Oto najnowszy film „Ultra Black”, przedstawiający wyjątkową, inspirowaną sztuką współczesną, kolekcję marki Bytom. Marka Bytom po raz kolejny zaskakuje świeżym pomysłem. Tym razem koncept kolekcji łączy świat współczesnego krawiectwa męskiego z polskim malarstwem.
Tak powstała kolekcja „Ultra Black”, inspirowana twórczością wyjątkowego artysty, Rafała Bujnowskiego.
Wyjątkowo odważne i w zasadzie niespotykane w branży, żeby firma, w tym przypadku Bytom, zgłaszając się do nas dała nam wolność artystyczną i zaufanie takiego kalibru. Mam nadzieję, że to kolejny dowód na to, że internet daje przestrzeń do robienia komercyjnych filmów poza schematami. Sobie i kolegom z branży życzę takich projektów – mówi Michał Shootman Majewski, producent.
Kolekcja czerpie z charakterystycznych dla artysty obrazów olejnych z cyklu „Lamp Black” („Lamp Black” to nazwa czarnej farby olejnej Winsor & Newton o numerze 25, którą konsekwentnie maluje prace z tej serii).
Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć wideo promującego kolaborację. Za cały pomysł, scenariusz i reżyserię odpowiada duet Jakubowska/Gronowski, który dołożył do kolekcji Bytomia kolejną warstwę artystyczną.
„Zainspirowani zarówno obrazami Rafała Bujnowskiego, jak i kolekcją Bytomia, postanowiliśmy stworzyć impresyjny film o drodze światła poprzez czerń, o poszukiwaniu idealnej czerni.” – mówi Natalia Jakubowska, reżyser.
Jak przystało na film opowiadający czerniami i o czerniach, zdjęcia powstawały nocą. Za plan zdjęciowy posłużyła warszawska Galeria Raster, z którą związany jest Rafał Bujnowski oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, która na potrzeby filmu zmieniła nieco swoją scenografię.
„Scenografka pracująca przy tym projekcie – Jana Łączyńska – stworzyła nietypowe instalacje, służące tylko i wyłącznie do naszych poszukiwań czerni.” – dodaje Łukasz Gronowski, reżyser.
Jak wiele może opowiedzieć czerń, jak różnie może wyglądać w zależności od światła, jak moda koresponduje ze sztuką? Przekonajcie się sami, oglądając spot „Ultra Black”.
CREDITS:
Klient: BYTOM
Scenariusz i Reżyseria: Jakubowska / Gronowski
Zdjęcia: Wojtek Zielinski
Scenografia: Jana Łączyńska, Maciej Krajewski
Gaffer: Hubert Stawicki
Montaż: Marta Mambo Michno
Muzyka i postprodukcja dźwięku: Krystian Kościjański | Malaga Studio
Postprodukcja: LUNAPARK motion arts collective
Kolorkorekcja: Szymon Kraszewski
Online: Michał Andruch
Opieka postprodukcyjna: Magdalena Miszczak
Lokacja: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art i Raster
Technika : Panavision Polska, heliograf
Produkcja: SHOOTME Visual Artists
Producent wykonawczy: Michał Shootman Majewski
Producent: Pola Langowska
Asystent producenta: Jakub Paduszek
Zdjęcia backstage: Michał Klusek