w ,

O bitcoinach słów kilka… czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?
Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty? Kryptowaluty wyrastają w wirtualnym świecie jak grzyby po deszczu. Cechuje je niezależność, brak kontroli zewnętrznej oraz wolność i swoista uniwersalność. Podczas gwałtownych czasów gospodarczych, w których kursy walut szaleją, inwestorzy i przedsiębiorcy odnaleźli ostoję i spokój… jest nim inwestycja w bitcoiny.

Zaawansowane rozwiązania techniczne i coraz nowsze odkrycia naukowe, które przyczyniają się do prawdziwej rewolucji świata, w którym przyszło nam żyć, są zbiorczo określane mianem nowych technologii. Ich najbujniejszy rozwój można obserwować w takich dziedzinach nauki, jak biotechnologia, farmacja, fizyka jądrowa, medycyna, robotyka czy, jakże silnie rozwijająca się i wpływająca na coraz więcej aspektów naszego życia, informatyka. Przy takim tempie rozwoju wcale nie tak odległą wizją wydaje się wprowadzenie, znanej z filmów si-fi, sztucznej inteligencji. Ostatnimi czasy całkowitym przełomem stały się kryptowaluty. Czym jest to novum technologiczne?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta (czyli inaczej waluta kryptograficzna) to system księgowy, który przechowuje wiedzę o stanie posiadania w pewnych umownych jednostkach. Choć, póki co, przeciętny Kowalski ma o nich niewielkie pojęcie, to użytkownicy i posiadacze kryptowalut są przekonani o ich wyższości nad tradycyjnymi, realnymi walutami.

Kryptowaluty działają na zasadzie wirtualnych pieniędzy

Można za ich pośrednictwem regulować koszty transakcji, co więcej odbywa się ono elektronicznie, bez pośredników, wyłącznie między właścicielem „portfela” (do którego dostęp jest możliwy poprzez aplikacje na smart fonie lub komputer), a kontrahentem.

Wyższość takich „pieniędzy” polega głównie na tym, że transakcje nimi dokonywane nie są nadzorowane przez żaden system – w związku z czym, przykładowo organy skarbowe nie dowiedzą się o sprzedaży dużej liczby jednostek kryptowaluty, co jest regulowane, sprawdzane i zgłaszane w przypadku obrotu bankowego pełnoprawnych walut.

Z tego samego powodu komornik nie może zająć tych dóbr. Wymiana transakcji, ich rozliczanie i autoryzowanie odbywa się poprzez sieć połączonych komputerów użytkowników systemu i to tam gromadzone są informacje o stanie posiadania w danym portfelu, unikalnych kodach przypisanych danej jednostce płatniczej, którą nastąpiło uregulowanie (ten jednostkowy kod uniemożliwia kopiowanie kryptowalut, a także ich wtórny obrót). Absolutnie kluczowym skojarzeniem przy mowie o walutach przyszłości, jest słowo WOLNOŚĆ i BRAK OGRANICZEŃ. Gwarantuje je brak udziału żadnego systemu bankowego, brak wpływu polityków, kontroli krajowych lub instytucji finansowych.

Czym są kryptowaluty?
Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta Bitcoin

Jedną z najpopularniejszych kryptowalut jest tzw. bitcoin, jego symbol to BTC. Czy jest pieniądzem idealnym? Najbardziej popularna kryptowaluta została ogłoszona w 2008 roku przez Satoshiego Nakamoto (prawdopodobnie to nick internetowy, pseudonim) – kim jest nie do końca wiadomo, choć poszczególni przedsiębiorcy chętnie przyznają się do stworzenia bitcoina, jedna na to nie mają żadnych dowodów. Istnieje hipoteza mówiąca, że pod tym Nickiem kryje się cała grupa naukowców z różnych branży. Jednak jak jest naprawdę? być może nie dowiemy się, choć to chyba nie jest najistotniejsze w całej kwestii…

Idea wykreowania kryptowaluty przypadła do gustu wielu osobom, choć jego wartość początkowo wcale nie napawała optymizmem…jednak już w szczycie jego popularności był warty ponad 100 raz więcej niż podczas wprowadzenia go do obrotu. Wracając do właściwości bitcoina warto wspomnieć o tym, że BTC to nie tylko pieniądz, z który można przeprowadzać transakcje.

Czym są kryptowaluty?

Owszem, jest niezwykle często do tego używany, lecz prócz tej właściwości, jego użytkownik może go dowolnie „zamienić”, „zaprogramować” tak, by był odpowiednikiem eurocenta, by reprezentował udziały w spółce, kredyty, a nawet.. głos w wyborach! Ograniczeniem bitcoinów, jest to, że ich liczba jest stała, wynosi 21 milionów, co również wpływa na ograniczoną liczbę jego użytkowników oraz na jej stabilność, brak inflacji.

Choć bitcoin staje się z dnia na dzień coraz silniejszy, w wielu krajach zostaje uznany za pełnoprawną walutę, coraz więcej przedsiębiorców i kupców akceptuje go jako środek płatniczy, to nie jest on w Polsce, póki co, bardzo popularny i rozpowszechniony. Ale kto wie, co przyniesie przyszłość…


  1. Czym jest Bitcoin? Jak zacząć używać kryptowalut?O bitcoinach słów kilka… czym są kryptowaluty?

  2. Słowniczek krypto

  3. Producent kultowych gier z lat 70. stworzył własną kryptowalutę

  4. Kubełek KFC za Bitcoina

4 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Kamil stoch z kampanią #kaskdlamistrza

    Kamil Stoch z kampanią #kaskdlamistrza

    Starcom logo

    Starcom wygrywa przetarg na obsługę mediową firmy Maspex