in

Jak zarabiać na swojej pasji? 12 porad od Pomagam.pl LIVE

Jak zarabiać na pasji

Nie trzeba mieć miliona followersów, by przekuć swoją pasję w źródło dochodu. Wystarczy już tysiąc zaangażowanych odbiorców, którzy cenią Twoją pracę. Jak to zrobić? Sprawdź 12 praktycznych wskazówek od Pomagam.pl LIVE – serwisu do przekazywania napiwków twórcom.

67% twórców posiada od 1 do 10 tysięcy obserwujących (według raportu Linktree), a milion lub więcej – niecały 1%. Jednym z największym wyzwań tego rynku jest monetyzacja – prawie 60% początkujących jeszcze nie zarabia na swojej działalności. Jak zatem zacząć? Podpowiadamy!  

Znajdź swoją niszę 

Internet to obecnie tysiące światów, które istnieją równolegle. W każdym z nich jest jeszcze mnóstwo przestrzeni i wręcz niekończący się popyt na nowe treści. Mechanizmem tych światów rządzą algorytmy, a ich celem jest jak najlepsza personalizacja, by wyświetlany content był dopasowany do odbiorcy. O wiele łatwiej to zrobić, działając na sprecyzowanych kategoriach i zainteresowaniach niż szukając na oślep. 

Jak zatem “współpracować” z algorytmami Facebooka, Instagrama, YouTube’a czy TikToka, by ułatwić sobie start? Zamiast dążyć do mainstreamu, określ i sprecyzuj dobrze swoją niszę na przykład:

  • nauka języka angielskiego – postaw na business english dla wybranej branży 
  • kanał podróżniczy – zdecyduj się na np. lifehacki i przydatne wskazówki w trasie
  • profil kulinarny –  wybierz konkretną dietę np. wegańską    

W ten sposób sukcesywnie budujesz swoją pozycję oraz trafiasz do bardziej wartościowych odbiorców, którzy są gotowi zapłacić za Twoją aktywność. Wystarczy mieć już 1 tysiąc followersów, by zacząć zarabiać. Pamiętaj, że pieniądze są bardziej wartościowe od pustych wyświetleń, przychód jest lepszy od liczby followersów, a viral niekoniecznie może przełożyć się na biznes.   

Poznaj dobrze swoją grupę docelową 

Nikt nie kupi ani nie zaobserwuje tego, czego nie potrzebuje. Dlatego sprawdź, z jakimi wyzwaniami zmagają się Twoi potencjalni odbiorcy oraz co możesz zrobić, by na nie odpowiedzieć. Szukaj luki, która nie została jeszcze wyeksploatowana i wypełnij ją. 

Jak możesz to zrobić? Sprawdź inne profile o podobnej tematyce lub grupy np. na Facebooku czy Discordzie. Wejdź w sekcję komentarzy i zobacz, na jakie tematy trwają tam dyskusje. Uczestnicz w nich i skontaktuj się z wybranymi osobami.

W ten sposób Twoje treści będą dostosowane do grupy docelowej. Nie bój się wyznaczać trendów opartych na realnych potrzebach Twoich odbiorców i stań się liderem opinii wśród swojej społeczności. 

Zadbaj o przejrzystą komunikację 

Gdy mamy kilka sekund na przyciągnięcie uwagi użytkownika, prostota jest nadal w cenie – szczególnie w komunikacji. Jeśli Twoje treści będą niezrozumiałe, nikt się nimi nie zainteresuje, nie zaobserwuje profilu, nie zapłaci – Twoje kilka sekund stracone. 

Co zatem zrobić? Sprawdź 5 krótkich rady od Pomagam.pl LIVE:

  • Zwróć uwagę na opisy/bio w social mediach. Czy można z nich wyczytać, czym się zajmujesz? 
  • Pamiętaj o słowach kluczowych w opisach. Coraz więcej platform (w tym np. TikTok) są zoptymalizowane pod kątem SEO i działają coraz bardziej jak wyszukiwarka.
  • Pisz językiem korzyści bezpośrednio skierowanym do Twojego odbiorcy. Nie zapominaj o call to action (wezwanie do działania). 
  • Używaj stylu przybliżonego do języka mówionego, czyli stosuj proste zdania, unikaj strony biernej i trudnego słownictwa.
  • Pisz treściwie – prosto i na temat. Wiedzę specjalistyczną przekazuj w “strawny” sposób. Sztuką nie jest wplatanie trudnych słów, ale przedstawienie skomplikowanego tematu tak, by był zrozumiały dla każdego. 

