najbliższych latach uznaje tworzenie treści dopasowanej do odbiorców. To nowość w odniesieniu do poprzednich edycji badań, w których najczęściej wskazywaną opcją było zapewnienie wystarczającej ilości contentu.

Stojąc przed wyzwaniem, jakim są kolejne aktualizacje algorytmów wyszukiwarek i platform społecznościowych, kluczową strategią okazać się może niestandardowe wykorzystywanie różnorodnych formatów i kanałów, takich jak wideo na TikTok czy podcasty, aby skutecznie angażować odbiorców. Kluczowym elementem jest tutaj personalizacja treści. Dostosowując modele językowe oparte na dużych zbiorach danych (LLM) do naszych specyficznych potrzeb, możemy tworzyć bardziej ukierunkowane i relewantne treściwyjaśnia Joanna Godzic.

Tworzenie treści i strategii content marketingowych będzie wymagało od branży dużej elastyczności. A to m.in. za sprawą wcześniej już wspomnianych częstych zmian algorytmów oraz czynników wpływających na ocenę treści przez Google. – Dlatego też w najbliższej przyszłości będą wygrywać ci, którzy zamiast opierać się zmianom, nauczą się na nie szybko reagować. Między innymi z tego względu stworzyliśmy AI Media Planner, który ma na celu ułatwić dystrybucję contentu i wybór odpowiednich portali czy pozwolić na generowanie wytycznych dla copywriterów przez sztuczną inteligencję. Co więcej, narzędzie to dzięki zbieranym danym pozwala odpowiednio optymalizować działania content marketingowe i SEO, a to jest obecnie kluczowe dla każdego marketera dodaje Anna Halama–Flisowska.

Trendy SEO 2024 również pod znakiem AI 

Od dnia premiery ChatGPT specjaliści zastanawiali się, jak wyszukiwarki zareagują na automatycznie generowane treści. Mimo że lider z Mountain View na swoim oficjalnym blogu potwierdził, że systemy będą zwracały uwagę na jakość i przydatność treści, a nie sposób jej powstania, specjaliści nadal nie są zgodni w tym temacie. Co z tego wynika?

Jednym z kluczowych trendów w obszarze SEO w najbliższej przyszłości będzie intensyfikacja działań przeciwko spamowi “treściowemu’, szczególnie w kontekście rosnącego wykorzystania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Wraz z popularyzacją i rozwojem tych technologii, już dziś obserwujemy, jak Internet obrasta w treści generowane automatycznie. Wyzwaniem dla wyszukiwarek będzie zatem nie tylko identyfikacja i eliminacja nienaturalnych linków (jak to miało miejsce w poprzednich latach), ale również efektywna ocena jakości treści, bez względu na ich pochodzenie – dodaje Agata Gruszka, International SEO Manager, WhitePress.

Jakie wyzwania przyniesie branży SEO 2024 rok?

Jak wskazuje Dominik Fajferek, Head of SEO w SEM House, w 2024 roku eksperci będą musieli zwrócić szczególną uwagę na Search Generative Experience (SGE).

Największym wyzwaniem dla branży SEO będzie optymalizacja pod generatywne wyniki wyszukiwania. Aktualnie nie mamy za dużo pewnych informacji na temat sposobu optymalizacji stron pod SGE, a to kluczowa wiedza – w końcu właśnie te wyniki będą się wyświetlać pomiędzy Google Ads a wynikami organicznymi. Wyniki organiczne mogą stracić sporo ruchu ze względu na niższe umiejscowienie w interfejsie. Sytuacja jest tu bardzo podobna do Direct Answer – użytkownik przy krótkich zapytaniach bez intencji transakcyjnej zapewne nie wejdzie na żadną stronę tłumaczy Dominik Fajferek, Head of SEO w SEM House.

Ważnym elementem strategii SEO w 2024 roku może okazać się budowanie zaplecza SEO za pomocą mediów społecznościowych. Choć linki z social mediów nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, to warto wykorzystać ich potencjał. Udostępniając link w biogramie czy w instastories, możemy zwiększyć liczbę odwiedzin strony internetowej, a także budować świadomość marki wśród użytkowników. 

Co jeszcze czeka nas w 2024 roku?

Duże znaczenie dla branży będą miały m.in. optymalizacja treści pod kątem wyszukiwania głosowego, wpływ regulacji prawnych na funkcjonowanie wyszukiwarek oraz pojawianie się nowych wskaźników stron internetowych (CWV). Przykładem tego ostatniego jest INP – wskaźnik, dzięki któremu użytkownicy będą mogli liczyć na jeszcze szybsze interakcje ze stroną.

Podsumowując, w 2024 roku trendy i wyzwania branży content marketingowej i SEO będą wynikały bezpośrednio lub pośrednio z rozwoju AI i wdrażania przez największych graczy nowych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Według badania przeprowadzonego przez WhitePress międzynarodowi eksperci są dobrej myśli – aż 7 na 10 osób uważa, że SEO nadal będzie się rozwijać mimo polityki Google.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marek lenz publicis groupe

Marek Lenz jako Chief Technology Officer w Publicis Groupe

X-kom partnerem technologicznym kanału zero

x-kom partnerem technologicznym Kanału Zero