w , , ,

„Równość zaczyna się w domu” – kampania Centrum Praw Kobiet

Dzień matki

26 maja obchodzimy Dzień Matki. W tym szczególnym dniu Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na kobietach i matkach spoczywa największy ciężar dbania o dom. Praca na rzecz domu to także praca, choć często nie jest tak postrzegana. Szacuje się, że kobieta poświęca średnio 160 godzin miesięcznie na „drugi etat” podczas wykonywania zajęć domowych.

W Dzień Matki tradycyjnie obdarowujemy nasze mamy upominkami. Czasami towarzyszy im również „zwolnienie” mamy z wykonywania domowych obowiązków, aby odpoczęła w swoje święto. To miły gest, ale utrwala przekonanie, że prace domowe to domena kobiety, a inni domownicy jej „pomagają”. Ideą kampanii „Równość zaczyna się w domu” jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami.

Kampania, za której koncepcją stoi krakowska agencja Dziadek do orzechów, to przykuwająca uwagę, nieco groteskowa i w oczywisty sposób przerysowana odsłona reklam dla mężczyzn.

Rdzeniem kreacji są fikcyjne środki czystości. Pełnią one funkcję produktów dedykowanych panom, którzy – jak dowodzą statystyki – prawie nigdy nie zajmują się domem w pojedynkę, bez pomocy kobiet. Te zaś w większości biorą wszystkie obowiązki na swoje barki. 

Dzień matki

„równość zaczyna się w domu” – kampania centrum praw kobiet

„równość zaczyna się w domu” – kampania centrum praw kobiet

Dzień matki

Dzień matki

Odkurzacz-bolid prosto z Formuły 1, żrący, okrutnie męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa czy ważący 55 kilogramów mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem – oto kreacje, które swoją absurdalnością mają zwrócić uwagę na temat nierównego podziału obowiązków domowych.

Żyjemy w społeczeństwie tradycyjnym, w którym sfera publiczna jest przede wszystkim domeną mężczyzn, a wszystko, co się wiąże z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi, wciąż spoczywa na barkach kobiet. Pomimo kilkudziesięciu lat życia w systemie, który na sztandarach miał równouprawnienie płci, tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn w sferze domowej wciąż opiera się przemianom w szeroko rozumianej kulturze demokratycznej. Model tradycyjny kruszeje, co wiąże się z rosnącą świadomością kobiet i ich awansem w innych sferach życia, wciąż jednak nierówny podział obowiązków domowych ogranicza wielu kobietom możliwości rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno-politycznym. Przez tę kampanię chcemy zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji z mężczyznami i do stawiania im większych wymagań w zakresie obowiązków domowych. Przede wszystkim jednak chcemy zaapelować do samych mężczyzn, aby w równym stopniu przyjęli odpowiedzialność za dom i byli prawdziwymi partnerami, a nie tylko pomocnikami swoich matek, żon i partnerek. Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale tez inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet. 

Kampania posiłkuje się statystykami CBOS-u, które nie napawają optymizmem. Pranie w domach wykonuje jedynie 2% mężczyzn, samodzielne sprzątanie – tylko 4%. Jednym z ważniejszych założeń kampanii jest podkreślanie i uświadamianie, że równość i sprawiedliwy podział obowiązków w domu to warunek sine qua non rzeczywistej równości i podstawa demokracji. Kobiety nie powinny być obarczone wszystkimi obowiązkami, wszak mieszkają z synami, mężami, partnerami, chłopakami. Równość jest tam, gdzie sprawiedliwy podział, stąd pomysł na aktywizację mężczyzn i namawianie ich do partycypowania w obowiązkach. Kampanii przyświeca myśl, że równość zaczyna się w domu właśnie od spraw przyziemnych. 

Więcej informacji o kampanii: https://cpk.org.pl/rownosc-zaczyna-sie-w-domu/ 

***

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najstarsza organizacja w Polsce udzielająca specjalistycznego wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. W 2019 roku fundacja pomogła blisko 3900 kobietom, udzielając 9789 konsultacji, w tym 4996 psychologicznych i 3774 prawnych w kontakcie bezpośrednim. Centrum Praw Kobiet posiada swoje oddziały w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, , Krakowie i Gdańsku oraz filię w Żyrardowie.

***

Realizacja kampanii:

 • Centrum Praw Kobiet
 • Dziadek do orzechów
 • NoLabel

Twórcy:

 • Copywriter: Albert Stęclik, Magdalena Litman 
 • Dyrektor kreatywny: Tomasz Gębala 
 • Art director: Roksana Wantulok, Katarzyna Skoczylas 
 • Planner: Albert Stęclik
 • Social Media Manager: Monika Klimkiewicz 
 • Klient: Urszula Nowakowska, Monika Młynarska
 • Dom produkcyjny: Film Fiction
 • Dom postprodukcyjny: No Label 

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. A co w tym takiego dziwnego? Z mężem zawsze dzielimy się obowiązkami po równo. Trochę w porządkach pomaga nam roomba, także przynajmniej o podłogi nie musimy się martwić. Nie wyobrażam sobie, że sama mam harować w pracy a potem w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rynek reklamowy koronawirus

Agencje raczej pesymistyczne w prognozach na 2020 – badanie „Wpływ koronawirusa na rynek agencji” platformy Ad World Maste

K2 Precise rozwija zespół w obszarach analityki, SEM, social media i programmatic