Zdobywaj i rozwijaj społeczność 

Reach (zasięg) i engagement (zaangażowanie) – o te dwie rzeczy dbaj równocześnie. Pozyskuj aktywnie nowych obserwatorów i dbaj o ich rosnące zaangażowanie. Buduj sukcesywnie wokół swoich profili społeczność fanów, którą będziesz w stanie monetyzować. 

Jak zadbać o reach i engagement? To zależy od platformy oraz algorytmów, jakie obecnie funkcjonują, a te zmieniają się dynamicznie (m.in. ze względu a rozwój AI). Dlatego najlepiej obserwować branżowe portale oraz strony samych platform, które dzielą się aktualnościami. Podążaj zgodnie z ich wytycznymi, by Twoje treści lepiej “współpracowały” z nimi. Wówczas będą podbijane przez same platformy np. w sekcji explore na Instagramie. 

Oprócz organicznych zasięgów możesz również wykorzystać reklamy, jeśli masz wyznaczony budżet na ten cel. 

Konsekwencja i regularność 

Platformy typu Facebook, Instagram, YouTube czy TikTok lubią regularność, ale nie tylko one – również osoby, które Cię obserwują. Aby utrzymać ich zainteresowanie i zaangażowanie – publikuj, publikuj i jeszcze raz publikuj. Tak, aby budować długofalowe relacje i pozyskiwać lojalnych fanów. 

Bądź konsekwentny/a i realizuj z góry założony plan. Aby sobie w tym pomóc, możesz rozpisać rozkład jazdy: co i kiedy publikować oraz jakich formatów używać, by odpowiednio dywersyfikować kanały. Możesz również stworzyć gotowe szablony/scenariusze postów, tak by zachować spójność. 

Pamiętaj, budujesz swoją markę osobistą, dlatego warto przyłożyć się do jej widoczności i rozpoznawalności. To już nie tylko hobby, ale zalążek biznesu.    

Nie bój się proaktywnie pozyskiwać odbiorców 

W marketingu są leady, czyli osoby, które mogą być zainteresowane produktem/usługą. W skrócie: potencjalni klienci. W momencie otworzenia biznesu nikt nie wie o jego istnieniu, dlatego wiele osób na początku tej drogi pozyskuje leady samodzielnie. Na przykład szukając ich proaktywnie w internecie i kontaktując się z nimi bezpośrednio.  

Co ty możesz zrobić jako twórca? Poszukaj miejsc, gdzie są Twoi potencjalni odbiorcy. Mogą to być inne profile, grupy lub całe platformy skupiające Twoją grupę docelową. Przygotuj wiadomość DM, którą roześlesz lub opublikuj posta na grupie. Jeśli nie poinformujesz świata o swojej pasji, nikt się o niej nie dowie.

Oferuj “produkty” za darmo 

Pozostając przy leadach, do ich pozyskania możesz skorzystać tzw. lead magnetów, czyli darmowego “produktu” w zamian za dane kontaktowe np. adres e-mail. To jest moment, w którym warto zaznaczyć, że baza mailowa może być Twoją największą wartością. Buduj ją, rozwijaj sukcesywnie i wykorzystuj w procesie monetyzowania swojej twórczości. 

Dlaczego produkt został wpisany w cudzysłów? Bo w kontekście działalności internetowej jest to bardzo elastyczne. Mogą to być: blog, newsletter, ebook, webinar, podcast, zamknięta grupa, materiały ekskluzywne, szybszy dostęp do treści, konsultacje 1:1 czy wersje demo. 

Dzięki takim lead magnetom:

  • tworzysz szansę na regularny kontakt ze swoją społecznością,
  • masz zapewniony content na swoje profile, 
  • pozycjonujesz swoją markę osobistą i dbasz o jej rozwój,
  • pokazujesz swoją wartość, wiedzę i doświadczenie (dlaczego warto Cię wesprzeć), 
  • masz angażujące treści na zasadzie win-win (odbiorca ma darmowy produkt, ty pozyskujesz kontakt)

Zadbaj o społeczny dowód słuszności (social proof)

W skrócie chodzi o to, by budować wiarygodność i zaufanie poprzez opinie innych. W ten sposób zachęcasz innych, by również nawiązali z Tobą współpracę, wsparli Twoją pasję lub kupili oferowany przez Ciebie produkt. 

Jeśli jesteś artystą, przygotuj portfolio. Jeśli prowadzisz kurs z robienia kolażu cyfrowego, opublikuj pozytywne opinie uczestników. Jeśli organizujesz webinar, przygotuj ankietę. A jeśli zbierasz tipy na dedykowanej platformie, opublikuj DMa fana, który opowie dlaczego Cię wspiera i co dzięki temu zyskuje. 

