w

Zaopiekuj się rzeką – muzyczny apel WWF Polska w obronie polskich rzek

Kampania wwf

Zespół Rezerwat oraz Fundacja WWF Polska stworzyli niezwykły teledysk oraz nową aranżację hitu sprzed lat – „Zaopiekuj się mną”. Na pierwszy rzut oka w nowym teledysku widzimy niezwykły krajobraz rzeki Świder oraz tajemniczą rusałkę z wiankiem na głowie. Przekaz utworu jest jednak gorzki – piosenka ma za zadanie zwrócić uwagę na fakt, że nasze polskie rzeki „wysychają” i „dławią się” z winy destrukcyjnej działalności człowieka.

 

Utwór ma zachęcić do dołączenia do programu Zaopiekuj się rzeką realizowanego przez Strażników Rzek WWF, w którym każdy może zostać opiekunem wybranej rzeki i działać dla jej dobra. Zgłoszenia do programu można dokonać na stronie straznicy.wwf.pl. Autorem scenariusza i producentem teledysku jest Oskar Marciniuk. Premiera teledysku w internecie w poniedziałek, 23 września.

W Polsce znajduje się 150 tysięcy kilometrów rzek. Szacujemy, że ok 20-25 proc. to rzeki, które nie zostały w ogóle przekształcone przez człowieka lub zostały zmienione w niewielkim stopniu. Jedynie 15 tys. kilometrów rzek znajduje się w dobrym stanie.

„Zdrowa, naturalna rzeka może nas uchronić przed skutkami katastrofy ekologicznej” – przypomina Zofia Pawelska z Fundacji WWF Polska. „Rzeki w naturalnej postaci, pełnią niezwykle istotne funkcje ekosystemowe. Z jednej strony zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i inne surowce pochodzenia roślinnego – np. drewno, a z drugiej strony pomagają w zmniejszeniu dotkliwości zmiany klimatu – przeciwdziałają powstawaniu susz i powodzi oraz wspierają samooczyszczanie się wody” – dodaje Zofia Pawelska.

Kampania wwf

Fundacja WWF od lat apeluje o pilne i skuteczne wdrożenie prawa w zakresie zapewnienia dobrego stanu wód słodkowodnych w Polsce. Aby móc skutecznie chronić rzeki fundacja stworzyła – w ramach grupy wolontariuszy Strażnicy Rzek WWF – program Zaopiekuj się rzeką. Jego celem jest ochrona najcenniejszych odcinków małych i średnich rzek w Polsce, z pomocą i zaangażowaniem społeczeństwa.

Każdy, kto zostanie opiekunem konkretnego odcinka rzeki zobowiązuje się do przeprowadzenia w ciągu roku czterech monitoringów, organizacji akcji sprzątania śmieci, a także interwencji w urzędach w sytuacji, gdy planowane będą niepokojące inwestycje. Program działa na zasadach wolontariatu i jest bardzo ważny z punktu widzenia ochrony polskich rzek, gdyż pozwala na kontrolowanie ich stanu oraz szybkie reagowanie w razie potrzeby.

Więcej informacji: straznicy.wwf.pl

Andrzej Adamiak spersonifikował rzekę

Rzeka w teledysku przybiera postać rusałki, którą widz podgląda w dzikich i tajemniczych okolicznościach przyrody. Skupienie na detalach krajobrazu z rzeką w roli głównej, podkreśla kulturowe znaczenie naturalnej rzeki na przestrzeni lat historii i obyczajów. Autorzy piosenki i teledysku udzielają rzece głosu: „Wokół mnie gorąco”, „Zaopiekuj się mną, nawet gdy nie będziesz chciał.”

 „Gdy Fundacja WWF Polska zgłosiła się do nas z propozycją stworzenia remake’u naszego utworu, od razu się zgodziliśmy. Ja osobiście uwielbiam spacery nad rzeką, niejednokrotnie takie obcowanie z przyrodą było dla mnie ukojeniem, ale przede wszystkim wielką inspiracją do tworzenia. Ja jako artysta, nie wyobrażam sobie, że widoki dzikiej rzeki mogłyby zniknąć bezpowrotnie” – mówi lider zespołu Rezerwat – Andrzej Adamiak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowe rzeki – recepta na zmianę klimatu [kampania społeczna wwf]

Zdrowe rzeki – recepta na zmianę klimatu [kampania społeczna WWF]

Event firmowy

7 kroków do udanego eventu firmowego