W ten sposób budujesz swoją markę osobistą i przyciągasz nie tylko nowych obserwatorów, ale również marki potencjalnie zainteresowane współpracą. 

Nawiązuj współprace i mieszaj grupy odbiorców

Nie chodzi tu wyłącznie o współprace płatne i z markami. Może to być również np. wspólny live na Instagramie czy TikToku, na którym połączysz siły z innym twórcą internetowym, udział gościnny w podcaście lub wspólna akcja na profilach. 

Dzięki temu docierasz do zupełnie nowej grupy odbiorców, którzy prawdopodobnie jeszcze o Tobie nie słyszała i masz realną szansę na ich pozyskanie. 

Bądź na wyciągnięcie ręki dla swojej społeczności

Dzięki społeczności możesz przekuć swoją pasję w źródło dochodu. To ludzie, którzy w Ciebie wierzą, ufają Ci i chcą mieć udział w Twoim rozwoju, ale również w ich rękach leży decyzja, czy wesprą Ciebie w przyszłości.   

Zadbaj o stały kontakt z nimi i bądź dla nich. Może to być w formie mediów społecznościowych, newslettera lub zamkniętej grupy na Facebooku czy Discordzie. Odpisuj na DMy, udzielaj się w komentarzach, spotkaj się z nimi online lub na żywo. 

Bezpośredni kontakt i przyjacielska relacja na dłuższą metę mogą być Twoją największą wartością – zarówno pod kątem Twojej działalności, jak i współprac komercyjnych z markami.   

Twórz produkty, które możesz monetyzować 

Jeśli w przypadku Twojej działalności sprawdzą się lead magnety, warto pomyśleć o ich monetyzowaniu. Twórz płatne produkty i usługi, w których będziesz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. A może po prostu staniesz się trenerem dla innych twórców, którzy startują lub mentorem dla influencerów? 

Produkty, które możesz monetyzować jako twórca: ebooki, kursy online, webinary, newslettery, subskrypcje, gotowe szablony, materiały ekskluzywne, konsultacje 1:1 czy eventy z Twoim udziałem. 

Zbieraj napiwki od swoich obserwatorów

Last but not least, zbieraj tipy od swoich obserwatorów na dedykowanych platformach. Swoją działalność możesz monetyzować nie tylko poprzez oferowanie produktów za pieniądze, ale również poprzez dobrowolne wpłaty w formie uznania za Twoją pracę, wiedzę lub wartość, którą dajesz swoim odbiorcom.  

Na rynku są obecne 2 rozwiązania. Wpłaty jednorazowe – czyli postawienie tak zwanej “wirtualnej kawy” oraz wpłaty regularne w formie patronatu. Przykładem pierwszego jest nowopowstała, darmowa platforma Pomagam.pl LIVE oraz zagraniczne Buy Me a Coffee i Ko-fi, a drugiego – rozwiązania typu Patronite czy Patreon. 

Podsumowując, aby zacząć zarabiać na swojej pasji nie trzeba mieć miliona followersów, ani trafić do mainstreamu. Skup się na jakości, a nie ilości swoich obserwatorów, buduj społeczność i dbaj o relacje z nią. Pomogą Ci w tym social media, lead magnety i inne platformy. Przyda się również podejście biznesowe, by realizować z góry założony plan i sukcesywnie budować swoją markę osobistą. Powodzenia!

_________________________________________________________

Jak zacząć zarabiać na swojej pasji?
Autorka artykułu: natalia zdrojewska

Autorka: Natalia Zdrojewska – obecnie odpowiada za komunikację i marketing w serwisie crowdfundingowym Pomagam.pl. Współtworzy również platformę Pomagam.pl LIVE dedykowaną wszystkim twórcom i pasjonatom, która umożliwia jednorazowe i dobrowolne wpłaty w formie tipów. Wspiera stronę z impactowymi ofertami pracy  Doing Good  w obszarze działań komunikacyjnych. Swoje pierwsze kroki zawodowe stawiała w agencji  PR Hill+Knowlton. Absolwentka UW na kierunkach PR & marketing medialny oraz sztuki społeczne. 

 


  1. 5 sposobów, w jakie sztuczna inteligencja „hakuje” marketing lojalnościowy
  2. Tworzenie strony afiliacyjnej – na co zwrócić uwagę?
  3. 4 kroki do lojalnego klienta, czyli jak dbałość o lejek relacji pomaga firmie zwiększać zyski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybory parlamentarne 2023 w polsce

Wybory parlamentarne 2023 w Polsce – to dzisiejsze Google Doodle

Marka pandora

Duet Lanberry & Tribbs x marka Pandora x agencja JU